Trebon-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Divadlo Josefa Kajetána Tyla

Do Třeboně můžete mimo jiné vyrazit za kulturou. Divadlo Josefa Kajetána Tyla se pyšní malovanou oponou, která je nejstarší funkční v zemi. Postaveno bylo roku 1833 a jméno nese po významném českém dramatikovi a herci, kterému vděčíme například za naši hymnu. J. K. Tyl navštívil třeboňské divadlo v letech 1852 a 1856. Kromě něho se ale na prknech tohoto divadla vystřídaly ještě takové osobnosti jako Antonín Dvořák nebo Ema Destinnová. Divadlo je celoročně přístupné, nebo můžete využít možnosti komentovaných prohlídek. Pokud byste rádi zvolili možnost druhou, čeká vás povídání o historii i současnosti třeboňského divadelnictví či nahlédnutí do jinak nepřístupných prostor, a to každé pondělí ve 13:30 hodin.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

Kromě divadelních osobností se Třeboň může samozřejmě pyšnit také osobnostmi z oblasti rybníkářství. Mezi těmi pak vyniká rybníkář a stavitel Štěpánek Netolický. Tento dům se v Třeboni nachází na čísle popisném 89 na Masarykově náměstí, a kromě ukázkové renesanční architektury představí také expozici věnovanou třeboňskému rybníkářství. Dozvíte se zde například, jak vznikaly třeboňské rybníky, zhlédnete krátký film o Zlaté stoce, o jejíž stavbu se Štěpánek Netolický zasadil, nebo si vyzkoušíte práci s měřičskými nástroji.

Výstava vláčků a miniatur

Pokud plánujete výlet s dětmi nebo jste fanoušci vlaků a železnic, určitě navštivte výstavu vláčků a miniatur v Třeboni. Za Hradeckou bránou na vás čekají funkční modely vláčků, stavby a postavičky. Expozice je navíc rozdělena na jednotlivé celky – Afriku, Alpy i Českou krajinu. Navštívit tuto výstavu a zkusit ovládat kolejiště můžete vždy v pátek 14:30 - 17:00 a sobotu 9:00 - 11:30, nebo po předchozí domluvě také jiný termín. Na památku se navíc můžete vyfotit v nádražáckých čepicích.

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku

Meandry Lužnice jsou výborným prostředím pro vznik mokřadů a luk. V roce 2020 poskytly domov divokým koním, kteří ji na oplátku pomáhají bojovat s rychlým zarůstáním vegetací v jarních měsících tím, že baští mokřadní rostliny. Kromě divokých koní jsou zde ještě pratuři, kteří si zase pochutnávají na některých druzích plevele. Výsledkem pastvy těchto zvířat je pak bohatá a pestrá krajina.

Zřícenina hradu Dívčí Kámen

Pokud byste se ale přeci jen rádi pověnovali turistice, navštivte romantickou zříceninu hradu Dívčí Kámen. Nachází se nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy 40 km jihozápadně od Třeboně. Oblast tohoto hradu byla vyhlášena přírodní rezervací PR Dívčí Kámen a je součástí CHKO Blanský les. Výlet bude spojen s pěší procházkou, protože z obcí Třísov nebo Holubov je nutné jít pěšky. Hrad byl založen v polovině 14. století Rožmberky a měl hlavně vojenskou a správní funkci. Pokud ale hrad navštívíte, zjistíte, že pověst praví něco jiného. Možnost máte každý den od úsvitu do soumraku.

Rašeliniště Červené blato
Jedná se o unikátní přírodní rezervaci s typickou rašeliništní florou a faunou na okraji CHKO Třeboňsko. Nejzajímavější částí této přírodní rezervace vede naučná stezka pro pěší, která začíná v Jiříkově údolí. Celý okruh měří 5 km a uprostřed něho se nachází terasa s výhledem na rašelinné jezírko. Rašeliniště je přístupné během celého roku, nejkouzelnější je ale v květnu nebo červnu.

 

Zdroj info: kudyznudy.cz 1, 2, 3itrebon.cz 1, 2vlaky-trebon.webnode.czdivcikamen.cztrebonsko.cz, instagram@inspirativni.mista, instagram@uzasnecesko, instagram@evelinaprague, instagram@trebonsko, instagram@vrablicadam

Čtěte také: