Tři ze čtyř žen prodělají mykózu alespoň jedenkrát za život, téměř polovina z nich jí trpí opakovaně. Vaginální mykóza je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa.

Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Ví se však, že ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

Příčin rozvoje chronické mykózy může být celá řada - cukrovka, některé nemoci štítné žlázy, vysoká hladina estrogenu, stres nebo dokonce psychické problémy. Možná je i rezistence některé z podskupin kvasinek rodu Candida, které mykózu způsobují, nebo kvasinková infekce střev. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity.

U žen s opakujícími se mykózami je velmi rizikové také užívání antibiotické léčby z jakékoliv indikace. V takovém případě se současně doporučuje rovnou zahájit léčbu mykózy volně prodejnými antimykotickými preparáty nebo alespoň preparáty obsahující lactobacillus, který má schopnost „bránit“ dobré prostředí pochvy před ostatními mikroorganismy.

Dalším rizikovým faktorem je obvykle návštěva veřejného bazénu či koupaliště. Tady se mnoha ženám osvědčuje si před koupáním zavést tampon a ihned po vykoupání jej vyjmout, i když vůbec nemenstruují. Mají ověřeno, že tím snižují riziko infekce zřejmě díky minimalizaci průniku vody s mikroorganismy do pochvy.

Kvasinky držte na uzdě

U chronických mykóz se doporučují různá režimová opatření: omezení sladkých jídel a sladkostí vůbec, nosit jen čistě bavlněné prádlo, které lze vyvářet a žehlit, nenosit kalhotky tanga, nenosit těsné neprodyšné kalhoty (jeansy), nepoužívat parfémované vložky či toaletní papír, při intimní hygieně nepoužívat mýdlo, ale jen vodu či speciálními intimní gely, nepřidávat do koupele pěnu, zkusit změnu pracího prášku, atd. Doporučení je spousta, přesto je bohužel mnoho žen, které s mykózou bojují bez většího úspěchu celá léta.

Odborníci proto ženám s opakujícími se mykózami doporučují kombinaci antimykotické léčby s léky systémové enzymové terapie, které normalizují imunitu v celém těle.

Trápila vás někdy mykóza? Co vám pomohlo?

Reklama