Vaginální mykóza je naše velké aktuální téma. Léto pro řadu z nás obdobím, na které se těšíme a užíváme si ho. Pro některé z nás je ale spojeno s častými zdravotními problémy, jako je například vaginální mykóza. Oslovili jsme několik žen, aby nám řekly, jak tyto problémy vnímají a jak se proti vaginální mykóze chrání, popřípadě, jak ji řeší.

canesten

Karolína, 26
Mám tyto problémy celkem často. Hlavně když někam delší dobu cestuji a musím sedět dlouho ve stejné pozici. Také mám vždy mykózu spojenou s braním atibiotik. Snažím se jako prevenci užívat probiotika, ale přijde mi, že mi to moc nepomáhá. V období léta se minimálně apoň jednou léčím. Řeším to nákupem rychle fungujících tabletek, co se zavádí, kupuju je v lékárně.

Hana, 33 let
Od té doby, co mám dítě, mi připadá, že se to lepší. Ale je pravda, že v létě na tuto nemoc náchylná jsem. Hlavně když se koupu v bazénu u rodičů na chalupě. To vím, že s tím za pár dní můžu počítat. Sice si beru „probiotické“ tampony, ale někdy to prostě dopadne stejně tak, že mykózu mám.
Takže, za mě je mykóza součástí léta.

Laďka, 40 let
Naštěstí patřím mezi ty, koho mykózy moc netrápí. Když, tak většinou z nějakého bazénu, když je příliž chlorovaný. Ale když jedu na dovolenou, raději si beru s sebou pro všechny případy Canesten, který se mi osvědčil.

Blanka, 36 let
Na vaginální mykózy trpím, už mám vychytanou preveci (intimní gely, převlékání do suchých plavek, nenosím spodní prádlo z umělých materiálů a v létě nenosím těsné džíny, které zapařují). Bohužel jsem měla období, kdy jsem měla mykózu chronickou, a to mi dost vadilo, i mému partnerovi, jak jsem se stále léčila a musela jsem odmítat intimnosti. Pak jsem brala asi půl roku různé doplňky stravy a probiotika, začala jsem používat ijntimní gely a naštěstí jsem se z toho dostala. I dneska, když jedu na dovolenou a je tam bazén, tak jdu raději do moře.

Jak vidí souvislost léta a vaginální mykózy odborník?

Mykoza trápí velkou řadu žen a to zejména v létě. Proč tomu tak je?
MUDR. Miluše Kotalíková: V létě je obecně teplejší klima, chodíme se koupat, nepřevlékáme plavky za suché  absolvujeme dlouhé cesty autobusem za zážitky, občas se nám povede „vykolejit“ i stravovací návyky. oblékáme se tak,  abychom se líbily a neřešíme, že je prádlo syntetické.. prostě vše dohromady připraví skvělé podmínky pro rozvoj vaginální mykózy.

Mikroorganismy , které jsou její příčinou, milují teplo a vlhko,  kde se dobře množí.

Řada žen používá intimní kosmetiku, co si o ní myslí lékařka? Jaký máte názor na speciální kosmetiku pro intimní místa a pro intimní hygienu?
MUDR. Miluše Kotalíková: V případě, že žena opakovaně trpí vaginálními myózami, je vhodné zvolit intimní hygienu se speciálním pH. V případě, že mykózami netrpím je možné zvolit obyčejnou vodu. V případě vaginálních zánětů je vhodné léčbu doplnit  gelem pro speciální  intimní hygienu:  Canesten intimgel má speciální pH, nepálí, neštípe a zbaví nás nepříjemných pocitů téměř hned a na 10-12 hodin. Používání běžných přípravků pro intimní hygienu je velmi individuální a nelze doporučit jednu značku.

Může nám takový gel napomoci i v prevenci před nákazou mykózy?
MUDR. Miluše Kotalíková: Intimní hygiena pro běžné použití má za úkol i mírně regulovat pH na pokožce těchto partií, nezasahuje však do pochvy, takže poševní prostředí neovlivňuje. Například Canesten Intim gel není k prevenci určen, doplňuje hygienu při léčbě.

Čtěte naše články:

Více o přípravcích Canesten najdete na www.canesten.cz.

canesten

Reklama