První příznaky onemocnění žil na nohou většina z nás přejde mávnutím ruky. Pocit těžkých nohou, které otékají, a je v nich cítit mravenčení nebo křeče mnohdy přisoudíme například nedostatku hořčíku. To je ale chyba, která dovolí chronickému onemocnění postupovat dál a časem nabírat na intenzitě. Následkem tak může být vznik metliček, křečových žil, dlouhodobých otoků, ekzémů a hnědých skvrn, nebo dokonce bércových vředů. Pokud chcete o příznacích (a nejen o nich) vědět víc, navštivte web www.zilniporadna.cz.
5bd864ca72ec9obrazek.jpg

Jak moc je důležité vyhledat už při těchto problémech lékaře, potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková: „Z proběhlé mezinárodní studie vyplývá, že Češi první signály žilních onemocnění podceňují, a mají tendenci je bagatelizovat. V porovnání s dalšími evropskými zeměmi konzultují naši pacienti žilní onemocnění v pokročilejších stadiích. Vnímat své tělo a všímat si již prvních příznaků je proto důležité.“

Proč zrovna vy?

Velkou roli ve vzniku křečových žil hraje dědičnost. Pokud máte problémy s křečovými žilami v rodině, můžete mít chronické žilní onemocnění, i když zatím žádné příznaky na nohách nevidíte.

Vyšší riziko onemocnění vám hrozí i v souvislosti s pohlavím. Ženy trpí žilními problémy až třikrát častěji než muži. Důvodem je mimo jiné působení progesteronu, který tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede současně ke snížení pevnosti žilní stěny.

Důležitý je ale i životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením, užívání hormonální antikoncepce nebo těhotenství spojené s větší zátěží. Vliv mají i dietní zvyklosti a s tím spojené poruchy vyprazdňování.

Jak to zastavit? Hlavně včas!

S bojem proti chronickému žilnímu onemocnění je třeba začít včas. Ideálně hned při prvních příznacích jako jsou těžké, bolavé, otékající nohy, v nichž cítíte křeče či mravenčení. Už s těmito příznaky se neostýchejte vydat za lékařem. Ať už praktickým, nebo specialistou. Pokud se chcete před návštěvou lékaře dozvědět o tématu víc, stáhněte si bezplatnou mobilní aplikace „BOLÍ VÁS NOHY?“ nebo se podívejte na www.zilniporadna.cz, kde se můžete mimo jiné zeptat odborníků přes on-line poradnu.

Před návštěvou lékaře se pokuste vysledovat, kdy vás potíže trápí nejvíce, a zaměřte se na všechny možné příznaky. Lékař zjistí anamnézu, vyšetří vás ve stoji a případně vás odešle pro potvrzení diagnózy na specializované pracoviště s duplexní sonografií.

Dlouhodobá léčba pak spočívá na třech pilířích.

  1. Životní styl
    Rozhodně byste neměli zapomínat na pravidelný pohyb. Ať už je to chůze, plavání nebo třeba jízda na kole jízda na kole.  Neméně důležitý je i odpočinek se zvýšenou polohou nohou. Uleví jim také, když budete nosit volné oblečení a pohodlnou obuv. Pokud trpíte nadváhou, velmi pomůže i snížení hmotnosti.
  2. Kompresní punčochy nebo bandáže
    Snižují zvýšený žilní tlak, mohou přinést okamžitou úlevu a jsou prevencí dalších obtíží.
  3. Venofarmaka
    Jde o léky, které zlepšují žilní oběh, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu a zlepšují průtok krve žilami. Jsou jen na předpis praktického lékaře nebo specialisty. Vhodné jsou již od první fáze nemoci a základem úspěchu je také jejich dlouhodobé a pravidelné užívání. Pokud tedy vaše problémy s nohama přichází hlavně v létě, je nezbytné myslet na jejich prevenci už nyní a začít s léčbou co nejdříve. Pamatujte, že léčba chronického žilního onemocnění je celoživotní záležitostí.

Co když nic nepomůže?
V případě, že výše uvedené postupy nepomohou, přichází na řadu chirurgická léčba. Ale operace není celoživotním řešením problému! Neřeší totiž jeho příčinu, ale jen následek. I po operaci je tedy nezbytně nutná změna životního stylu a dodržování výše uvedených opatření. Jen tak se zdravotní komplikace nevrátí.

Více informací k tématu se dozvíte na www.zilniporadna.cz.
5bd8648d8a782obrazek.jpg