Stává se vám, že vás během cvičení, které by mělo člověku pomáhat, chytnou křeče? Nebo v křečích protrpíte pravidelně nebo nepravidelně pár dní v měsíci? Lámaly jste si hlavu, čím by to tak mohlo být? Každou svou myšlenku jste však brzy utnuly a s křečemi se smířily? To je ale chyba!
Může za to nedostatek hořčíku
Váš organismus funguje jako celek. Pokud tedy něco není úplně v pořádku, ihned se to nějakým způsobem projeví. Svalové křeče jsou typickým příznakem nedostatku hořčíku v těle. Svou přítomností totiž podmiňuje aktivitu několika set enzymů, jejichž úlohou je výměna energie ve vašich buňkách, převážně svalových a nervových. Proto se jeho nedostatek projeví v podobě svalových křečí, které jsou zároveň doprovázeny bolestmi hlavy, nervozitou, úzkostmi nebo skleslou náladou.
Hořčík svým působením pomáhá uvolňovat napětí nejen fyzické, ale i psychické. Celkově zklidňuje organismus a působí příznivě na srdeční činnost. Tím, že hořčík podporuje správný tok krve, pomáhá tak předcházet bolestem hlavy, nebo je alespoň zmírňuje.
Hořčík neboli magnesium, působí na spojení nervů a svalů, umožňuje tak smršťování a povolování svalů, pomáhá uvolňovat energii (štěpením nukleové kyseliny ATP na ADP). Jestliže svaly postrádají dostatečné množství hořčíku, stáhnou se, což může vyústit v křeče.
Tento zázračný prvek pozitivně působí nejen během zvýšené zátěže, ale i po ní. Hořčík se totiž podílí na regeneraci svalstva, které je unavené cvičením, včetně svalu srdečního. Díky němu se tělo z únavy dříve zotaví a je pak schopné dalšího výkonu.
Trápí vás menstruační bolesti, stres, deprese?
Je vědecky potvrzena myšlenka, že hořčík snižuje křeče související s menstruací. Na křeče zapůsobily relaxační účinky magnesia, jehož předností je rozšiřování cév, a tak dochází k lepšímu průtoku krve. Podpora kardiovaskulárního systému je další z významných předností hořčíku. Pokud vás provází nejen během vašich dní pocity deprese, skleslosti, jste podrážděná a přecitlivělá, hořčík pomůže i zde. Působí silně antidepresivně a pozitivně ovlivňuje naše emoce.
Hořčík by se měl obzvláště doplňovat tehdy, pokud zažíváte stresující situace. Ať už se jedná o „pozitivní stres“ (svatba, výhra v loterii), nebo o stres negativní (strach ze zkoušky, pracovní stres). To totiž dochází k nadměrné spotřebě hořčíku, tělo se připravuje k boji a hořčík je nadměrně vylučován. Jsou známy pokusy na krysách, které byly stresovány - v jejich moči bylo vyloučeno až 20x více hořčíku, než je v běžných situacích. Proto by se mělo v těchto situacích dbát na to, aby byl hořčík dostatečně doplňován.
Co pomůže?
Pokud trápí křeče i vás, zkuste dbát na správný příjem hořčíku. Doporučená denní dávka pro dospělé a mladistvé je 270–400 mg pro muže a 280–300 mg pro ženy, pro děti ve věku 7–10 let = 170 mg, 4–6 let = 120mg, 1–3 roků = 40–80 mg. Těhotné ženy by měly denně přijmout 320–400 mg, ženy kojící až 450 mg. Hořčík získáte jak z potravin, tak i díky potravinovým doplňkům. Nejúčinnější možností je kombinace obojího, tedy potravin s vysokým obsahem hořčíku i doplňků, např. Promagsan (30 tablet za 40 Kč, preventivně stačí 1 tableta denně).
Ve stravě ho najdete v celozrnných obilninách, v banánech, mandlích, ořechách, v listové zelenině – hlavně špenát, v rýži a v olejnatých semenech (např. slunečnice, sezam), ale i v kakau a čokoládě.
Trápí vás křeče? Dbáte na vyvážený příjem vitamínů a minerálů? Dáváte přednost potravinových doplňkům, nebo přírodním zdrojům?
Nový komentář
Komentáře
Dostala jsem na křeče hořčík, je to rozhodně lepší ale úplně nevymizely..
Dostala jsem proti bolestivým křečím Magnosolv - šumivý hořčík. Křeče sice nepřestaly, ale pomohl mně vyřešit problémy s úpornou zácpou.
V dětství jsem měla takové noční křeče, že jsem si chtěla uříznout nohy. Mazala jsem to Pamelou a Alpou. V pubertě jsem měla záchvat s bolestí hlavy a moje dorostová doktorka mi sdělila, že mám migrénu. No, potěš. Jenže záchvaty byly pořád a až moje dospělácká doktorka mi zjistila tetanii (napětí mezi svalem a nervem) - nedostatek hořčíku. To jsem v ordinaci tatínka oslovovala maminko, místo vlevo říkala v létě, atd. Neurolog to jen potvrdil. Tak ho zobu denně, při alkoholových večírcích a sportovních výkonech nebo stresech mnohem víc. Jím ho v tabletách, po šumáku mi bylo na blití. To je mi ostatně vždycky, když se předávkuju (buď to nebo můžu mít fakt hnusný nepopsatelný pocit a bolest hlavy až k pláči).
Mě doktorka doporučila Magnesii, že prý tam je v "nejpoužitelnější" formě... Kombinuji Magnesii a občas i doplněk stravy a pomohlo to.
Jak jsou tu teď všude ty mazlíčci, jsem tak zblblá, že jsem četla "Trápí vás křeček...."
Manžel bere na křeče Magnesium.
Mě budívaly křeče v nohou v noci. Že jsem ječela, fuj! Jedla jsem čokoládu a doplňky a stejně jsem v noci rozcházela křeč. Vysledovala jsem, že se křeč ozve, pokud jsem málo přes den pila. A stačí voda z vodovodu. Ono se i s minerálkou musí opatrně.
V těhotenství jsem měla křeče, začala jsem brát hořčík a nepomohlo to. Pomohl až Vápník
Křeče mě netrápí, ale pamatuji z dětství, kdy mě budily ze spaní...Teď už dbám na to, aby tělo dostalo, co potřebuje...no a ony ty ořechy a čokoláda do mě padají docela samy, když už sladím, tak medem, v tom je taky kvanta minerálů a vitamínů
Potravinové doplňky? Za nehorázné peníze něco, z čeho tělo dokáže využít pětinu, ať už jsou to vitamíny nebo minerály...a třeba z medu je to cca 95%.
Jo, je to trochu složitější, než polknout tabletu - dbát o to, aby ve stravě nic nechybělo, ale příroda je příroda...
Eliza — #4 mně byl doporučen hořčík společně s vápníkem, k tomu si prý mám přibrat vit. E a C
Hořčík doporučuju. Několikrát do roka si dávám hořčíkovou kůru kterou řeším problémy s citlivostí na počasí a podobně. Kromě jiného hořčík ovlivňuje vstřebávání vápníku, což je také častý problém.
Kupju si obvykle promagsan a nebo si dám čokoládovou kůru
- jednu řádku hořké čokolády (nejlépe 70%) denně ke kafi. Nevím jestli to zabírá stejně jako ty tabletky, ale je to mnohem chutnější 
Jo a když se štěpí ATP na ADP, tak se rozhodně neštěpí nukleové kyseliny. Asi tam vypadla čárka
z krve mi zjistili, že mám kritický nedostatek hořčíku
zajímavé je, že na křeče ani na bolest hlavy netrpím
Ano manžel trpí šíleně křečemi, až se mu zkroutí tělo, hrozný, říká, kdyby se nedržel, že by řval až bolestí.
Už jsem napsala na papírek, vyzkouší.
Zatím užívá Magnesium, šumivý, no nic moc nepomáhá.
Mě berou křeče v zádech, taky budu brát

tohle je fakt já po operaci kyčle nemohla cvičit jaký mě braly křeče,začala jsem brát hořčík a vše se srovnalo,asi něco na tom bude