Výběr správné trekové obuvi je naprostý základ

Na výběr dnes máte z mnoha značek, materiálů i provedení. Konstrukce obuvi by měla být lehká, ale pevná, dostatečně prodyšná a zároveň nepromokavá. Nutná je treková podešev, která pruží, drží stopu a zároveň absorbuje a tlumí nerovnosti terénu.

Outdoorové boty již dávno nejsou otázkou pouze černé nebo hnědé barvy. Dnešní trekové boty bývají barevně více odvážné, i do této kategorie postupně pronikají módní trendy a design. Kromě vzhledu, který však hraje při výběru méně podstatnou roli, je třeba dále myslet na druh aktivity, terén a zátěž, kterou musí trekingové boty ustát.

Boty na turistiku nemusí být vždy vybaveny membránou, zejména pokud vyrážíte na výlety pouze v době hezkého počasí. Pokud však plánujete ujít mnoho kilometrů proměnlivým terénem a zároveň počítáte s deštěm, měly by pro vás být boty s membránou nutností. Mohou být voděodolné, nebo i nepromokavé, nesmí se však zapomínat na správnou údržbu a pravidelnou impregnaci.

Moje zkušenost s Columbia

Columbia je tradičním proslulým výrobcem outdoorového oblečení a obuvi spičkové kvality. Na doporučení jsem vybral typ Men’s Wayfinder™ OutDry, který přesně splňuje požadavky na terén španělského venkova na severu země: rozmanitá, kopcovitá krajina, s kamenitými cestami. Boty se přizpůsobí jakémukoli počasí, díky membráně OutDry nepromoknou a jdou prodyšné. Nabízí dokonalou podporu chodidla od paty až po prsty na nohou.

Chystáte-li se putovat několik dní s těžkým batohem na zádech, tak jako já, budete potřebovat obuv s tužší podešví i svrškem a výraznějším vzorkem podrážky, než když jdete na výlet s malým batůžkem. Boty jsem si koupil o půl čísla větší a rozhodně to byla dobrá volba. Noha vám při několikadenních tůrách dost nateče a vaše obvyklá velikost by mohla začít nepříjemně tlačit. Model Wayfinder má trekovou podrážku a velmi komfortní vnitřní tlumící polštář. Díky těmto vlastnostem jsem byl schopný ujít i 40 km úseky denně. 

Přečtěte si také:

Více na COLUMBIASPORTSWEAR

Reklama