Možná se tento problém týká vás. Máte je zarudlé a velmi citlivé a při čištění se vám spustí krev. Dásně jsou přecitlivělé na dotek, i když se jich dotknete jazykem, cítíte bolest.

 Za zánět dásní může nejčastěji nedostatečná hygiena, protože původcem zánětu je nahromaděný plak, který se tvoří díky pomnožení bakterií v ústní dutině. Z plaku se uvolňují toxiny a ty dráždí povrch dásní. Zánět může vzniknout na jakémkoliv místě, nejčastěji ale v místech, která se hůře čistí – kolem zadních zubů, kam se hůře dostává kartáček na zuby. Zánět dásní ale může potrápit i dásně u předních zubů, jde zejména o dobrou techniku čištění, je třeba dobře zvolit kartáček na zuby, který dobře čistí a zároveň nedráždí dásně.

 
Zubní plak je měkký, lepivý zubní povlak, který se nachází na povrchu zubu a nelze jej odstranit vodním sprejem, pouze mechanickým čištěním. Vedle bakterií (cca 90%) a produktů jejich látkové výměny se skládá ze zbytků potravy, stržených epitelových buněk, buněčných zbytků a složek slin.

kartáčekNeléčený a zanedbaný zánět dásní může mít negativní vliv na odhalování krčků, na přecitlivělost zubů, odborníci uvádějí, že 10-15% postupuje do fáze parodontózy. Bohužel parodontóza je na rozdíl od zánětu dásní nevratným onemocněním.

Pokud chcete mít dásně v dobré kondici a vyhnout se zánětům dásní, je nutné pravidelně odstraňovat vzniklý plak. Nejúčinnější obranou je správná ústní hygiena. To znamená používat správně a správný zubní kartáček, mezizubní kartáček, event. dentální nit. Nezapomínejte, že používání mezizubního kartáčku je nedílnou součástí ústní hygieny – čistí mezizubní prostory, kde se také často usazuje plak. Pokud zuby budou dobře vyčištěné, hladké, budou také bez zubního povlaku. Kromě kvalitního čištění zubů je třeba chodit na zubní preventivní prohlídky a na ústní hygienu, kdy dentální hygienik zkontroluje stav ústní dutiny, případně odstraní nahromaděný plak či zubní kámen. 

 
Zubní kámen představují mineralizované uloženiny na povrchu zubů nebo jiném tvrdém povrchu (např. protéza, korunka, můstek) v dutině ústní. Vzniku zubního kamene předchází usazení zubního plaku.

Jak se zbavit zánětu dásní?

Jestliže vás trápí zánět dásní, pak si pro čištění zubů zvolte měkký kartáček na zuby, který nebude ještě více dráždit poraněné dásně, poraďte se s odborníkem o výběru zubní pasty s hojivými účinky. Péči o poraněné dásně doplňte kvalitní ústní vodou s obsahem antibakteriálních složek, která vhodně doplní mechanické čištění kartáčkem a napomůže hojení poraněných zánětlivých dásní. Pokud trpíte záněty dásní dlouhodobě, konzultujte stav s lékařem, může jít o projevy jiných onemocnění.

Náš tip: Pokud vás trápí záněty dásní, vyzkoušejte ústní vodu ELUDRIL CLASSIC

ELUDRIL CLASSICPři specifických potížích v dutině ústní je vhodnou podpůrnou péčí ústní voda ELUDRIL CLASSIC. Její dvojí účinek aktivních látek chlorhexidinu a chlorbutanolu zajistí čištění dutiny ústní a zároveň snižuje podráždění dásní. Tyto dvě složky pomáhají omezovat tvorbu zubního plaku v ústech, zabraňovat vzniku nebo zhoršování problému s dásněmi a cíleně působí proti bakteriím.

Speciální patentované složení ústní vody je přizpůsobené péči po chirurgickém zákroku v dutině ústní.

Slouží jako doplňková péče po extrakci zubu, při léčbě periodontitidy nebo parodontálních kapes, v případě vložení implantátu nebo po provedení poddásňového odstranění zubního kamene. Ústní voda ELUDRIL CLASSIC pomáhá zmírňovat projevy zánětu dásní a lze ji také jako čisticí prostředek snímatelných zubních náhrad.

Doporučená doba použití jsou dva týdny 2-3x denně.

Ústní voda ELUDRIL CLASSIC je dostupná v lékárnách.

Na poraněná místa také můžete nanést Elugel, ústní gel zlepšující stav dutiny ústní

 

Vhodný jako podpůrná péče:

  • po periodontálním zákroku nebo vložení implantátu,
  • v případě citlivých dásní,
  • pokud lokální podmínky neumožňují důkladné čištění zubů kartáčkem,
  • u osob, které si nemohou čistit zuby,
  • po chirurgickém zákroku, zejména v prvních 48 hodinách, kdy není doporučeno používat ústní vodu.

Přispívá k omezení množství zubního plaku a zklidnění citlivých dásní.

V místě, kde je aplikován, gel vytváří ochranný bariérový film.

Speciální složení gelu umožňuje cílený účinek a jeho optimální délku.

Více na www.eludril.cz a www.elugel.cz