Trápí vás vypadávání vlasů? Máme pro vás jedinečný tip! Minoxidil je látka, která vede ke zpomalení vypadávání vlasů.  Byl původně vyvinut jako lék k tabletovému podávání u vysokého krevního tlaku, kde už se dnes nepoužívá. Během tehdejší terapie se zjistily vedlejší účinky v podobě obnovy růstu vlasů.

Od té doby se používá ve formě roztoku do kštice. Minoxidil se při léčbě vypadávání vlasů používá v koncentraci 2%(a pouze pro muže i 5%) rozpuštěný v propylenglykolu. Výhodou propylenglykolu je usnadnění průniku účinné látky do kůže, především jejích středních vrstev. To je důležité, protože minoxidil způsobuje rozšíření drobných cév kolem vlasového váčku. Rozšíření vede ke zlepšenému prokrvení a urychlení látkové výměny, takže se zvýší přísun živin k růstové zóně vlasu.

bllll

Aplikace minoxidilu spočívá v nanesení - ideálně vmasírování na prořídlá místa 1 ml roztoku 2 x denně. Léčba je dlouhodobá, první výsledky se dají očekávat za 3-4 měsíce. Minimální doba použití se uvádí 6-12 měsíců. V některých případech je třeba kvůli zachování příznivých účinků léčby podávat preparát prakticky trvale. Pacient nesmí být překvapen z toho, že po zhruba 4- 8 týdnech po začátku aplikace preparátu může dojít k přechodnému zvýšenému vypadávání vlasů, které souvisí s dosažením konečné fáze vlasového cyklu u většího množství vlasových váčků najednou. Z nežádoucích účinků se nejčastější vyskytuje zvýšená citlivost vůči UV záření a bolest hlavy při předávkování preparátu. Preparáty s minoxidilem není vhodné podávat u těhotných a kojících žen.

Hlavní indikací pro léčbu minoxidilem je hormonální výpadek vlasů u mužů a žen, tzv. androgenetická alopecie. Ta patří k nejčastějším onemocněním kštice. V literatuře se uvádí, že tento problém postihne až 70 % mužů a 40 % žen. U mužů se objevuje nejčastěji kolem 40. roku věku a projevuje se symetrickým ústupem vlasové hranice nad čelem, tvorbě koutů a řídnutí vlasů na temeni hlavy. S postupem času dochází k tvorbě pleše na temeni a zbylé vlasy vytvářejí jen úzký podkovovitý pruh v týlu. U žen se tato nemoc projeví nejčastěji v období menopauzy. Bývá zachována vlasová hranice nad čelem, postupně dochází ke zvýraznění pěšinky, k řídnutí v oblasti nad čelem a na temeni, pouze výjimečně vznikne v tomto terénu lysina.

Minoxidil prodlužuje růstovou fázi vlasového cyklu, zastavuje výpad a podporuje růst nových vlasů v prořídlých ložiscích. Odpověď na léčbu minoxidilem vyhodnocujeme nejdříve po 6-12měsíčním užívání.

V klinických studiích se sledovala účinnosti 2% roztoku minoxidilu u mužů s plešatostí na temeni hlavy. Výsledky ukázaly, že u 48 % mužů se vypadávání vlasů po roční aplikaci zastavilo. Hustota vlasů se po 24 měsících obnovila až o 30 %. U 36 % mužů byl zaznamenán snížený výpadek vlasů a obnova růstu v menší míře. U 16 % mužů zvýšený růst vlasů nenastal. Klinické testování u žen ukázalo srovnatelné výsledky.

Minoxidil lze s úspěchem použít i u vypadávání vlasů jiného původu. V takovém případě se jedná o indikaci, která není podložena klinickými testy. S výhodou pak minoxidil z klinických zkušeností používáme u vypadávání vlasů při nadměrné stresové zátěži, po infekčních chorobách, při drastických dietách nebo při doléčení výpadku při chorobách štítné žlázy.

bbbbb

Pokud máte problémy s vypadáváním vlasů, vyzkoušejte přípravek Belohair. Více informací najdete na stránkách www.belupo.cz

tisková zpráva

Reklama