Prakticky celý rok jsou v gynekologických ambulancích nejčastěji léčenou diagnózou poševní výtoky. Nejde o nemoc ohrožující život, výrazně však snižuje komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

Původcem, kterého můžeme najít v pozadí třetiny až poloviny těchto potíží, je kvasinka, nejčastěji Candida albicans. Tento druh je přítomen asi u 40 procent ženské populace zcela běžně, potíže vznikají až při přemnožení kvasinek v pochvě.

S blížícím se teplým počasím, koupáním, dovolenými, se změnou outfitu a také pohybových aktivit, je tato problematika častější. K přemnožení kvasinek dochází nejen vlivem náporu na imunitní systém (souběžné infekce mimo pohlavní ústrojí, stres), narušením bakteriální mikroflóry antibiotickou léčbou, vysokou hladinou estrogenů (těhotenství), vysokou hladinou cukru (diabetičky), ale též zvýšenou vlhkostí a teplem / mokré plavky, těsné a nevhodné prádlo/ . Důsledkem toho jsou zánětlivé změny v pochvě a na vulvě, vznik bílého až žlutobílého hrudkovitého výtoku, a to vše provázeno nepříjemnými pocity svědění a pálení zevních rodidel.

Akutní potíže nepodceňujte

CanestenLékaře navštivte včas, jelikož přechod onemocnění do chronicity je velmi snadný a obtížně se léčí. Důsledné vyšetření lékařem je nutné při přetrvávání, či časném návratu potíží.

Zajímavou novinkou letošního léta je mycí gel Canesten IntimGel k péči o intimní partie, který je vhodný používat i po dobu léčby vaginální mykózy. Jde o kosmetický přípravek, který neobsahuje antimykotickou složku, přesto jeho složení napomáhá úlevě od nepříjemných příznaků svědění a pálení v oblasti intimních partií. Má zásadité pH, proto při aplikaci nepálí, navíc přirozeně pomáhá regenerovat zánětem namáhané intimní partie. Aplikujeme 2x denně a úleva vydrží až 12 hodin. Canesten IntimGel není určen pro každodenní hygienu a současně není ani náhradou poševních výplachů.  Vhodně však doplňuje léčbu lokálními antimykotiky a v případě potíží jej lze doporučit i pro těhotné. Mycí gel Canesten IntimGel lze volně zakoupit v lékárnách za doporučenou cenu 180 Kč.

Milé dámy, užívejte si v plném nasazení příjemných dní, a když už se vám vaginální mykóza nevyhne, přeji brzké uzdravení.                                                                             

MUDr. Zuzana Čepická Líbalová, Gynekologicko-porodnická ambulance, Praha 6

 

Reklama