Víte, že když zívne krysa, tak má hned erekci? Ale proč zíváme my?

 

Podle nejnovější studie je to naše zívání projevem nedostatku kyslíku a přebytku kysličníku uhličitého v krvi. Také je to jakýsi obranný mechanismus organismu, kterým reaguje na únavu. Průměrný člověk, když to na něj přijde, zívne asi 15krát za půl hodiny.


Zívání je tak instinktivní, že je řízeno zcela podvědomě, ale jde o velmi zakořeněný a silný pud, což dokladuje jeho vysoká „nakažlivost“.

 

 

Přikrývání úst

Člověk by si myslel, že je to modýlek poměrně nový. Že přišel až s moderní společností coby společenský akt. Omyl! Pusu si při zívání zakrývají i opice, a těm patrně jméno Guth-Jarkovský nic moc neříká.


Zakrývání úst při zívání má údajně původ v utajení. Zívne-li zvíře, je to doklad jeho únavy, či snížené bdělosti, což by mohl být signál pro útočníka. Proto to zakrývají opice. My prostě jen zřejmě podvědomě nechceme, aby společnost věděla, že už ztrácíme pozornost. Při takové pracovní poradě může být náš důvod hodně podobný důvodu u opic... :) Bylo dokázáno, že člověk, ač například po mrtvici, náznakem pohnul při zívnutí ochrnutou končetinou.

 

A proč je tedy tak nakažlivé?

 

Je to zřejmě proto, že tento akt je tak důležitý pro náš mozek, a kdykoli tak někdo zívne, mozek toho druhého okamžitě reaguje něčím takovým jako „No jo, vlastně málem bych zapomněl...“ a hned se také postará o regeneraci.

 

Vsadím se, že zatímco teď o zívání jen čtete, také ZÍVÁTE!

Reklama