Každé dítě je samozřejmě jiné, narodilo se v jiných podmínkách, zdědilo různé vlastnosti a každý rodič má jiný styl výchovy. Těžko odhadnout, co bude fungovat zrovna na vaše dítě, ale doporučujeme vyzkoušet co nejvíce způsobů a vybrat si ten, který zabírá v danou chvíli. Shromáždily jsme nejčastější tipy, které fungují, když se vaše dítě vzteká a nejde ho uklidnit.

ki.jpg

Ignorujte ho
Dítě si vztekem většinou vynucuje pozornost a chce, abyste se mu věnovali. To ale stále nejde, protože třeba pracujete, vaříte, uklízíte nebo se potřebujete zkrátka věnovat něčemu jinému. Nepomáhá, pokud na dítě začnete křičet a dožadovat se toho, ať toho nechá. Naopak ho ignorujte a dělejte, že tam není. Ano, je to těžké, ale pokud to zvládnete, dítě si uvědomí, že ho nikdo neposlouchá a přestane. Občas to trvá dlouho, ale zabírá to.

Nedělejte ale to, že odejdete z místnosti, zavřete dveře a necháte dítě samotné. Ve skutečnosti, ačkoliv to nevypadá, dítě v tuto chvíli potřebuje vaši blízkost, a ne se cítit samo. Zároveň také není dobrá volba ustupovat a udělat to, co chce dítě jen proto, že chcete mít klid. Stůjte si za svým.

Změňte tón
Agresivním tónem dítě určitě neuklidníte, jen se znovu postaví na zadní do opozice. Mluvte klidně a spíše vysvětlujte, proč má přestat dělat to, co dělá nebo změnit své chování. Nevyhrožujte, protože to nebude mít žádný efekt. Čím je dítě hlasitější, tím víc vy mluvte tišeji.
„Nejhorší varianta je, když se začnete vy sami vztekat. To je jako když přilijete olej do ohně. Čím víc se vztekáte vy, tím víc se vzteká i dítě.“ říká psycholožka PhDr. Tamara Cenková.

Upoutejte jejich pozornost
Dítě ječí a nemůže se uklidnit? Zkuste si získat jeho pozornost něčím, co ho upoutá. Dejte mu něco do ruky, něco mu ukažte nebo navrhněte, co by s vámi mohlo zajímavého dělat. Ne vždy to zabere, ale v některých případech může.

Místo nadávání na ně buďte milí
Místo známého „Odeber se do pokoje a přijď, až budeš normální” zvolte „Posaď se tu a až ti bude trochu líp, něco podnikneme, ano?” Dítě možná bude vaší reakcí překvapené a udělá, co jste mu řekli.

ki1.jpg

Místo zákazů dovolujte
Jste na hřišti a potřebujete už jít domů. Místo toho abyste hraní ukončili a řekli, že okamžitě odcházíte, zkuste dovolit ještě posledních 15 minut, aby se na to dítě mohlo připravit. Možná se pak nebude tolik vztekat a nebude to brát tak, že mu něco zakazujete.

Nereagujte na ošklivá slova
Kolikrát vám dítě řeklo něco nehezkého a vy jste se jen rozčilovali s tím, co si to k vám dovoluje? Zkuste tyto jejich věty a výkřiky prostě ignorovat, tím spíš v tom nebude dál pokračovat.

Nechte ho se vyvztekat
Každý někdy potřebuje vybít svoje emoce, tak se ani nesnažte dítě uklidnit, jen ať se vyvzteká, ono to nakonec pomůže a přijde čas, kdy s tím přestane, protože ho to nebude bavit nebo bude unavené.

Ukažte mu zrcadlo
Postavte ho před zrcadlo nebo ho natočte na kameru a jeho výstup mu potom ukažte. Vysvětlete, co na tom bylo špatně a jak se příště zachovat lépe. Ne jednou už to pomohlo a situace se vztekáním se zlepšila.

Každému se stane, že mu ujedou nervy, na dítě zakřičí a pak toho lituje. Ukažte dítěti, že každý může udělat chybu a také ji přiznat. Omluvte se za to, že jste na něj křičeli, stejně tak to poté bude dělat v dospělosti on.

Zdroj: autorka článku, Brighside, Babyweb, Mgr. Lucie Šešulková, Rodice-a-deti

Čtěte také:

Reklama