Foto: Shutterstock
Každý z nás tráví v této době spoustu času doma u svých obrazovek, chytrých telefonů, tabletů, počítačů či televizorů. Průměrný uživatel na zmíněných zařízeních tráví kolem 7 až 8 hodin denně, oči tak prakticky nikdy neodpočívají, a to má své následky.
V čem spočívá riziko?
„Modré světlo je specifické tím, že se sítnice oka aktivuje téměř 100x více než u jiného světla, a tak silně působí na náš organismus. Jakmile surfujete na mobilu nebo se díváte na film, tak modré světlo dává tělu signál, že je den, i když to tak nemusí být. Mozek je pak zmatený a může to rozhodit přirozený biorytmus těla, a proto můžete mít problémy s nespavostí,“ vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.
Foto: Shutterstock
V případě, že budete bez ochrany očí trávit mnoho času u jakéhokoliv digitálního zařízení, které vyzařuje modré světlo, může to přinést spoustu nežádoucích účinků.
Mezi nejčastější problémy patří:
- pálení a svědění očí
- problémy s viděním
- přílišná tvorba slz
- nespavost
- nadměrná únava
- rozmazané vidění
- časté bolesti hlavy
- celková nevolnost
- pocit na zvracení
Jak se chránit před modrým světlem?
Existuje několik dobrých rad, jak se před modrým světlem chránit. Jednou z nich jsou brýle s ochranou proti modrému světlu, takzvané brýle s „blue blockerem“. V dnešní době digitalizace se brýle s ochranným filtrem hodí opravdu každému, a tak nebývá výjimkou, že si je pořizují lidé, kteří brýle jinak nenosí. Pokud preferujete raději čočky, máme skvělou zprávu i pro vás. Existují i čočky s „blue blockerem“. Ty jsou určené přímo lidem, kteří tráví hodně času na počítači.
TopVue Blue Blocker, Alensa, 549 Kč / Brýle na počítač DEV1S Wallhack, Alza, 1 699 Kč /
Brýle Meller, Lentiamo, 1 049 Kč / Dámské brýle Crullé, Alensa, 899 Kč
7 tipů optometristky pro prevenci před digitální únavou očí
- Pořiďte si brýle nebo čočky s tzv. „blue blockerem“, které vám usnadní život. Můžete si pořídit i brýle s nulovými dioptriemi, které budete nosit právě při práci na počítači.
- Pravidlo 20-20-20, tedy každých 20 minut odvraťte zrak od obrazovek a zaměřte jej na jiný objekt vzdálený 5-20 metrů na dobu 20 vteřin.
- Jestliže pracujete často u počítače nebo na bázi home office, naordinujte si pravidelné pauzy.
- Neseďte příliš dlouho a blízko u obrazovek.
- Stáhněte si jas obrazovek na minimum, pokud jste u počítače nebo mobilu moc dlouho. Můžete využít i různé aplikace, které upravují intenzitu monitoru, ale zároveň mohou zkreslovat barvy.
- Používejte kvalitní oční kapky, které vám uleví od nepříjemných pocitů.
- Před spánkem odložte mobil nebo jiné přístroje, ať nemáte problémy s usínáním. V ideálním případě odložte telefon nebo počítač a vypněte televizi 2 až 3 hodiny před spánkem. Raději si čtěte nebo si povídejte.
Foto: Shutterstock
Foto: Se souhlasem Alensa, Alza, Lentiamo
Zdroje: Kristýna Štěbetáková, Tiskové materiály Alensa
Nový komentář
Komentáře
Tohle je problém současného světa. Modré světlo je všude kolem nás. Já sama jsem nastoupila na loď jménem "it služby" a občas mě to taky štve. Celý den dívám do počítače, tak se aspoň snažím si hlídat to, že se displejům vyhýbám večer. Jasně, pustím si televizi, ale před spaním nekoukám do telefonu, ale raději vezmu do ruky čtečku. Ale protože jsem vášnivá čtenářka, tak se i té televizi vyhýbám a po večerech si raději čtu. ;-)