Popraskané rty a koutky nás trpí většinou v zimě. Na vině jsou časté přechody z tepla do zimy, které jemné kůži na rtech a v okolí nesvědčí. Většinu z nás ale trápí opakovaně po celý rok. Trhlinky v okolí rtů jsou velmi bolestivé, svědí a následným škrábáním se mohou zanítit a hnisat. Problémem pak bývá pouhé zívnutí.

Proč vznikají a koho trápí?

Jako nejčastěji uváděná příčina rozpraskaných koutků se uvádí nedostatečná výživa. Proto by hlavním krokem měla být úprava jídelníčku o potraviny bohaté na železo, zinek a vitamíny skupiny B. Mezi ně patří například vejce, červené maso, pivovarské kvasnice, obilniny, luštěniny, červená řepa, špenát a mléčné výrobky. Kromě potravin je možné také užívat tyto vitamíny v podobě doplňků stravy. „Popraskané koutky se také objevují u lidí, co nedodržují pitný režim, u diabetiků nebo se často objevují u těhotných žen,“ uvádí Mgr. Pavla Horáková, lékárnice první internetové lékárny u nás Lekarna.cz. Na vzniku se mohou podílet také infekce, bakterie, viry, případně alergie.

Samostatnou skupinou, která tímto problémem trpí, jsou děti, ať už se jedná o ty nejmenší, jimž koutky dráždí noční slinění, nebo ty větší, které nosí rovnátka. U dětí je navíc problém v tom, že si koutky neustále olizují, což oddaluje jejich hojení. V případě tohoto zdravotního problému můžeme někdy slyšet slovo „Perléche“. Toto slovo pochází z francouzštiny a v překladu znamená „olizovat“. Označuje zanícené koutky vzniklé právě nadměrným olizováním.

Koutky a rovnátka

Vzhledem ke zvýšené popularitě estetické stomatologie a zájmu o rovnání zubů se právě nositelé ortodontických rovnátek potýkají s prasklými koutky velmi často. „Pokud nosíte rovnátka a trpíte na popraskané koutky, je třeba zkontrolovat, zda rovnátka dobře sedí a samozřejmě dodržovat zvýšenou ústní hygienu,“ říká americký stomatolog William Ralstin.
Někdy může být příčinou vzniku prasklých koutků užívání antibiotik, v některých případech je na vině i hormonální změna vlivem antikoncepce. Další příčinou je oslabená imunita a to buď celoročně, nebo v případě, že v těle probíhá nějaký zánět.

Jak na hojení

Základním krokem k zahojení popraskaných koutků je neolizovat a neškrábat. Škrábáním se do nich totiž mohou zanést další infekce a prodloužit tak dobu uzdravení. „Nejčastější chybu, kterou lidé dělají, je že na popraskané koutky nanášejí lůj, který používají na rty. Tyto přípravky většinou obsahují lanolin, který je takzvanou potravou pro kvasinky, jež tvoří v koutcích bílý povlak. Tím se vlastně dokrmují a koutky pak nemají šanci se uzdravit,“ vysvětluje dále Mgr. Horáková. Nejběžnější kvasinkovou infekci doprovázející popraskané koutky způsobuje candida albicans.

Většina přípravků na léčbu kvasinek v oblasti rtů má však nepříjemný zápach a při neopatrném slíznutí odporně chutnají. Proto je důležité vybírat takový přípravek, jehož opětovné nanášení vám bude příjemné, ideálně průhledný gel, který na rtech rychle zaschne a díky svému složení bude postižená místa rychle hojit. Takový gel můžete mít neustále při sobě a kdykoliv v případě potřeby ho použít.

Tipy na přípravky z lékárny:

  • Dexilip gel je určen pro každodenní péči o popraskané rty, zejména v oblasti koutků úst. Je vhodný pro použití u dětí, rovněž u dospělých. Obsahuje kombinaci složek pro ochranu a obnovení pokožky rtu. Neobsahuje cukr ani alkohol. Dávkování a užití: 3-4x denně nebo podle potřeby, naneste v tenké vrstvě na čisté a suché koutky úst. Doporučená prodejní cena v lékárně za 7 g balení je 99,- Kč. www.dexilip.cz
  • VitaHarmony Komplex B vitaminů - Přípravek je komplexem deseti vitaminů skupiny B, které patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Niacin přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, kyselina pantothenová snižuje míru únavy a vyčerpání. Vitamin B6 napomáhá činnosti nervové soustavy a psychické činnosti. Biotin přispívá k udržení přirozeného stavu sliznic, vlasů a pokožky. Užívejte 1 tabletu denně. Balení 60 tablet stojí 146,- Kč na lekarna.cz.
  • Zinek Forte - Přispívá k udržení normálního stavu kostí, nehtů a pokožky. Napomáhá k normální funkci imunitního systému. Přispívá k plodnosti a normální funkci reprodukčních orgánů, podílí se na tvorbě DNA. Účastní se metabolismu vitaminu A, dále se podílí na udržení normálního stavu zraku a dalších rozpoznávacích funkcí. Doporučená dávka 1 tableta denně. Balení 100 tablet stojí 102,- Kč na lekarna.cz

5be18f10d7422obrazek.png

Reklama