Také občas tápete v rodném české jazyce? Píšete někomu e-mail nebo zprávu a přemýšlíte, jak správně větu nastylizovat či jaké „i/y“ napsat? Nevíte, jestli je lepší říct z rybníka nebo z rybníku? K čemu jsou jazyku sprostá slova?

Proč se přechylují ženská příjmení? Rozumíte všem smajlíkům v smskách? A co anglicizmy, vadí vám?


Česká televize se na základě zájmu mnoha svých diváků z řad laické i odborné veřejnosti rozhodla zařadit ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky nový cyklus pořadů "O češtině", jehož autorem je Petr Vybíral, jazykový poradce Redakce zpravodajství České televize.

Každý týden ve čtvrtek po 17. hodině na druhém programu budete mít možnost ověřit si správnost své češtiny. Pořadem provází moderátor České televize a Českého rozhlasu Aleš Cibulka.


Kromě odborníků a jazykovědců se v pořadu objeví i známé osobnosti ze světa kultury a politiky. Mimo jiné se můžete těšit na postřehy Zdeňka Svěráka, Mirka Topolánka, Martina Jahna, Lukáše Pollerta a dalších.

Každý díl otevře tematická scénka s Ivanou Andrlovou a Zbyškem Pantůčkem. "Například ve chvíli, kdy budeme rozebírat češtinu v uniformách, vystoupí Ivana Andrlová v roli babičky, která nerozumí svému vnukovi Zbyškovi Pantůčkovi, který na ni hovoří ve vojenském slangu. Při zinscenované dopravní nehodě pak zas oba protagonisté naváží přátelský vztah, ale nebudou tušit, odkud je ten druhý, protože vůbec nerozumějí novým SPZ," vysvětluje Petr Vybíral. 
 


Témata lednových pořadů jsou: přechylování ženských příjmení v češtině, feministická lingvistika (12. 1.), čeština v uniformách (19. 1.) a o vulgarismech v jazyku (26. 1.).

Součástí téměř každého dílu bude také ukázka z cyklu Tajemství řeči. Tento pořad v 70. letech uváděl Karel Pech a zaměřil se v něm především na řečnické umění a chyby i zajímavosti češtiny.

Hlavní páteř pořadu "O češtině" bude tvořit jazyková poradna, ve které vám na vaše dotazy bude odpovídat právě jazykový poradce Redakce zpravodajství České televize Petr Vybíral. Svoje dotazy máte možnost napsat jazykové poradně (poradna@ujc.cas.cz) nebo na adresu ocestine@czech-tv.cz.

V čem vám čeština dělá největší problémy? Ráda byste zrušila psaní tvrdých a měkkých „i“, nebo vás rozčilují nesmyslné čárky ve větách?

Reklama