Jak si dát do pohody vaše zažívání?

5c62a7f11ef52obrazek.pngŠpatný pitný režim, konzumace tučných jídel a alkoholu vedou jak k riziku vzniku neinfekčního zánětu žaludku (akutní gastritidy), tak k riziku vzniku žlučníkových obtíží a v nejtěžších případech i ke vzniku akutního zánětu slinivky břišní (akutní pankreatitidě).

Máme za sebou období Vánoc, které přímo vybízí k tučným a také sladkým pokrmům a jejich nadměrná konzumace může způsobit problémy se zažíváním, ze kterých se můžeme vzpamatovávat delší dobu. Možná i vy bojujete s kilogramy navíc, které jsou následkem nevhodné a nadměrné stravy. Také ale s různými nevolnostmi, pocity těžkosti, nadýmáním či bolestmi břicha, nepříjemnými stavy, jež vás obtěžují. Jak z toho ven?

5c62a81628634obrazek.pngVyzkoušejte silně mineralizovanou vodu Mlýnský pramen

Když problémy se zažíváním nastanou, doporučuje se zejména strava bez hrubé vlákniny, to znamená s vyloučením celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny se slupkou, zrníčky nebo semínky a luštěnin. Neměla by se konzumovat také smažená, tučná, kořeněná a přeslazená jídla,“ radí Bc. Lucie Růžičková, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Naopak vhodná je pitná kúra, která se užívá v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních. Velmi silně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem fluoridů a?kyseliny křemičité Mlýnský pramen, výtěžek z?přírodního léčivého zdroje, pochází z Karlových Varů a doporučuje se k prevenci i zklidnění v době zažívacích potíží, například při nevolnosti – cca 200 ml před hlavními jídly (tzn. 3–4x denně, 20–40 minut před jídlem). Dávka se upravuje podle věku, pohlaví, snášenlivosti, a protože jde o silně mineralizovanou vodu, měla by se po nějaké době udělat v popíjení přestávka. Mlýnský pramen je přírodní minerální voda, a tak může být při zažívacích potížích první volbou, dříve než léky,“ navrhuje Bc. Růžičková.

Jak odlehčit trávicímu systému:

 • Půlku talíře zaplňte zeleninou, například zeleninovými saláty s různými druhy semínek, pečenými paprikami, lilky a rajčaty, brokolicí s mrkví připravenými v páře.
 • Vybírejte jednodušší úpravu libového masa, jako je pečená ryba na citrónech, kuřecí plátek pečený v alobalu s rajčaty a bazalkou nebo telecí nudličky se žampióny sypané sýrem.
 • Zařazujte do jídelníčku těstovinové saláty se zeleninou a třeba tuňákem, saláty s luštěninami, kuskusem nebo bulgurem, vyzkoušejte quinou, jáhly, pohanku.
 • Na svačiny využívejte bohatou nabídku ovoce a připravujte si například ovocné saláty s ořechy.
 • Místo majonézy používejte bílý jogurt apod.
 • Omezte množství smažených jídel, jako jsou smažená masa, hranolky, americké brambory.
 • Snižte konzumaci knedlíků, omáček, dortů, zákusků, moučníků s máslovými krémy, šlehačkou.
 • Dodržujte pitný režim i v zimních dnech navyšte množství nápojů, které by měly být neslazené (pramenitá voda, přírodní minerální voda, ředěný 100 % džus, domácí ice tea aj.).
 • Preventivně zařaďte minerální vodu z přírodního léčivého zdroje Mlýnský pramen (obecně 1–2x denně 200 ml před hlavním jídlem, přesné množství se řídí věkem, pohlavím, popřípadě zdravotním stavem).
  5c62a82d9cd9aobrazek.png

MLÝNSKÝ PRAMEN – pitná kúra pro vaše zažívání

Mlýnský pramen je tradiční minerální voda – výtěžek z přírodního léčivého zdroje z Karlových Varů. Jedná se o velmi silně mineralizovanou vodu bohatou na fluoridy a kyselinu křemičitou.

Karlovarské lázeňské prameny se tradičně používají k pitným kúrám v případě obtíží s trávicím traktem, zejména se žaludkem, žlučníkem, slinivkou břišní, játry, dvanáctníkem a tenkým i tlustým střevem. Indikovány jsou také na choroby látkové výměny mimo jiné i na diabetes mellitus.

Lahev pro Mlýnský pramen vytvořil designér Marek Mikovec, který za design lahve Aquila Fruttimo dokonce v roce 2015 získal ocenění za nejkrásnější lahev světa.

Mlýnský pramen je k dostání jak v běžné maloobchodní síti, tak i v lékárnách.

Doporučená cena: 34,90 Kč. Více informací naleznete zde.

Problémy se zažíváním má dnes velké množství lidí a možné řešení čistě přírodní cestou nás zajímá. V redakci probíhá aktuálně testování pitné kúry Mlýnského pramene, těšte se na naše články, jsme zvědavé na výsledek.

Reklama