Objevily jste v rozích, na stropě nebo dokonce ve skříních u vás v bytě nebo na chalupě nevábné, černo-zeleno-nažloutlé skvrny? Černají vám v koupelně nebo v kuchyni spáry, objevili jste plísňové mapy v koši na odpadky?

BrefPak máte co do činění s plísní. Ta je nejen nebezpečná pro napadené materiály, jež pomalu rozkládá, ale dokonce i pro zdraví vás a vašich dětí a dokonce i domácích mazlíčků. Abyste v boji s ní byla úspěšná, je nejdůležitější odhalit příčinu vzniku a zamezit jejímu šíření.

Máte plísně na zdi?

Pro ochranu domácnosti a především zdraví bychom měli udělat maximum a zamezit škodlivým mikroorganizmům v šíření, aby nezpůsobily například dýchací potíže.  Hlavní živnou půdou pro nejrůznější druhy plísní je kondenzační vlhkost. Nejsnazším řešením tohoto problému by bylo seškrábání plísně ze zdi. Tímto postupem se však nechtěných organizmů v domácnosti nezbavíme natrvalo. Za pár dní nebo týdnů se velmi pravděpodobně objeví znovu a budou vás trápit i nadále. Ukažme si tedy co udělat pro to, abychom se plísně zbavili jednou pro vždy.

Za vším hledejte vlhkost

Připomínají vaše okna spíše skla pařeniště nebo máte doma klima podobné tomu, které panuje v deštných pralesech? Pak není něco v pořádku. Vlhkost domácího prostředí je příliš vysoká a vymyká se ideálu, který je uváděn mezi hodnotami 45 až 60 procent. Může to být zapříčiněno několika faktory. Buď jste se nastěhovali do čerstvě postaveného domu, kde se ve stěnách a podlahách drží stále hodně vlhkosti, která ještě nestačila vyschnout - to může trvat třeba i několik let. Nebo bydlíte naopak ve starší zástavbě, která je špatně odizolovaná a nedostatečně větraná. Nedostatečná výměna vzduchu může všeobecně významně zhoršovat situaci – vlhkost nemá kam unikat a proto se sráží na stěnách. Zjevným důvodem může být také zatékání do stavby střechou nebo špatně udělanou fasádou.

Jak se zbavit nadměrné vlhkosti?

Nejúčinnějším způsobem, jak se přílišné vlhkosti v interiéru zbavit, je větrání. Přísun čerstvého vzduchu má daleko lepší efekt, než vytápění místnosti. Pokud se v zimě bojíte nadměrných tepelných ztrát, doporučuje se větrat krátce, ale intenzivně. Tímto způsobem dojde k dostatečné obměně vzduchu, přičemž ale zdi tolik neprochladnou. Zároveň dojde k obměně vzduchu za čerstvý s nižším obsahem CO2, takže se vám bude i lépe spát. V létě můžete větrat klidně celý den a pro umocnění efektu je dobré udělat průvan, který vlhkost z bytu doslova vyžene ven. Pokud nechcete okna neustále otevírat a zavírat, nechte vzduch proudit alespoň takzvanou mikroventilací u fasádních oken a ventilační klapkou u střešních oken, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru. I tento poměrně malý přísun vzduchu dokáže vyléčit zdi od odpudivé plísně.

Vlhkost vytváříme i my

Zdrojem vlhkosti v bytě jsme i my samotní a především činnosti, které zde provádíme. Vliv sprchování na tvorbu plísní je poměrně zjevný. Nicméně pára, která kondenzuje a následně se usazuje na stěnách, vzniká i při tak běžných činnostech, jakými nám jsou vaření, praní či sušení prádla. V takovém případě pomůže, když v průběhu a po skončení těchto činností máme otevřené okno, nebo při sprchování pustíme větrák a při vaření zapneme digestoř.

Přípravky a další opatření proti plísním

Jestliže větrání ani vytápění nepomáhá a plíseň se objevuje i nadále, zůstávají v záloze ještě další možnosti boje. BrefJedním z nich je použití speciálních protiplísňových prostředků. Ty jsou reprezentovány například termoizolačními antikondenzačními nátěry, které se nanesou na zdivo zbavené předchozí malby. Jejich úkolem je rozkládat teplo po povrchu zdi, čímž odstraní tepelné mosty - místa, kudy uniká teplo z interiéru a v důsledku kolísání teplot se zde sráží vodní páry. Právě tyto páry jsou častým důvodem tvorby kondenzační vlhkosti na zdivu. Pokud tepelné mosty odstraníme, zeď přestane vlhnout a my se tím pádem zbavíme plísní. Navíc tento nátěr prokazuje dlouhou životnost a dobré tepelněizolační vlastnosti.

Další možností jsou speciální přípravky pro odstranění plísní. Pro usnadnění práce s nimi je většina z nich vyráběna ve formě spreje. Přípravky obsahují účinné látky, které vaše zdi zbaví nechtěných plísní.

Naším tipem je nový Bref Proti plísním díky svému novému složení vnáší do každé domácnosti důkladnou čistotu a dezinfekci. Účinně odstraňuje skvrny a nečistoty, stejně efektivně bojuje proti bakteriím a plísním, černé skvrny od plísní již nemají šanci. Výkonný rozprašovač umožňuje, že se čisticí prostředek dostane i do těžko dostupných rohů a zákoutí v domácnosti. Je také vhodný na čištění a dezinfekci všech míst v koupelně a kuchyni, toalet, odpadkových košů, odpadů, i dětských hraček. Pro hygienickou čistotu v celé domácnosti. Biocidní výrobky jako je Bref Proti plísním používejte bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtete označeni a informace o přípravku.

Pomáhá i technika

S odstraněním vlhkosti a potažmo i plísní nám navíc mohou pomoci i moderní přístroje. Odvlhčovače, či vysoušeče, nasávají vlhký vzduch, který proženou přes chladič, kde se ochladí až na teplotu rosného bodu. Tím ztratí schopnost držet vodu a ta zkondenzovaná skape do sběrné nádoby, čímž se do místnosti vrací vysušený vzduch. Navíc nejsou nikterak hlučné a v interiéru nepůsobí rušivým dojmem. Navíc to není nikterak vysoká investice v porovnání s tím, že nám a našim blízkým může zachránit zdraví.

Trápí vás doma nebo na chalupě plíseň: Jakým způsobem s ní bojujete vy? Podělte se o své zkušenosti!

Reklama