image003.jpg

Úzkost se často skrývá za strachem, obavami i vnitřním napětím a neklidem

Trpí jí každý třetí z nás, ale málokdo si pod ní něco konkrétního představí. Jak se přechodná úzkost typicky projevuje?

  • Vnitřním napětím a neklidem – když nám tělo dává najevo, že bychom měli zvolnit tempo, zklidnit hlavu a zmírnit stres. Mohou se dostavit bolesti hlavy, problémy se zažíváním, bušení srdce, závratě, návaly horka nebo „knedlík“ v krku. Pokud se u vás tyto signály vyskytují častěji, pravděpodobně trpíte úzkostí. 
  • Obavami – nevíte, kde vám hlava stojí? Neustále se vám v hlavě roztáčí kolotoč myšlenek, které nelze zastavit? Přemýšlíte nad tím, co bude a nebude, co mělo být a co by mohlo být? Zastavit se je pro vás téměř nemožné. Říkáte si, že byste chtěli zažít to ticho, kdy se vaše hlava aspoň na chvíli zastaví? Možná je tím, co kolotoč roztáčí, právě úzkost. 
  • Strachem – je pro vás velkou záhadou, jak ostatní mohou zvládat běžné činnosti bez stresu? Proč je rozhovor s prodavačkou v obchodě nevyvádí z míry? Jak dokážou být klidní, když nestíhají? Pak nevíte, jaké to je, žít bez všudypřítomného strachu ze selhání v každodenních aktivitách, bez úzkosti. 

Když nemůžete spát, necítíte se nikdy odpočatí a ráno vstáváte unavení

Popsané projevy úzkosti jsou nepříjemné, ale její následky mohou být ještě nepříjemnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Úzkost totiž dokáže výrazně narušit nejen chod vašeho života přes den, ale i kvalitu vašeho spánku. Jak? 

V první řadě kvůli kolotoči myšlenek, který se točí v hlavě, nebudete moci usnout. Nedokážete ho zastavit, ať děláte, co děláte. To ale není jediný vliv úzkosti na váš spánek. Úzkostní lidé se také mohou budit během noci a nemohou znovu usnout. Ke spánku vás dožene až úplné vysílení. Opět vás totiž bude pronásledovat kolotoč myšlenek. Pokud se tento stav objevuje častěji, začnete se nejenom strachovat, že opět neusnete, ale také můžete začít trpět pocity méněcennosti. Co to s vámi je, že nedokážete ani usnout a spát?

Podle čeho si můžete být jisti, že se úzkost podepisuje na vašem spánku? Kromě výše popsaného vás bude trápit obtížné vstávání. Když nemá tělo čas na regeneraci, ani vstávání nebude stát za to. Nejde však jen o nepříjemné ráno, ale únava a nedostatek energie vás mohou provázet celý den. Budete nesoustředění, těžko budete podávat jakékoliv výkony, bude klesat vaše kreativita a schopnost zvládat každodenní překážky. To se odrazí na vašem pracovním nasazení, výplatě i vztazích. Potýkat se také můžete s bolestí hlavy nebo nevolnostmi

thumbnail-image002.jpg

Neléčená úzkost souvisí s mnoha zdravotními potížemi

Možná se ještě dokážete smířit s tím, že váš spánek nestojí kvůli úzkosti za nic, ale u toho to bohužel nemusí končit. Může se spustit řetězec dalších zdravotních problémů…
Neléčená úzkost vede k trvalým změnám ve dvou částech mozku (prefrontálním kortexu a hipokampu). Projevit se to může zvýšeným rizikem některých neuropsychiatrických onemocnění, jako například demence nebo deprese. Nedostatek spánku si může vybrat na vašem zdraví další daň, např. v podobě zvýšeného rizika cukrovky, vysokého krevního tlaku, oslabené imunity apod. A tyto potíže vás poté vystavují dalším rizikům, např. dlouhodobě zvýšený krevní tlak je přímou cestou k srdečnímu onemocnění nebo cévní mozkové příhodě. 

Je proto namístě o své zdraví dbát a vnímat, co vám vaše tělo dává za signály. Má smysl úzkost řešit, ne ji zametat pod koberec. Je dobré tedy řešit primární příčinu toho, proč je váš spánek nekvalitní, proč jste unavení, neklidní, proč máte bolesti žaludku, špatně se vám dýchá… Chronický stres a s ním spojená úzkost totiž s sebou nesou mnoho rizik, kterým ale lze vhodně zvolenou léčbou předcházet. Naše nálada a spánek jsou spolu provázané a dost často jedno ovlivňuje druhé. Existuje mnoho problémů, které nám dokážou znepříjemnit běžné fungování ve dne i v noci. A aby náš život nebyl pouhým neutuchajícím kolotočem myšlenek, napětí a stresu, je tu Lavekan. Jedná se o léčivý přípravek ze skupiny léků tlumících úzkost (anxiolytik), jehož účinnou látkou je výtažek z levandule lékařské. Jeho velkou výhodou je, že jde o přírodní produkt, na který nevzniká závislost a je spojen s minimem vedlejších účinků. Chcete o něm zjistit více? Neváhejte a seznamte se s ním.

9311-1.jpgLavekan 80 mg měkké tobolky je léčivý přípravek s obsahem levandulové silice k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

Více na LAVEKAN.CZ

Reklama