Tyto trávicí potíže jsou způsobeny tvorbou plynů ve střevech. Pro mnohé z nás je to tabu, ale tyto problémy dokáží znepříjemnit život.
Plynatost nebo-li flatulence patří mezi funkční trávicí potíže. Její příčinou je nadměrná tvorba plynů ve střevech. Následkem tohoto nahromadění je bolest břicha a jeho nadmutí. Odchod plynů bývá provázen úlevou. Mezi nemoci spojené s nadměrnou plynatostí patří různé poruchy tvorby enzymů slinivky břišní a tak i poruchy trávení.
Jak se plyny do střeva dostanou?
Plyny se do střeva dostávají buď jeho polykáním, tvorbou střevními bakteriemi a přecházením z krve. Každý člověk při jídle či mluvení polyká menší množství plynů. Existují však lidé, kteří nadměrně při stresu polykají vzduch. Následkem bývá však spíše říhání než plynatost.
Plynatost je dlouhodobý problém
Nejvíce plynů vzniká však ve střevě následkem produkce plynů střevními bakteriemi. Kvašením potravin dochází k tvorbě vodíku, metanu a oxidu uhličitého. U zdravých lidí dochází k největší tvorbě plynů zejména při kvašení luštěnin a jiných nestravitelných zbytků zeleniny. I při konzumaci běžného jídla se ve střevě mohou vytvořit až 4 litry oxidu uhličitého. Ten se však velmi rychle vstřebává.
Jak se plyny dostanou ven?
Plyn se z trávicího ústrojí odstraňuje říháním, částečně také přechází do krve a je vydýchán. Určité množství je také metabolizováno střevními bakteriemi a samozřejmě odchází pasáží řití ven jako flatus.
Nemoci spojené se zvýšenou plynatostí
Mezi nemoci spojené spojené s nadměrnou plynatostí patří různé poruchy tvorby enzymů slinivky břišní, a tak i poruchy trávení. Mezi další stavy v trávicím ústrojí patří žlučové kameny, nádory, poruchy jaterních funkcí a žaludeční vředy.
Příčinou plynatosti mimo trávicí ústrojí může být těhotenství, onemocnění ženských a močových orgánů, nádory, poranění, poruchy funkce štítné žlázy a příštítných tělísek, ale i akutní infarkt myokardu. Ke vzniku střevní nerovnováhy dochází rovněž po léčbě antibiotiky.
Základní poruchou způsobující plynatost je dráždivý tračník. Vědci totiž zjistili, že zatímco zdravému člověku lze do střeva fouknout až jeden litr vzduchu za hodinu bez výraznějších potíží, osobám s dráždivým tračníkem stačí jen malé množství a výsledkem jsou potíže s nadýmáním. Dráždivý tračník je onemocnění střeva spojené se zvýšenou citlivostí střeva a snad i poruchou jeho pohyblivosti.
Plynatost patří mezi většinou dlouhodobé a z větší části život neohrožující stavy. Pokud k ní nedochází náhle a není spojená s úbytkem tělesné hmotnosti či jinými závažnými příznaky, není třeba se jí obávat.
Zdroj: www.ulekare.cz
Nový komentář
Komentáře
Jojo, dost mě to trápilo. Už jsem byla fakt zoufalá. Jako jo, něco jsem si vždycky koupila, ale všechno mi zabralo jen na chvíli, dočasně… Nakonec jsem zkusila https://www.simplebiotix.cz/ a super, jsem nadšená. Konečně něco, co mi pomohlo. Ne na chvíli, ale trvale...
Jen málo věcí je více obtěžující než plynatost, zvlášť když jste v uzavřené místnosti s lidmi a nemáte možnost si ulevit.
Nikusa — #32 mrowiecova — #22 Tak já tedy celiakii mám a diagnostikovali mi ji úplnou náhodou přesně před rokem po operaci žlučníku, když se jim něco nezdálo na sliznici..a už to jelo..krevní testy, na gastru provedli biopsii tenkého střeva a na stupnici postižení, končící číslem 4, už jsem já na 3! a to jsem byla naprosto bezpříznaková, žádné potíže podobné celiakii jsem neměla a fakt se na to přišlo úplnou náhodou..Což můžu být ráda..protože neléčená (bez diety) může mít mnohem horší důsledky.. Nevím, co myslel dr.tím, že je to na dlouhé lokte, je pravda, že na výsledky z biopsie se čeká 3-4 týdny, ale to zas není tak dlouho..Je ale riziko, že se odebere zdravá tkáň, takže existují lidé, kteří tu biopsii podstoupili několikrát, než se podařilo odebrat tkáň postiženou a tím celiakii potvrdit. A to je pak už doživotně.
Odběr vzorku se dělá na gastroenterologii a opravdu to není nic příjemného:-(
Pokud jde o zjištění, dělají se speciální testy z krve(musíte si vyžádat přímo ), pokud je test pozitivní, nastupuje teprve odběr sliznice, kde se to potvrdí na 100%.
Celiakii má můj syn, diagnostikovali mu ji asi v 8letech (dnes 24). Není pravdou, že je vrozená, může se vyvinout tím, že se zavede malému dítěti velmi brzy do stravy lepek...nejbezpečnější je to až tak v 9měsíci. Pokud jde o příznaky, syn měl velké bolesti břicha, občas průjmy, ale hlavně byl menší a velmi hubený(bledý). Není to ale pravidlo-může být naopak i zácpa. Obecně lidí s celiakií stále přibývá.
Každopádně je lepší, když jsou prdy,
než když je to moc tvrdý....
mrowiecova — #29 Tak snad ti to aspoň trochu pomůže.
Dante Alighieri — #28 No, právě, že je to komplikovanější zákrok, tak mě borka k němu nechce připustit.
Ještě chci zkusit předčasnou jarní očistu a Aloe Vera šťávu.
mrowiecova — #27 Kde se dělají testy na celiakii, to nevím. Alergii na nějaké jídlo tedy asi nemáš, když na alergologii chodíš a nezjistili ti to. Jestli to teda nezanedbali, vždyť víme... Když ti tvoje doktorka nechce říct víc, tak by možná nebylo od věci jí změnit. Nebo to z ní prostě vytáhnout. Popsat příznaky a zeptat se jí, jestli si myslí, že by to mohlo být ono. Je to normální pipka, když ti řekne, že na testy tě nepošle jen proto, že trvají dlouho. Ale než bych se tam nechala poslat, vyptala bych se, jestli to může být ono, protože ono to vyšetření není vůbec příjemný. Odebírá se vzorek z tenkýho střeva, pokud vím.
Je to větší zákrok. Takže bych tam šla jen pokud by se ukázalo, že podle příznaků bych to fakt mohla mít.
Dante Alighieri — #26 Já navštěvuji alergologii-imunologii (jsem alergická na pyl,roztoče a trávu,prach), takže myslíš, že testy na Celiakii se dělají tam? Protože mě vůbec obvoďačka neinformovala, jsem mi prostě řekla, že testy jsou na dlouhé lokté a výsledky by byly kdoví kdy...
Jinak jak ty píšeš o své příbuzné, tak něco podobného stále zatím mám s mým otcem. Pořád má problémy s plícemi, na rentgenu má jasný nález, ale doktoři mu tvrdí, že je zcela FIT a nic mu nechybí. Přitom se díval na snímky jeden specialista a říkal, že je to nejméně zaprášení plic a o dalším nemluvím...
mrowiecova — #22 Tohle je přesný popis přístupu lékařů v dnešní době. Špatné diagnozy, zanedbaná vyšetření... Mojí vzdálené příbuzné, která měla bolesti a bylo jí špatně, dělali snímky plic, střev, jater, slinivky, prostě snad všeho v těle - jen žaludek vynechali - kdo ví proč. A za pár měsíců zemřela na rakovinu žaludku. Je to lenost? Nebo blbost? Nebo já nevím co...
Ale asi bych fakt zkusila tu alergologii. Dneska má alergii prakticky každej, ani o tom neví. A tu alergii na lepek jsme měly všechny tři děti.
Bébina — #24 Ja jsem blba, zamozrejme lnene seminko, lnene.
mrowiecova — #18 Samotne sezamove seminko je na nic. Chce ho povarit aspon pul hodiny, aby poradne zeslizovatelo, nejlepsi je ho jeste pred tim namlit.
Dante Alighieri — #21 A u celiakie je spíše průjem, než zácpa. A nadýmání, plynatost - ty doprovázejí řadu nemocí, takže to je těžké si sám určovat diagnózu / doktoři u nás stojí taky za h*vno, takže si raději najdu diagnózy na webu...
Dante Alighieri — #20 Nevyloučili, neboť jsem nebyla na testech. Doktorka mi řekla, že testy jsou na dlouhé lokté a celiakii má málo lidí a většinou je ihned po narození. Ale já četla, že propukává hlavně po 30 roku věku.
Dante Alighieri — #20 Já jsem na celiakii jako malá měla podezření a pak to byla právě jen alergie na lepek.
mrowiecova — #19 A vyloučili ti doktoři třeba celiakii? Nevím teď přesně, jaké jsou při ní příznaky, ale zažívací obtíže při ní jsou.
Dante Alighieri — #17 No, po kávě jsem také jednu dobu lítala, ale teďka už ani to ne. Uvažovala jsem o alergii na mléko, ale to bych měla spíše jiné problémy.
Jednou jsem si koupila Laktázu a řekla bych, že jsem chodila na WC více než dost, takže možná bude problém v tom, že se mi nedostává do střev správné množství živin...
Musím si opět koupit tu Laktázu, ale je to drahá záležitost.
Bébina — #15 Jojo, jím občas i sezamové semínko, do jogurtu si dám otruby. Dělám si i odvar ze sušených švestek nebo právě z toho lněného.