Spolu s křečovými žilami souvisí i téma hemeroidů. Co vás zajímá? V předchozích dvou týdnech jste mohli zasílat své dotazy odborníkovi, za zaslané dotazy děkujeme, předali jsme je a základě této výzvy si můžete přečíst odborné rady a odpovědi.  Článek najdete ZDE

Na naše dotazy odpovídal MUDr. Roman Peschout, zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Jihlava, za jeho odpovědi děkujeme.
5bea9874a21acobrazek.png
Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Dobrý den, děsí mne, že jednou budu mít hemeroidy, jaká je prevence? Jiřina Dostálová
Dobrý den. Prevence je opravdu základem. Spočívá především v pestrém stravování s dostatkem vlákniny, dostatečnou hydratací a pitným režimem, omezením dráždivých jídel a přiměřenou konzumací alkoholu a kávy. S tím souvisí léče o pravidelnou a správnou stolici (vhodné je chodit na toaletu vždy ve stejný denní čas, netrávit na ní více času, než je skutečně nutné, ráno může pomoci vypití sklenice vlažné vody nalačno). Pohyb by měl být součástí každodenního režimu, vyhýbejte se zvedání těžkých věcí. Stejně tak je důležité vyvarovat se sezení na studených a vlhkých plochách a dlouhodobého tlaku do malé pánve (sezení). Další tipy najdete např. na www.zilniporadna.cz nebo v mobilní aplikaci HEMOROIDY.

Zdravím vás, nejspíš mám hemeroidy. Pálí mne konečník a občas mám na toaletním papíře krev. Vůbec ale nevím, k jakému jít doktorovi. Praktickou doktorku mám seniorku a představa, že na ní vystrkuji holý zadek a konečník je pro mne tíživá. Navíc ona mi s tím stejně asi nepomůže. Díky moc za radu, myslím na to už asi 2 měsíce. Že musím k někomu jít, ale nevím kam. K.M.
Dobrý den, pokud trpíte popisovanými obtížemi, zajděte na nejbližší proktologickou ambulanci. Jedná se o pracoviště, kde Vám poradí s onemocněním konečníku. Ambulance najdete většinou při chirurgických odděleních nemocnic. Návštěvu lékaře určitě neodkládejte. Čím dříve budete vyšetřena a odborníci začnou s léčbou, tím lépe. Lékaři mají k dispozici různé metody řešení (léky na předpis, ambulantní zákrok, chirurgická operace), některé je ale možné použít pouze v dřívějších stadiích onemocnění. Lékař také může vyloučit, že se jedná o jiné, závažnější onemocnění (např. rakovinu konečníku).

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho lze hemoroidy léčit s mastičkou z lékárny? Manžel má problémy cca 14 dní s hemoroidy, používá mast z lékárny, říká, že je to o trošku lepší (již může sedět), ale úplně v pořádku není. Po jak dlouhé době, pokud nepomohou mastičky je vhodné jít k lékaři?
Děkuji za odpověď Jarka P.
Pokud mast do 14 dnů problémy nezlepšila, je nyní přesně ten okamžik, kdy by se Váš manžel měl jít poradit k lékaři. Lékař Vašemu muži může poradit se změnou životního stylu a stravování tak, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování (důležité je udržet správnou tuhost stolice a předejít zácpám). Též rozhodne, zda je vhodná systémová léčba pomocí léků (na předpis), které ovlivní žilní stěnu. Málokdo z pacientů totiž ví, že hemoroidální onemocnění je příznakem chronického žilního onemocnění, stejně jako např. metličky a křečové žíly.

Dobrý den, nikdy jsem na hemoroidy netrpěla, ale cca 2 měsíce po porodu, jsem si vytlačila asi střívko. Mám v oblasti konečníku bulku, kterou se snažím pomocí mastičky a koupelí vrátit zpět. Bohužel se mi to zatím příliš nedaří. Jaké mohu využít řešení? Dá se tato situace zvládnou takto doma, nebo mám navštívit obvodního lékaře nebo přímo specialistu? Děkuji za radu, nikdy jsem tuto situaci neřešila. Kamila
5bea988a663d2obrazek.pngDobrý den, určitě bych Vám doporučil návštěvu praktického lékaře, který Vás vyšetří a poradí Vám. Porod je velkou zátěží nejen pro hemoroidy, ale pro celý žilní systém (vznik metliček a křečových žil). Je proto možné, že Vám lékař nabídne i systémovou léčbu pomocí léků ke zpevnění žilní stěny. Volně prodejné přípravky (masti, čípky) obvykle na dlouho nepomohou. Porod je přitom významným rizikovým faktorem hemoroidálního onemocnění.

Mám dotaz ohledně své dcery, hodně dlouho sedí na WC. Někdy i 1 hodinu. Bojím se, aby si nezadělala problémy s hemoroidy. Je pravdou, že hemoroidy se dají dlouhým pobytem na WC dají vytlačit či to je babská pověra? Předem děkuji za vaši odpověď. Martina Králová
Dobrý den, bojíte se oprávněně, je to jeden z rizikových faktorů vzniku hemoroidů. Mezi další patří nedostatek pohybu, dlouhodobé sezení, nevhodná strava vedoucí k zácpám, zvedání těžkých břemen nebo těhotenství a porod.

Hezký den, mám vleklé potíže asi s hemoroidy. Trpím na tuhou stolici a čas od času cca 1 za půl roku mi vyleze uzlíček u konečníku. Je to velice nepříjemné, nemohu sedět, cítím velký tlak a uskřípnutí je velmi bolestivé. Začnu používat masti a po nějaké době asi 14-20 dní se to vstřebá a mám klid. Bohužel za nějakou dobu se opakuje to samé. Snažím se zdravě jíst, hodně vlákniny, luštěniny, hodně mléčných výrobků a po ránu piji teplou vodu. Nevím proč, se mi toto stále opakuje. Jaké je řešení? Pouze operační zákrok? Nebo jsou i jiné možnosti a prevence, aby se toto stále neopakovalo? Děkuji za odpověď Miriam S.
Dobrý den, jistě vydržte u dietních opatření. Je velmi důležité, aby stolice nebyla příliš tuhá (zácpy). Po poradě s lékařem (praktický lékař nebo specialista) můžete začít dlouhodobě aplikovat léky ovlivňující žilní stěnu (nejkomplexnější působení včetně ovlivnění lokálního zánětu a lymfatického systému má lék Detralex). Snížíte riziko návratu obtíží. Pokud by to nemělo očekávaný efekt, potom bych zvažoval operační řešení. K dispozici jsou různé metody, výběr pro Vás nejvhodnějšího zákroku je na doporučení lékaře.

Pěkný den, jsem v osmém měsíci těhotenství a mám s největší pravděpodobností hemoroidy. Používám mast z lékárny. Nechci teď brát nějaké léky. Může mi to dělat nějaké problémy při porodu? Nerada bych v těhotenství brala nějaké léky, ale stejně tak nechci nic podcenit. Děkuji za odpověď Klára
Dobrý den. Těhotenství a porod jsou významné rizikové faktory rozšíření hemoroidů, po porodu tak může dojít k dalšímu zhoršení. To může být výrazné a může hodně potrápit v šestinedělí. Z léků strach mít nemusíte. Lék Detralex, který se používá na řešení těchto potíží, má dokonce dvě studie u těhotných a kojících žen a je označen jako bezpečná volba. Vhodné je aplikovat již nyní a potom dlouhodobě po porodu. Pomůže Vám nejen s rozšířenými hemoroidy, ale i metličkami a křečovými žilami, které se po porodu mohou též objevit. Důležitá jsou i režimová a dietní opatření.

Prosím o radu. Můj tatínek má nejspíš hemeroidy, ale nechce o tom vůbec mluvit. Dělá, jako že nic, při tom si kupuje mastičky na hemeroidy. Může se to nějak zhoršovat nebo to nemám řešit, když má ty mastičky? Milena Kuk.
Dobrý den, bylo by dobré s tatínkem opatrně promluvit, jaký efekt mastičky mají (zda pomáhají). Pokud je často střídá, potom bych předpokládal spíše menší účinek. V tom případě by byla na místě porada s lékařem. Čím dříve tatínka uvidí lékař a rozšířené hemoroidy začne léčit, tím lépe. Hemoroidální onemocnění má čtyři stadia a samozřejmě je vhodné začít s léčbou co nejdříve. Držím palce, ať se Vám tatínka podaří přesvědčit.

Dobrý den, někde jsem se dočetla, že hemeroidy jsou vlastně křečové žíly. Myslím, že hemeroidy nemám, ale mám křečové žíly. Souvisí to nějak spolu? Mám se bát, že budu mít i hemeroidy? Díky za odpověď, Sabina
Dobrý den, ano, máte pravdu. Hemoroidy jsou onemocněním žilního systému. Pokud již máte křečové žíly (příznak chronického žilního onemocnění), je riziko, že budete mít rozšířené hemoroidy, vyšší. Vhodné je využít hlavně dietních opatření ke snížení tohoto rizika společně s péčí o pravidelnou stolici (udržení správné konzistence stolice, vyprazdňování bez zácpy a dlouhého času na toaletě). Pokud máte předepsány léky zpevnění žilní stěny, jsou současně vhodnou prevencí hemoroidálního onemocnění.

Na naše dotazy odpovídal MUDr. Roman Peschout, zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Jihlava, za jeho odpovědi děkujeme.
 

Reklama