Zeptali jsme se lékařky, MUDr. Andrey Vocilkové, se kterou jsme připravili rozhovor.

Lze atopickému ekzému nějak předejít?
Částečně lze předejít zhoršování kožního nálezu. U dětí s citlivou pokožkou nebo ekzémovými projevy, které se občas zhoršují, je nejdůležitější správně pečovat o kožní bariéru – šetrné mytí s použitím mycích olejů, promazávání nedráždivými krémy, tlumení svědění pokožky. Na trhu je k dispozici celá škála bariérových krémů, které působí preventivně, a mají zejména úkol zlepšovat cíleně kvalitu kožní bariéry. Některé z nich obsahují i látky, které mírní svědění, a součástí některých jsou i substance s protizánětlivým efektem. Tyto prostředky je nutné používat ve správný čas, tedy v době, kdy je kožní bariéra oslabená, ale zatím nejeví známky akutního zhoršení ekzému. Díky svým vlastnostem jsou také vhodným doplňkem terapie, kterou ordinuje lékař.

Naším aktuálním tématem je atopický ekzém a suchá pokožka. Zeptali jsme se několika žen, jak s ekzémem či suchou pokožkou bojují.
 
Martina, 26 let
Mám ekzém od narození, bohužel mi v období dospívání nezmizel. Zima je pro mne období, kdy se většinou dost rozleze a to hlavně na rukou. Kolem nehtů, na dlaních. Musím si je nonstop mazat, jinak bych to nevydržela. I takové banální věci, jako když věším prádlo a na rukou mi pne vysušená pokožka a což je velký problém. To mám i slzy v očích. Nádobí raději myji v rukavicích a na podlahu mám samoždímací kbelík. Stejně je ale hygiena náročná, přece jen si ruce myju několikrát za den. Mám vyzkoušená promazávadla, bezparfémové masti z lékárny. Když je nejhůř, musím sáhnout po kortikoidové masti. Snaží se ale stav řešit co nejdříve a většinou se mi to podaří.

 ek.jpg
Jana, 32 let
Bohužel se mi dělá ekzém v obličeji, na krku a na očních víčkách. V zimě je to horší, jak přecházím z tepla do zimy nebo se někde zpotím, hned se to projeví víc na kůži. Největším problémem je svědění. Hlavně ta víčka. Musím používat kosmetiku, která mi vyhovuje a mám ji vyzkoušenou. Vůbec nemůžu zkoušet novinky, když se mi podráždí pokožka na víčkách, je to pro mne noční můra. Proto jsem stálou pacientkou na kožním, kupuju si masti na ekzém v lékárně a doufám, že to v rámci možností přečkám. Bohužel se mi také ekzém zhoršuje stresem, a to je jedno, jestli je zima nebo léto.
 
Gábina, 39 let
Mým problémem jsou ruce. Mám je neustále suché a v zimě je mám rozpraskané. Dělají se mi záděry kolem nehtů, je to nepříjemné. Nosím neustále u sebe krém na ruce v kabelce, používám speciální krémy na suchou pokožku. Ideálně je kupuju v lékárně. Musím nosit rukavice, jakmile je velká zima a já si je nevezmu, je to daleko horší.

Klára, 35
S ekzémem se potýká můj manžel, snad ho nezdědí náš syn!
Můj manžel trpí ekzémem od dětství. Vždy v určitých časových intervalech se jeho problémy zhoršují. Zima je obdobím, kdy si musí více chránit ruce i obličej, jinak se ekzém okamžitě objeví. Je naštěstí zvyklý o kůži pečovat, ví, že kdyby to zanedbal, přišly by problémy. Rizikové je pro něj také prašné prostředí. Když jsme pracovali na rekonstrukci našeho bytu, ekzém měl na rukou, v loketních jamkách a také v obličeji kolem očí.
Speciální krémy nebo tělové krémy používá každý den a v hojném množství. Já ani zdaleka nemám takovou spotřebu. Jednak se mi potíže s kůží naštěstí zatím vyhýbají a jednak jsem prostě líná se čímkoli mazat (kromě obličeje a chodidel). Zvlášť od té doby, co jsem se stala maminkou, není času nazbyt a v koupelně opravdu nemám čas se nějak dlouze zdržovat.
Když jsem byla těhotná, myslela jsem na to, ostatně jako každá nastávající maminka, jestli syn bude podobný spíše mně, nebo manželovi, a co po nás zdědí. Už v porodnici jsem syna zkoumala ze všech stran a pozorovala jeho kůži. Měla jsem strach, kdy se ekzém objeví. Syn měl kůži pouze citlivou, takže jsme na doporučení dětské lékařky po každé koupeli také hojně promazávali, což děláme dodnes. Vyplácí se to, protože žádné závažnější kožní problémy nemusíme zatím řešit.

Vyjádření dermatoložky, MUDr. Andrey Vocilkové:

Pokožce pomáhá promašťování. Záleží na tom, jaký krém či olej pacient zvolí?
Tolerance promašťovacích přípravků u pacientů ekzematiků není stejná a mění se i v průběhu roku v závislosti na ročním období a na počasí. Výše už jsem zmiňovala používání bariérových krémů. Důležité je, aby prostředky k promazávání působily úlevu od napětí přesušené pokožky a mírnily svědění a štípání. Pokud je aplikace emoliencií spojená s jakýmkoliv nežádoucím pocitem – pálení, svědění – je nutné produkt vystřídat za jiný. Velmi často však můžeme konkrétní krém nebo pleťové mléko do pravidelné péče zařadit po čase znovu.

Jaká denní frekvence promašťování je ideální?
Aplikace emoliencií se doporučuje rozhodně ihned po sprše. Často je nutné ošetřovat 2x za den, ideálně ráno a večer. Partie, kde je kůže velmi suchá a namáhaná – ruce, okolí úst, je možné ošetřovat častěji. Například každé 2 hodiny.

Reklama
 benats.jpg
Naše články – mohlo by vás zajímat:

Reklama