vši

Už se vám to určitě někdy stalo – poslala jste děti na tábor nebo v září zpátky do školy a vrátily se vám i s nezvaným hostem, vší. A pak nastal kolotoč prohlížení hlav, stříhání pěstěných kadeří a odvšivování těmi nejrůznějšími způsoby. V boji proti vším existují dnes již účinné přípravky, a proto není nutné stříhat se na krátko. Z dlouhých vlasů se ovšem vši odstraňují obtížněji.

Poznat zavšivení je celkem snadné. Prvním a nejdůležitějším varovným signálem je svědění pokožky hlavy. První, co vás v tu chvíli napadne, je zřejmě důkladná prohlídka hlavy. Pokud se ve vlasech dotyčné osoby vši skutečně usadily, můžete vidět nejen je, ale také hnidy, stříbřitě bílá vajíčka přilepená na vlasech blízko u pokožky. Nejčastěji se vyskytují za ušima a v zátylku. Nejlépe viditelné jsou po umytí vlasů a použití kondicionéru.

Na člověku parazitují tři druhy vší, nejčastěji veš vlasová nebo též dětská. Toto označení si zaloužila proto, že se nejvíce přenáší právě mezi dětmi. Z člověka na člověka se může přenést i bez osobního styku. Je to parazit, který se zabydluje ve vlasech a fousech a živí se krví. Svým bodáním působí hostiteli úporné svědění postiženého místa. Ten má potřebu se na hlavě neustále škrabat. Tím však zanáší do drobných ranek druhotnou bakteriální infekci a ranky se zanítí.

všiBohužel, takové situace nepatří do minulosti. I dnes se děti vracejí domů se zápisem v notýsku: „Prohlížejte dětem hlavy, ve škole jsou vši.“

Chcete vědět, jak se vší účinně zbavit, jaký přípravek je nejvhodnější, zda je možné jim nějak předcházet, nebo kde se vši v dnešní době berou? Piště svoje dotazy do diskuze. Vybereme z nich ty nejzajímavější, na které odpoví odborník spolupracující s redakcí Ženy-in. Jeho odpovědi si brzy budete moci přečíst v samostatném článku.