Na toto téma jsme pro vás připravili zajímavý rozhovor s terapeutkou a další odborné rozhovory chystáme.

Jedním ze zdravotních problémů, který trápí řadu z nás, je hemoroidální onemocnění. Oslovili jsme dvě ženy, kterým redakce změnila jméno, aby nám přiblížily, jak moc toto onemocnění zasáhlo do jejich života. Právě hemoroidální onemocnění je častým tématem, o kterém pacienti nechtějí mluvit.

6284b6523abd4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Lucie, 35 let
Ani ve snu by mě nenapadlo, že zrovna já budu řešit tento intimní problém. Odjakživa se strašně stydím a chodit třeba na gynekologii je pro mě vždycky noční můra.
První komplikace se objevily už kolem poloviny těhotenství ve čtvrtém měsíci. Zhoršila se mi zácpa, která mě trápí už několik let. Cítila jsem pálení a řezaní kolem konečníku a časem mě to začalo i tlačit, nejvíc, když jsem dlouho seděla. Třeba delší cesta autem pro mě končila opravdovým utrpením. Protože jsem zároveň začala i častěji chodit na malou, myslela jsem, že všechno souvisí s tím, jak se mi zvětšuje břicho.  V té době jsem nevěděla přesně, o co jde a jestli to hlavně nemůže mít nějaký negativní vliv na miminko. Jednoho dne jsem se tak svěřila gynekoložce, která mi k mému překvapení sdělila, že se jedná pravděpodobně o hemoroidální onemocnění, a že na vině je snížení pevnosti a pružnosti cévních stěn a změny v cévním řečišti, které jsou způsobeny tím, jak se zvětšuje děloha. Údajně je to problém, který v těhotenství trápí mnoho nastávajících maminek. Poradila mi, ať buď vyzkouším nějaké preparáty z lékárny, nebo rovnou navštívím proktologa. Styděla jsem se, tak jsem návštěvu specialisty odkládala a vyrazila jen do lékárny. Sice mi mastička a čípky pomohly od příznaků, ale problém ani po těhotenství úplně nezmizel. Nakonec jsem na proktologii zavolala a přímo se objednala.  Proktolog mi vše vysvětlil, poradil léčbu a když bylo dceři půl roku, podstoupila jsem ambulantní zákrok. Bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat. Nyní mám pokoj, ale bojím se, že s dalším otěhotněním se to bude opakovat. Snažím se ale jíst více zeleniny a celozrnných potravin a hlídám si pitný režim, aby se mi zlepšila zácpa.

Martina, 55 let
Pracuji od dvaceti let jako účetní, takže jsem klasický případ člověka se sedavým zaměstnáním. Pohybu nedám moc ani ve volném čase, vlastně ho ani moc nevyhledávám. Miluju háčkování a pletení, takže když je čas, mám v ruce háček nebo pletací jehlice. Občas mě bolí záda, což není příjemné, ale jinak jsem v pořádku. Asi před půl rokem se ale objevila moje noční můra. Potíže, o kterých člověk mluví opravdu nerad. Začalo to svěděním v oblasti konečníku, které nepřestávalo. Naopak. Během dne jsem se přistihovala, jak je mi dlouhé sezení nepříjemné. V průběhu dalších několika týdnů se přidalo i pálení v oblasti konečníku, a nakonec jsem objevila na toaletním papíru pár kapek jasně červené krve, když mě trápila zácpa. To mě vyděsilo, a tak jsem se svěřila kamarádce, se kterou probíráme opravdu všechno. Říkala, že jsou to určitě rozšířené hemoroidy, a že mám být v klidu a mazat se mastičkou, která jí také onehdy pomohla. Mastička mi ulevila od pálení a svědění, ale onemocnění úplně nezmizelo. Jenže přeci nebudu chodit k doktorovi, to bych se propadla hanbou. Nechtěla jsem si to ani představit. Pořád jsem hledala na internetu nějaké „zaručené“ rady a čekala na zázrak. Nakonec se mi ale problémy zhoršily natolik, že jsem nemohla v práci už ani sedět a doma ani plést a háčkovat.  Ačkoli se mi nechtělo a návštěvu lékaře jsem dlouho oddalovala, stejně jsem se jí nevyhnula, a nakonec jsem byla ráda, že jsem tam šla. Od praktika jsem se dostala k proktologovi, který mě ujistil, že nejsem ani první, ani poslední, kdo tyhle potíže má a pomohl mi. Hlavně mi poradil, jak problémům příště předcházet. Upravila jsem jídelníček, aby v něm bylo dost vlákniny a neměla jsem zácpu, a snažím se trochu víc hýbat.

Všechny články, které v našem speciálu „Nemoci, o kterých se nemluví“ najdete ZDE

Reklama