Obstipace, tedy zácpa. Problém, který zná každý, a tak také každý má tendenci nad ní mávnout rukou. Stojí to vůbec za řeč? Stojí. Lékaři o tom jsou přesvědčení. Postihuje totiž 20 % populace. Častěji jí trpí ženy a její výskyt stoupá s věkem. Zácpa se však vyskytuje i u dětí. Zvláštní přístup vyžaduje její léčení u těhotných žen. Navíc může komplikovat průběh či léčbu jiných dlouhodobějších onemocnění.

„Nejčastější typ zácpy představuje zácpa funkční, která je způsobena psychickými vlivy i nevhodným životním stylem. Léčba tohoto onemocnění spočívá v úpravě životosprávy a volbě správného projímadla, které má minimum nežádoucích účinků, ale z jehož užívání má navíc pacient další prospěch,“ uvedla pro Ženu-in doktorka Marta Šimůnková

Odkdy by zácpa měla znervózňovat? Ta fyziologickou hranici u dětí starších jednoho roku alespoň tři vyprázdnění týdně.

Normální frekvence stolice

                       věk                            

  počet stolic/den  počet stolic/týden     
Do 3 měsíců, kojené dítě 3 (max. 8) 5–40 (v 16 týdnech min. 14)
Do 3 měsíců, nekojené dítě 2 5 až 28
6 až 12 měsíců 2 5 až 28
1 až 3 roky 1 až 2 4 až 21
Děti starší 3 let 1 3 až 14
Dospělí  1 až 3 3 až 21

Základní léčbou zácpy jsou režimová a dietní opatření. Velkou roli v terapii chronické zácpy hraje volba správného projímadla, které by mělo být bez nežádoucích účinků, neměl by na ně vznikat návyk a mělo by mít další příznivé vlivy na zdravotní stav.

Stavy, kdy se zácpa nesmí podceňovat
► varixy a porucha oběhu dolních končetin,
► hemoroidy,
► některá jaterní onemocnění (cirhóza, jaterní selhání),
► stavy po mozkové příhodě,
► stavy po infarktu srdečního svalu,
► diabetes,
► stavy po chirurgickém výkonu na střevech, konečníku v anální oblasti,
► opakované infekce močových cest,
► opakované mykózy v urogenitání oblasti,
► některá onemocnění ledvin a další.

Základní pravidla léčby
Je dobré, když se pacient trpící zácpou poradí s lékařem, aby byly zprvu objasněny příčiny zácpy, zejména, nejde-li o symptomatickou zácpu, která provází doposud nediagnostikované onemocnění. Po vyloučení akutních stavů lékař zpravidla doporučí další postup.

1. Dietní a režimová opatření

 Dostatek tělesného pohybu
■ Dostatek tekutin (2 až 3 litry denně), vypít sklenici minerální vody nalačno
■ Pravidelná strava bohatá na vlákninu (už při snídani – celozrnné pečivo, ovesné vločky, ovoce, zelenina, lněné semínko), vyloučit bílé pečivo, silný čaj, borůvky, rýži
■ Neoddalovat vyprázdnění při nutkání
■ Nácvik „vyprazdňovacího“ režimu

2. Volba správného projímadla – pokud předchozí opatření nevedou k úpravě stolice. Mezi ideální patří například tzv. osmotické projímadlo originální laktulóza Duphalac. Je totiž vhodný i pro děti, včetně kojenců, a těhotné i kojící matky.

Požadavky na ideální projímadlo
■ Nemělo by způsobovat křečovité bolesti a průjmy ani žádné další vážné nežádoucí účinky
■ Mělo by působit pouze v tlustém střevě
■ Nemělo by vyvolávat „zlenivění“ tlustého střeva
■ Mělo by být za všech okolností bezpečné, použitelné i u malých dětí, těhotných žen a starších osob

Adéla: Je to peklo, i na sex občas musím zapomenout

Věci, které má ráda, ji způsobuje utrpení. „Vezměte si, že jeden den posnídám, a za tuto příjemnou půlhodinu jsem na několik dní potrestána. A může za to černý čaj,“ říká devětadvacetiletá Adéla.
„Miluju i další věci, třeba třešně, višně a další peckoviny. Jenže než je polknu, musím se připravit na problémy. Kolikrát jsem už přemýšlela, že bude třešně jen přežvykovat a pak je vyplivnu, ale to je samozřejmě nesmysl,“ posteskla si. „Jednou jsme si udělali s kamarády takovou přejídající párty. Neodolala jsem višním v čokoládě. A to byla poslední radost pro následující dny…“

Adéla prozradila, že jí to komplikuje život i v intimním životě. „Jak mi není dobře, jde sex stranou. Ještě, že jsme už s přítelem čtyři roky. To už ta potřeba není tak intenzivní. A když není žádný problém, užijeme si ho na tisíc procent,“ dodala s úsměvem.

A co vy, máte svoje recepty na zácpu? Nebo je přečkáte, až přejde?