Kdy je vypadávání vlasů nadměrné?    

fa.jpg
Foto: Shutterstock

Každý vlas roste přibližně 3 až 7 let a jeho růst má 3 fáze – anagenní (aktivní), katagenní (přechodná) a telogenní (klidová), po níž vlas přirozeně vypadne z vlasového folikulu. Trvání jednotlivých fází i počet vlasů v každé z nich je geneticky podmíněný. To znamená, že se mezi jedinci nacházejí individuální rozdíly.

Přirozeně člověk ztratí zhruba 100 vlasů za den. Pokud tedy dochází k vypadávání rapidně vyššího množství vlasů, jedná se o tzv. effluvium. Pojem alopecie již znamená stav sníženého množství vlasů (příp. chlupů) v místech, kde se za normálních okolností vyskytují. V případě extrémního vypadávání vlasů je vždy vhodné obrátit se na lékaře, na vině totiž může být i nějaká závažnější nemoc (viz níže).

Příčiny padání vlasů

Možných příčin existuje celá řada. Zvýšené vypadávání vlasů může být dané geneticky či důsledkem poruchy různých částí vlasového cyklu. Může se tedy jednat o zcela rozličné příčiny – od dědičnosti, špatné životosprávy až po hormonální výkyvy či některé vážná onemocnění. Souhrnně to tedy mohou být následující:

 • stres, psychická či fyzická zátěž (stavy po porodu, operacích atp.),
 • příčiny traumatické (nevhodná úprava vlasů, vyškubávání atp.),
 • špatná životospráva a stravování,
 • nedostatek živin a vitamínů (např. vitamín C, D, B12, A, železo, selen, zinek…),
 • hormonální změny (porod, menopauza, substituční terapie…),
 • onemocnění štítné žlázy,
 • některá infekční onemocnění,
 • nádorová onemocnění,
 • užívaných některých léků,
 • jiná (často autoimunitní) onemocnění – systémový lupus erythematodes, selhání ledvin, nespecifické střevní záněty, onemocnění jater, diabetes, kožní onemocnění (například lupénka, tinea capitis čili plíseň, folikulitida apod.).

Životnost a kvalitu vlasů negativně ovlivňuje i přehnaná péče – nesvědčí jim příliš časté mytí, fénování, používání nevhodných přípravků, chemické úpravy (barvení, odbarvování, trvalá) a časté česání.

Co je alopecie?    

Jako alopecie se označuje ztráta vlasů a ochlupení jizvícího a nejizvícího charakteru. Přičemž nejizvící alopecie se dále dělí na ložiskovou a difuzní.

Jak již padlo v úvodu, zvýšené vypadávání vlasů se nazývá effluvium, což je jakýsi předstupeň alopecie. O alopecii se pak jedná ve chvíli, kdy je hustota vlasů a ochlupení již výrazně snížená. Jednotlivé druhy alopecie mají rozdílné příčiny, od dědičnosti přes špatné stravování až po nadměrnou stresovou zátěž.

Pro správnou léčbu alopecie je nejdůležitější správná diagnóza a identifikace všech faktorů, které mohou stav zhoršovat. Nejjednodušším a základním vyšetřením je pečlivá anamnéza a objektivní vyšetření pacienta.

Padání vlasů u žen

„U žen bývají, kromě genetické dispozice, nejčastější příčinou hormonální změny věk a roli hraje také stres. Zvýšeným řídnutím vlasů tak ženy často trpí po porodu, či během menopauzy. Vliv na kvalitu a vypadávání vlasů zde často mívají také různé redukční diety, poruchy příjmu potravy, případně oslabení vlasů v důsledku častých chemických úprav,“ vysvětluje MUDr. Helena Michalíková, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. 

Padání vlasů po porodu

U většiny žen se během těhotenství vlasy těší nebývalému zdraví. Změna často přichází po porodu, kdy se mění hladina hormonů. Nejde však o změnu nevratnou – po 2-3 měsících po porodu se zdraví vlasů obvykle vrací k původnímu stavu. Stejně tak může dojít k padání vlasů při kojení a možnému padání vlasů v těhotenství.

Padání vlasů u mužů

U mužů je padání vlasů nejvíce ovlivněno genetikou, hormony a věkem. Velmi často se jedná o tzv. androgenní alopecii, která je nejrozšířenějším typem alopecie. Četnost výskytu zde stoupá s věkem, přičemž rozvoj androgenní alopecie je podmíněn zejména dědičností

Dříve se odborníci domnívali, že padání vlasů u mužů způsobuje nadměrné množství testosteronu a jeho metabolitu dihydrotestosteronu (DHT) v krvi. Nyní už víme, že androgeny sice hrají rozhodující roli, ale uplatňuje se i celá řada dalších faktorů.    

Androgenní alopecie u mužů obvykle začíná ústupem linie vlasů na čele. Řídnutí pak postupuje směrem k temeni a často končí úplnou ztrátou všech vlasů. Tento druh alopecie se nevyhýbá ani ženám, které v takovém případě přicházejí o vlasy pozvolna a bývá prvním příznakem řídnoucí pěšinka na temeni.

Padání vlasů u dětí

Pokud se nadměrná ztráta vlasů objeví u dětí, je na místě neprodleně vyhledat lékaře. Vypadávání vlasů je zde totiž obvykle projevem jiného onemocnění. Mezi nejčastější příčiny nadměrné ztráty vlasů u dětí pak patří:

 • mykotická infekce – velmi nakažlivé onemocnění postihující vlasovou pokožku,
 • alopecie areata (ložisková alopecie) – nepředvídatelný typ vypadávání vlasů, při němž na hlavě vznikají ohraničené lysinky. Ložiska se objevují náhle a mohou se vyskytovat i na jiných místech těla. Tento typ alopecie je považován za autoimunitní poruchu a je třeba vyloučit poškození obdobným procesem, zánětem, i jinde v těle (nejčastěji štítná žláza).

(Řídnutí vlasů je typické také pro děti trpící obsedantně kompulzivní poruchou osobnosti, kdy mívají nutkavou potřebu si vlasy vyškubávat.)

Jak zabránit vypadávání vlasů?    

Obecně platí, že pro úspěšnou léčbu je zde nezbytné vyřešit vyvolávající příčinu. Vždy je proto třeba poradit se o vhodné terapii s lékařem.

Ke zpomalení vypadávání vlasů a zrychlení růstu nových vlasů může lékař doporučit léky s účinnou látkou minoxidil. U nás jsou k dostání např. přípravky Minorga nebo Belohair. V některých případech mohou pomoci léky s účinnou látkou finasterid (Penester, Adafin, Hyplafin). Jedná se o poměrně drahou, leč celkem efektivní léčbu. Další možností může být také transplantace vlasů.

Ovšem pouze léky a šampon proti padání vlasů nestačí, jak padlo výše – léčba padání vlasů musí být vždy zaměřena hlavně na odstranění příčiny.

 • Stres, úzkostné stavy – zde je zapotřebí změna životního stylu a snížení míry stresu a úzkosti.
 • Nedostatek živin či vitamínů – zde je nutné patřičně upravit jídelníček a zařadit vhodné potraviny, případně vitamínové doplňky.
 • Hormonální změny – zde se může stav samovolně upravit (například po šestinedělí). Pokud však obtíže přetrvávají, jsou nutná další vyšetření (zejména funkce štítné žlázy), případně hladinu hormonů srovnat s pomocí vhodných léků.
 • Vedlejší účinky léků – zde je třeba požádat lékaře o předepsání jiných léčiv. Nikdy však léky nevysazujte bez předchozí konzultace s lékařem.
 • Autoimunitní nemoci či nádorový proces – zde je nutné dodržovat léčbu dle předepsaných postupů. Je-li příčinou padání vlasů chemoterapie, je nutné počkat – po jejím ukončení většinou vlasy opět narostou.

Potraviny a vitamíny proti padání vlasů

Pro eventuální zlepšení stavu by měl jídelníček obecně zahrnovat hlavně ryby, rýži, luštěniny, zeleninu, ovoce a různá semínka.

Mezi časté příčiny vypadávání vlasů patří zejména nedostatek zinku a železa, ty je tedy vhodné doplňovat. Dále může problém souviset s nedostatkem tuků, vitamínů D, B12, C, A, dále mědi, selenu a biotinu (vitamín H). Vždy se raději poraďte s lékařem, co pomáhá na vypadávání vlasů a jaké vitamíny proti vypadávání vlasů konkrétně potřebujete vy. Důležitý je také pravidelný pohyb, správný pitný režim a kvalitní spánek.    

Šampony a jiné přípravky proti padání vlasů

Jak již padlo, vlasům škodí i nadbytečná péče, konkrétně pak používání velkého množství vlasové kosmetiky, časté mytí a fénování. Na trhu je k dostání spousta přípravků, které pomáhají v boji s vypadáváním vlasů – např. přípravky Revalid, posilující šampon Vichy, přípravky Alpecin a mnoho dalších. S vhodnou volbou toho, kterého přípravku vám nejlépe poradí lékař či lékárník.

Zjištění skutečné příčiny je základ

Padání vlasů je v přiměřené míře normální jev. Pokud vás však trápí extrémní padání vlasů, případně ke ztrátě vlasů po trsech, je nezbytné neprodleně navštívit lékaře. Kromě neovlivnitelné genetiky či běžných příčin výpadu jako např. špatná životospráva, stres, nevhodná péče o vlasy atp. může být padání vlasů též doprovodným projevem jiného závažného onemocnění, zvláště pak u dětí. Proto je vždy stěžejním faktorem zjištění skutečné příčiny a případné zahájení komplexní léčby. Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.

Zdroj: www.euc.cz