Horko, sedavé zaměstnání nebo dlouhé stání je velkou zátěží na žilní systém. To je důsledkem toho, že žíly dolních končetin dostatečně rychle nedokážou odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí v končetinách, kde způsobuje otoky, bolest nebo pocit tíhy – „olověné nohy“. Dalšími faktory může být riziko dehydratace nebo zmiňované delší cestování.
5ee22dbf2b71dobrazek.png
Otoky nohou jsou poměrně běžné. Chronické žilní onemocnění, které za nimi může stát, tak začíná nenápadně a z „pouhých“ nohou „jako konve“ mohou vzniknout otoky trvalé, kožní změny nebo dokonce bércové vředy.

Jak si s nimi v létě poradit?

 1. Vyvážený jídelníček
  Tím nejjednodušším, co pro sebe a své tělo můžete udělat, je vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny, antioxidanty a další prospěšné látky. Nohám uleví také snížení případné nadváhy.
 2. Aktivní životní styl
  Nejvíce nohy trpí ve statické pozici, kdy dochází k tuhnutí a zpomalování krevního oběhu. Dostatek pohybu je proto v boji proti otokům klíčový. Není samozřejmě nutné hned zdolávat velké cíle a běhat maratony. Bohatě postačí pravidelné procházky, hlídat si alespoň doporučených 10 000 aktivních kroků denně, vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech a chodit pěšky, jak jen to jde. Jako prevence proti křečovým žilám skvěle také funguje běh, jízda na kole, plavání nebo třeba nordic walking. Tedy sporty podporující cirkulaci krve v končetinách.
 3. Tajné cvičení
  V průběhu dne můžete cvičit „žilní gymnastiku“. Pokud je to možné, v práci se zujte, protahujte nohy, houpejte se ze špiček na paty. Chodidla si také můžete masírovat pomocí „ježka“ nebo masážního míčku. Chodidla procvičujte během čekání u kopírky, ve frontě na oběd nebo při poradě.
 4. Hoďte si nohy nahoru
  To nejlepší, co můžete po práci pro své nohy udělat, je hodit je alespoň na chvíli nahoru a nechat je odpočinout ve zvýšené poloze. V?práci bohatě postačí, pokud si nohy odložíte na menší stoličku. V noci si pro změnu nohy podložte polštářem.
 5. Hydratace a změny teplot
  V průběhu letní sezony se můžete setkat se zhoršujícími se příznaky v?podobě více bolestivých nohou, křečí nebo otoků. Nezapomínejte proto dostatečně hydratovat celé tělo a denně vypijte minimálně dva litry vody. Do své ozdravné rutiny také zařaďte otužování – střídání horké a studené vody během sprchování a studené koupele a obklady na nohy a chodidla. Odborníci také radí využít speciální kompresní pomůcky.
 6. Nechte si poradit
  „Důležité je navštívit praktického lékaře, který pacienta vyšetří a doporučí adekvátní řešení. Mastičky neřeší podstatu, ale následek,“ říká MUDr. Petra Zimolová z FN Motol.
 7. Na léto se připravte s předstihem
  Jedním z účinných nástrojů proti otokům a křečovým žilám jsou kompresní punčochy. V?letních měsících ale není jejich nošení nejpohodlnější. Místo stlačení žil je proto zkuste posílit. S?tím vám pomohou venofarmaka, která může doporučit a případně předepsat praktický lékař. Vhodné je jejich dlouhodobé užívání, proto návštěvu neodkládejte. Tyto léky jsou vhodné jak při prvních příznacích onemocnění, tedy otocích a nepříjemných pocitech, tak při metličkách a křečových žilách.

Kde zjistit víc?

 • Bezplatná mobilní aplikace Bolí vás nohy?
 • Webové stránky ZILNIPORADNA.CZ

Zajímá vás, jak ulevit od pocitu těžkých nohou? Jak správně sedět nebo jaká je nejlepší prevence proti „křečákům“? A zda má smysl řešit odstranění metliček, které nejsou jen estetickým problémem?

-> Zapojte se do naší výzvy a ptejte se odborníka! <-
 

Reklama