65d47d5365321obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zápach z úst bývá dost nepříjemným společníkem a může znamenat taky delikátní problém, o kterém se poměrně těžko mluví a může vést ke společensky nepříjemným situacím. Ať už je to problém váš nebo někoho s kým mluvíte a z pusy mu zrovna nevoní. Ošklivý dech můžeme svést na aromatický oběd, který jsme si zrovna dali, nebo to, že jsme si ráno zapomněli vyčistit zuby. Ale může mít i další příčiny:

Špatná hygiena

Největší problém představují bakterie v ústech, které pomáhají s trávením potravy a při své činnosti uvolňují nejrůznější pachy. Jakmile totiž mezi zuby zůstávají zbytky jídla, nejenže způsobují zubní kazy (které také mohou být příčinou zápachu z úst), ale dochází k přemnožení již zmíněných bakterií, a tedy i vzniku zápachu.

Co s tím?
Důsledně si čistěte zuby minimálně dvakrát denně alespoň 3 minuty. Každý den používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Ty vám pomůžou odstranit zbytky jídla mezi zuby a z dásní. Je tedy důležitou prevencí před paradontózou, která je ještě častěji než kaz příčinou nepříjemného dechu. Také ústní voda používaná každý den pomáhá udržovat zuby a dásně zdravé. Zabraňuje vzniku a snižuje množství zubního plaku, který je jednou z hlavních příčin problémů s dásněmi. Ústní vody s fluoridem navíc posilují zubní sklovinu. Kromě péče o vaše zuby, myslete také na tak jazyk. I ten může být živnou půdou škodlivých bakterií a zároveň je pokryt páchnoucími odumřelými buňkami a zbytky jídla. Vyčistíte ho klasickým kartáčkem na zuby nebo speciální škrabkou na jazyk. Samozřejmě také nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubaře i u specialisty na dentální hygienu.

Kořeněná a aromatická jídla

Velmi častou příčinou zápachu z úst je jídlo, které obsahuje aromatické potraviny jako je cibule nebo česnek, sýry, alkohol a další. Za zkaženým dechem může být i vyšší konzumace masa, protože se rádo zachytává mezi zuby a u dásní, a představuje tak hostinu pro bakterie.

Co s tím?
Po každém jídle si ústní dutinu alespoň vypláchněte vodou. Pokud víte, že si aromatická jídla budete dopřávat a nechcete svým dechem obtěžovat okolí, myslete pak na důkladnější vyčištění úst. V případě potřeby mějte stále sebou zubní nit či mezizubní kartáček. Zachrání vás i žvýkačky, mentolové bonbony a ústní spreje pro osvěžení dechu.

Sucho v ústech

Dalším z důvodů, proč mají lidé špatný dech, je sucho v ústech. Sliny nám totiž pomáhají likvidovat nežádoucí bakterie, a pokud je jich nedostatek, problém je na světě. Sucho v ústech často zaviněno nedostatečným příjmem tekutin nebo dýcháním pusou. Stačí si vybavit, jaký dech máme po ránu – právě kvůli suchu v ústech.

Co s tím?

Pijte dodatečné množství tekutin, ideálně neperlivé vody pro hydrataci úst i odplavení zbytků jídla. Vyhněte se naopak časté konzumaci sladkých limonád, kávy nebo alkoholu. Sladké nápoje tvorbu bakterií naopak podporují.

65d47dc62bd54obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Co můžete ještě vyzkoušet?

  • Svěží dech vám může přinést i žvýkání některých bylinek a koření: bazalky, máty, hřebíčku, šalvěje nebo skořice. Ale pozor, po požvýkání byliny raději vyplivněte. Samotné bývají velice silné a mohly by vám ve větším množství podráždit žaludek.
  • Dalším dobrým pomocníkem proti nepříjemnému odéru z úst vám může být i bílý neslazený jogurt. Pomáhá nejen zlepšit trávení, ale zároveň ničí bakterie v ústech, působí i jako malá dezinfekce, a tím odér neutralizuje.
  • Pomeranče a další citrusy pomáhají při tvorbě slin, a tak udržují ústa hydratovaná a chráněná před bakteriemi. Dokážou také neutralizovat zápach způsobený silněji aromatickými potravinami – včetně česneku a cibule, sýrů a podobně. 

Kdy vyhledat lékaře?

O chronickém zápachu neboli halitóze mluvíme v případě, že špatný dech způsobuje jiné zdravotní komplikace. Pokud vás tedy dlouhodobě trápí zápach úst, který nemizí ani po vyčištění zubů, na vině je nejspíš jiný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit. Příčinou může být hladovění a drastické diety s nízkým příjmem sacharidů, užívání některých léků (např. na alergii, vysoký krevní tlak nebo depresi), ale i některá onemocnění. Jde například o parodontózu (to je zánětlivá choroba dásní a zubů a často vede i k jejich vypadávání), dále pak nemoci žaludku a trávicího systému, nosohltanu, mandlí a podobně. Obraťte se tedy na svého zubního či obvodního lékaře, který příčinu odhalí nebo vás pošle za dalším odborníkem.

Zdroj: brightside.me, blesk.cz, benu.cz, lekarna.cz