Otékají vám nohy? Trápí vás křečové žíly a otoky jsou častým projevem zejména na cestách? Pak máme pro vás několik důležitých rad a vysvětlení, proč vám nohy otékají.
Cestování může tyto projevy podstatným způsobem zhoršit. Běžná cesta totiž představuje dlouhodobé strnulé sezení se svěšenými končetinami, často v omezeném prostoru. V důsledku zemské přitažlivosti dochází k většímu hromadění krve v dolních končetinách. Tím, že jsme v klidu, dochází navíc k oslabení funkce tzv. svalové pumpy (ta při chůzi podporuje návrat krve k srdci). Proudění krve také zhoršuje ohnutí v kolenou a tříslech, kde okolní tkáně tlačí na žíly. Důsledkem jsou oteklé kotníky a lýtka.
Pokud jste vystaveni i dalším rizikovým faktorům (kouření, obezita, hormonální léčba, některé jiné závažné nemoci nebo vrozené dispozice – zejména opakované žilní trombózy u blízkých příbuzných), pak jste ohroženi tvorbou trombů – krevních sraženin ve zpomaleně protékající žilní krvi. Bolest a otok končetiny se pak výrazně prohlubují. K těmto projevům ale dochází nejen v dopravních prostředcích, ale i u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání.
CO DĚLAT, KDYŽ NOHY OTÉKAJÍ?
• Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda nepotřebujete léky pro zlepšení odtoku žilní krve z končetin a snížení tvorby otoků a bolesti dolních končetin (takzvaná venotonika).
• Pokud máte křečové žíly, jste starší 35 let nebo jste již v minulosti prodělali zánět žil, pak se poraďte se svým lékařem o vhodnosti použití kompresivních punčoch. Měli byste si je nasadit minimálně po dobu cesty a případně během čekání na letišti.
• Pokud jste již v minulosti prodělali zánět žil, nebo Vám bylo stanoveno vyšší riziko trombózy či plicní embolie, pak byste měli konzultovat s Vaším lékařem některá další opatření, jako použití léků snižujících sklon ke srážení krve.
• Preferujte volné vzdušné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů, které by mělo být volné a nemělo by Vás nikde škrtit.
• Eliminujte nošení těsných bot, které by Vás tlačily. Mějte po ruce vzdušné přezůvky, do kterých se můžete kdykoliv přezout a udělat si tak pohodlí.
• Pozor! I let na krátkou vzdálenost může být rizikový. Vyžádejte si v letadle místo, kde je dostatek prostoru pro nohy. Máte-li možnost, volte spoj ve večerních nebo ranních hodinách mimo nejteplejší období dne.
JAK SE CHOVAT BĚHEM DLOUHÉ CESTY?
• Zkuste se alespoň jednou za každé 2 hodiny cesty dle možností protáhnout a projít.
• Pravidelně cvičte nohama (i vsedě) – opakovaně ohýbejte a narovnávejte nohy v kolenou, kružte kotníky, skrčujte prsty.
• Dodržujte pitný režim – 1,5 až 2 litry tekutin pomohou snížit hustotu krve a tím i sklon k jejímu srážení. Vyhněte se tvrdému alkoholu a kávě!
KDO NEJČASTĚJI TRPÍ PROJEVY OTOKY NOHOU?
• pacienti po náročných operacích
• těhotné ženy
• lidé s onemocněními, při kterých se zvyšuje viskozita krve (např. polycytemie)
• při srdeční nedostatečnosti
• obézní lidé
• lidé s onemocněními, při kterých dochází ke změnám na stěnách cév (vysoký krevní tlak, cukrovka)
• kuřáci
• lidé podstupující hormonální léčbu
MUDr. Sabina Švestková
Zdroj: www.zilniporadna.cz
Jestliže jsou příčinou vašich otoků křečové žíly, které vás trápí, zvažte důkladné vyšetření u lékaře, který vám pomocí moderních technik zobrazování (ultrazvuk, barevný ultrazvuk) dobře vyšetří žilní systém dolních končetin a průtok krve v těchto žilách. Pokud máte problém, čím dříve jej začněte řešit, tím lépe.
Ošetřující lékař vám také může předepsat léky pro zlepšení stavu vašich problémů s křečovými žilami, doporučit další medikamenty.
Čtěte nás redakční rozhovor:
a další články a příběhy
- Příběh Olgy: Křečové žíly mě trápí celý dospělý život
- Prim. MUDr. Ota Schütz: S jednodenní chirurgií a ambulantní léčbou křečových žil v celém rozsahu choroby jsme začali první v republice
- Jitka Turková: Jsem ráda, že jsem křečové žíly řešila
Zajímavé stránky, kde najdete mnoho informací a poradnu: http://www.zilniporadna.cz/
Nový komentář
Komentáře
Taky s tím bojuju a nejvíc v teplých dnech a při delších cestách v autě či autobuse, kdy musím sedět a nemůžu se projít dýl jak dvě hodiny, to mám potom nohy jak konve.
Mně nohy neotékají, ale z dlouhé cesty mne bolí kyčle a kolena. Holt mi není dvacet
ekleinovka — #12 u mne je to podobné
Otečou pouze tehdy, když jsem ,,tzv. dlouho na nohou
Nemám problém
Zatím s otoky problémy nemám.
Přes zimu v pohodě a v létě jen občas.Druhý den zas dobrý.
Vřele mohu doporučit při cestování nebo dlouhém sezení kompresní podkolenky, sice je to docela nepříjemná záležitost, ale opravdu účinná pomoc. Dobré je také střídání teplé a studené vodní lázně - ale to si člověk může dát jen doma nebo ve wellnes - např. Kneipovy chodníčky.
Pouze po dlouhém cestování, druhý den splasknou a ǔ je vše ok
Takové problémy zatím nemám
otékají mi nohy, hlavně, když je velké teplo venku nebo i doma v zimě, když se topí....pomáhají mi sprchy teplou a srudenou vodou, jinak si mažu nožky Alpou nebo chladivým koňským gelem, dávám si nohy "nahoru" atd...tímto trpím od mládí, takže mám velmi mnoho zkušeností
mě trápí otoky i když musím někde dlouho sedět nemusím ani cestovat
Ach jo, mě tedy trápí. jednou jsem letěla daleko a nohy vypadaly jako konve, úplně se mi zakously do bot
v letadle používám kompresní podkolenky a vezu si sebou na cesty Lioton
Otoky nohou při cestách mně netrápí, zase až tk daleko nikdy necestuji