Celých 20 procent žen trpí opakovanými záněty močových cest. Výzkumy ukázaly, že americká brusinky obsahují rostlinné látky, které zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest, a tím chrání před nákazou.

brusinky

Zánět močových cest je nemoc, která postihuje nejčastěji ženy. V 90 % případů je způsoben bakteriemi E.Coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Jednou z nejběžnějších příčin nemoci je pohlavní styk.

Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2 až 3 mm silnou tkání. „Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat ženskou krátkou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit. Po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest,” vysvětluje MUDr. Viktor Vik z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Právě proto se zánětu močových cest přezdívá také „nemoc líbánek“ nebo „nemoc svatební cesty“. Není divu, že ještě v nedávných dobách lékaři doporučovali ženám trpícím opakovanými záněty sexuální abstinenci. Teď se ale situace změnila.

K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Výzkumy ukázaly, že toto ovoce obsahuje rostlinné látky, tzv. proantokyanidy (PAC), které zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Americké brusinky jsou navíc stoprocentně přírodním produktem bez vedlejších účinků. Mohou být konzumovány pravidelně a tím, že se díky nim vyhnete zánětům, předcházíte nutnosti opakovaného nasazování antibiotik, která organismus zatěžují. 

„Užívejte brusinky ať už ve formě tablet, nebo koncentrovaného, nejlépe 100%, džusu. Nejčastěji doporučuji naředit 5 ml koncentrovaného džusu v 1,5 litru vody a pít tuto směs během celého dne. Touto cestou pacientka přijímá dostatečné množství PAC obsaženého v brusinkách a zároveň do sebe dostane dostatek tekutin. K dosažení podobného efektu se však hodí jakákoliv forma brusinek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 30 g sušených nebo čerstvých amerických brusinek,“ radí urolog.

Reklama