Alespoň jednou za život si každá žena projde infekcí močových cest, která jí značně znepříjemnila život. Co vlastně zánětu předchází a jak se jej vyvarovat? O tom jsme si popovídali s lékařkou MUDr. Helenou Kolářovou…

Zánět močových cest jistě alespoň jednou ve svém životě zažila nejedna žena. Co mu předchází, a jak se mu účinně vyvarovat? O tom jsme si popovídali s lékařkou MUDr. Helenou Kolářovou.

Valosun

Paní doktorko, jak vlastně onemocnění vzniká?
Je to onemocnění, které je nejčastěji vyvoláno bakterií Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu. Pokud se dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje problémy. Bakterie se do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici. Pokud nepijeme dostatek tekutin a měchýř není dostatečně proplachován, bakterie se zde usadí a množí se. V případě, že se tento stav neléčí, může infekce prostoupit až do ledvin a způsobit závažnou infekci ledvin.

Jak se bakterie do našeho močového měchýře obvykle dostane?
Nejčastějším způsobem, jakým se bakterie dostane do našeho močového systému, je z konečníku přes hráz do močové trubice, a to i když dodržujeme přísně hygienické zásady.

Proč jsou k tomuto onemocnění více náchylnější ženy?
Protože ženský konečník a močová trubice jsou u nich velmi blízko u sebe a bakterie musí překonat jen malou vzdálenost, aby se dostaly do močových cest. Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin, ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze.

Jaká je nejlepší prevence proti zánětu močových cest?
Jednoznačně dostatečná hygiena, pravidelné vyměňování tamponů a vložek a dostatečná hygiena před a po pohlavním styku – doporučuji si vždy odskočit na malou, jelikož moč zdravého člověka je sterilní. Další výbornou prevencí jsou produkty, které obsahují extrakty z brusinek, které dnes můžeme zakoupit jako potravinový doplněk. Dalším výborným pomocníkem je monosacharid D-manosa, který se váže na „chapadla“ bakterií E. Coli, a zabraňuje jim tím pádem, aby se přichycovaly na stěny sliznic močových cest.

Náš tip:

ValosunTrpíte zánětem močového měchýře či mu chcete co nejúčinněji předcházet? Pak vsaďte na doplňky stravy Uroval Akut, naprostou novinku Uroval D-manosa či Uroval Megabrusinka. Výrobky vás spolehlivě zbaví všech potíží. 

Více informací najdete zde: www.valosun.com.

Reklama