Zima už je konečně na odchodu a po několikaměsíční odmlce opět přichází čas pečování o naše zahrady a trávníky. Po zimě plné teplotních výkyvů budou potřebovat obzvláště pozornou péči.

Sníh a mráz půdu vyčerpává a vtahuje do sebe. Ucpává tím její přirozené okysličovací mechanismy, čímž přichází o živiny a vitalitu. Vaším prvním jarním krokem na cestě za zdravě zeleným a hustým trávníkem by tím pádem měl být celkový úklid trávníku například od zbylého listí a také provzdušnění trávníku. Na tento proces je vhodné použít provzdušňovače, vertikutátory nebo kultivátory, které protrhnou tzv. plsť, jež se během zimy na půdě vytvořila. Ta brání přirozenému proudění vody, vzduchu i živin v půdě. Výsledkem jsou oslabené kořeny, které nemají dostatek živin a špatně se rozvětvují.

Provzdušnění všechny přirozené půdní procesy obnoví a navíc částečně poruší kořínky trávy, což je povzbudí k bujnějšímu větvení. Celkově tak tato ozdravná kúra významně přispěje ke správnému růstu budoucího trávníku.

Úklid trávníku

Byť se na první dojem nemusí zdát, že spadané listí vašemu trávníku nějak brání v rozkvětu, je takřka nezbytné se ho zbavit. Brání totiž přirozené výměně vody v půdě a nedovoluje slunečním paprskům probudit růstové procesy. Navíc trávník z estetického hlediska hyzdí. Nejvhodnějším nástrojem na takový úklid jsou široké hrábě Fiskars Solid XL, jejichž čepel široká 65 cm vám během několika tahů zajistí čistý trávník. Zároveň poruší i zmiňovanou plsť a odstartuje provzdušňovací kúru.

Friskars

Hrábě Fiskars Solid XL (šířka čepele 65cm)

Odstranění plevele

I přes negativní vlivy, které přes zimu na trávník působí, plevele se se špatnými podmínkami vyrovnávají velmi dobře a trávník berou útokem prakticky od prvního možného okamžiku. Pokud však nechcete svůj trávník hned od začátku roku zatěžovat chemickými postřiky proti plevelům, je vhodné využít praktické mechanické vytrhávače plevele.

Fiskars

Vytrhávač plevele Fiskars

Ty se dokážou „zahryznout“ v konkrétní oblasti hlouběji do půdy a vytrhnout tak plevel i s kořeny, čímž zabrání jeho opakovanému šíření. Takové vytrhnutí zabere doslova pár vteřin a díky teleskopické variantě může vytrhávač obsluhovat doslova celá rodina včetně dětí. Odpočinou si i vaše záda, která nebudou trpět při nekonečném ohýbání. Opětovně navíc po zásahu do půdy podpoříte provzdušňování půdy a její aktivaci po zimním spánku.

Provzdušnění trávníku

K provzdušnění trávníku je nejvhodnější použít následující nástroje - vertikutátor, kultivátor, mechanický ruční provzdušňovač a provzdušňovací hrábě. Pokud se vám však nechce vynaložit několik tisíc korun za elektrický vertikutátor, který využijete maximálně dvakrát za rok, nebojte se, poradíte si i bez něj. Pro důkladné provzdušnění postačí použít tyčový provzdušňovač, kultivátor a klasické hrábě se silnými železnými hroty, které jsou schopné narušit půdu. Na menší záhony či hůře přístupná místa je vhodné použít kultivátor ruční.

Fiskars

Provzdušňovač trávníků Fiskars QuikFit™

Fiskars

Hrábě provzdušňovací Fiskars QuikFit™

QuikFit™: na jedno „cvaknutí” celá škála možností

Těm z vás, kteří mají rádi komplexní řešení schopné problém vyřešit ze všech hledisek, vřele doporučujeme řadu nástrojů Fiskars QuikFit™. Její páteř tvoří různě dlouhé nebo teleskopické násady, na něž lze „přicvaknout“ mnoho různých nástavců od pily, nůžek, kultivátoru, zarovnávače trávníků, provzdušňovacích hrábí až po česáček na ovoce nebo motyku.

Díky této řadě a jejím nástavcům budete maximálně flexibilní pro práce na vašem trávníku i zahradě. Během několika málo momentů a za pomoci jednoho „cvaknutí“ totiž můžete libovolně zaměňovat jednotlivé nástavce.

V roce 2010 získal systém Fiskars QuikFit™ ocenění „Red dot design“, které patří mezi nejznámější a neuznávanější návrhářské soutěže ve světě. Ocenění Red dot mohou získat pouze takové produkty, které se vyznačují zejména kreativitou, inovací a vysokou kvalitou.

  • Stále se rozšiřující nabídka výměnných nástavců k systému Fiskars QuikFit™ z něj činí dokonalé nářadí pro rozličné práce na zahradě.
  • Uzamykací mechanismus umožňuje snadné uzamčení, odemčení a výměnu jednotlivých nástavců jedním rychlým pohybem.
  • QuikFit™ násady jsou vyrobeny z tvrzeného hliníku. K dostání jsou v pěti různých délkách a dvou teleskopických verzích s nastavitelným rozpětím.

Fiskars

Sada QuikFit™ je význačná jednoduchostí výměny jednotlivých nástavců

Fiskars

Kultivátor Fiskars QuikFit™

Více informací najdete na stránkách www.fiskars.cz

Reklama