noc

Ráno najdete postýlku mokrou. Náš kluk už se zase v noci počůral. Proč to pořád dělá? Kde jsem udělala chybu? Stydím se za sebe i za něj.

Pomočování dítěte trápí hodně rodičů a prarodičů. Často si kladou za vinu, že udělali něco špatně a stydí se o tomto problému s někým mluvit. Někteří rodiče jej nijak neřeší, prostě čekají, až se to spraví „samo". Zhruba do pěti let věku není nic mimořádného, že se dítě někdy v noci pomočí, protože reaktivita mozkových center na signály z naplněného měchýře teprve dozrává. Když však příhody přetrvávají i po pátém roce dítěte, měli by se rodiče poradit o vhodné léčbě s dětským lékařem, případně dětským nefrologem či urologem. Vyšetření je krátké a jednoduché, není bolestivé, léčebná opatření jsou dostupná a dítě může být během krátké úplně zdravé.

Podrobné informace k tomuto zdravotnímu problému a jeho řešení najdete na www.nocvsuchu.cz.

Neléčeným pomočováním trpí psychika dítěte, cítí se méněcenné, stydí se a může mít problémy se zařazením do kolektivu. Pomočující se dítě nemůže přespat u kamaráda, jet na vícedenní výlet se školou, do školy v přírodě ani na tábor. Ze zkušeností praktických lékařů vyplývá, že pokud rodič spontánně nepřijde s problémem pomočování do určitého věku dítěte, později už tuto diagnózu z ostychu skrývá a zatajuje. To způsobuje děvčatům i klukům traumata a zbytečná omezení.

Ukázkový případ enuretika z ordinace MUDr. Danuše Hlásenské, praktické lékařky pro děti a dorost z Hodonína:

Devítiletý šikovný hokejista měl výborné sportovní výsledky. V tréninku vždy projevil maximální nasazení a všichni v něm viděli naději mužstva. Před turnajem nebo zápasem mimo město vždy nenadále onemocněl. Několikrát se opakovalo, že ve čtvrtek nebo v pátek (před víkendovým turnajem) přišla do mé ordinace matka s chlapcem. Nadějný hokejista si stěžoval na nevolnost, bolest hlavy a zvracení, takže v pátek nemohl nikam odjet.

Při preventivní prohlídce v 9 letech matka připustila, že se chlapec v noci pomočuje, hlavně v cizím prostředí. Protože se chlapec pomočil i při jednom sportovním výjezdu, odmítal se dalších zápasů vyžadujícím nocleh mimo domov účastnit. Tím se vysvětlila předcházející náhlá a krátce trvající onemocnění. Po nefrologickém vyšetření následovala léčba desmopresinem. Léčbou nočního pomočování nastalo rychlé zlepšení a zrodila se hokejová hvězda.

noc

Přitom stačí tak málo - poradit se včas s lékařem. Pokud potřebujete konzultovat individuální problém, může poslat svůj dotaz lékařce na adresu info@nocvsuchu.cz.
Na stránkách dále nejdete kontakty na lékaře, kteří se enurézou zabývají.

Reklama