Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana)

tr1.jpg
Foto: Shutterstock

Pampová tráva nebo kortadérie, jak se jí také říká, bude dominovat celému prostoru zahrady. Její úzké, dlouhé a lehce převislé listy modro zelené barvy doplní v pozdním létě ještě krémově bílé, případně růžové květy. Dorůstá až tří metrů a tvoří až metr široký trs. Vyhovuje jí sušší půda na slunném stanovišti. Na podzim je třeba svázat ji a ochránit před mrazy pod 15 °C.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

tr2.jpg
Foto: Shutterstock

Existuje v několika kultivarech, takže může vybírat nejen podle výšky (50 cm až 3 m), ale i z barvy listů. Atraktivní jsou třeba ty se zebřími pruhy v krémově žluté. Lišit se mohou i květenstvím – od stříbřitého až po hnědo červené. Nevadí jim žádný typ půdy. I když milují slunce, zvládnou i polostín. Jejich nenáročnost tkví i v plné mrazuvzdornosti. Přesto je vhodné na zimu její dlouhé listy svázat.

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)

tr3.jpg
Foto: Shutterstock

Je jedním z mnoha kultivarů kavylů, což jsou trávy z čeledi lipnicovitých. Pocházejí z jižní Ameriky, kde rády rostou na suchých, slunných či polostinných stanovištích. Tento druh dorůstá do 40 centimetrů a hodí se jako solitér, či do trvalkových záhonů. Jeho vzhled s bílo hnědými květy připomínajícími ocas poníka lahodí nejen oku, ale také sluchu. Když se listy při sebemenším závanu větru začnou vlnit a šustit. Je ale mrazuvzdorný jen do -17 °C, proti větším mrazům potřebuje chránit.

Muhla mexická (Muhlenbergia capillaris)

60cb277d7089bblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Tráva amerických prérií dorůstá až jednoho metru a dokud nevykvete, její modro zelené listy jsou vcelku nenápadné. To však na podzim naprosto změní její krásné, růžové klasy, které připomínají cukrovou vatu či mlhovinu. Miluje suchá, slunná stanoviště, ale nesnese příliš velký mráz. Před tím je třeba ji chránit.

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)

tr5.jpg
Foto: Shutterstock

Dochany, jejichž domovina je v Asii a Austrálii, jsou k mání v mnoha kultivarech. Mohou tak dorůstat pouhých 30 cm, ale i více než jednoho metru. Liší se samozřejmě i vzhledem, ale všechny tvoří husté trsy připomínající fontánu. Dochan psárkovitý je varietou s bílými květy přecházejícími na koncích do hnědé barvy. Dorůstá i více než půl metru. Líbí se mu v sušší půdě na slunném stanovišti. Před většími mrazy je lepší rostlinu chránit.

Zdroj informací: Zahradnictví Flos, Lumi Green

Čtěte také:

Reklama