63b703c70dcabseznam.jpg
Foto: Shutterstock

Černé tečky jsou jednak nevzhledné a pokud se jich nebudete pravidelně zbavovat, můžete si zadělat na zánět, proto se doporučuje udržovat póry čisté.

1. Exfoliace

Po důkladné odlíčení byste měli provádět exfoliaci a tím odstranit odumřelé kožní buňky. Učiňte tak pomocí peelingu nebo exfoliantu. Vyberte si ten, který obsahuje kyselinu salicylovou, perfektně na černé tečky funguje. Dejte si pozor, jaký použijete a dejte přednost spíše jemnějšímu, ať si nepoškodíte kožní bariéru, a naopak si neublížíte.

2. Maska

Spoustu lidí tvrdí, že jsou masky zbytečné, ale pokud vás trápí černé tečky, rozhodně byste si měli masku alespoň jednou až dvakrát týdně nanést. Vyberte si masku, která obsahuje černé uhlí nebo kaolinový jíl, což jsou složky, které z pleti krásně dokážou nečistoty ve formě černých teček vytáhnout.

3. Bakterie pryč

černé tečky vznikají, když se v pórech a obecně na pleti hromadí nečistoty. Proto uděláte dobře, když budete denně používat antibakteriální sérum nebo booster, které budou okamžitě likvidovat bakterie na pleti a nedají šanci vzniku zánětu. Ideální složky v produktu jsou kyselina salicylová, kyselina azelaová, thymol nebo terpineol.

4. Hydratace

Máte mastný typ pleti, hodně černých teček a domníváte se, že ji potřebujete co nejvíc vysušit? Chyba! Hydratujte, ať už máte jakýkoliv typ pleti. Jakmile totiž hydratace pleti chybí, tím více mazu produkuje a černé tečky jásají. Vyberte si kvalitní hydratační krém a klidně i sérum.

5. Nekomedogenní produkty

Nepoužívejte komedogenní produkty, to jsou ty, které ucpávají póry a jen podporují vznik černých teček. Stačí si přečíst obal a hledat ty produkty s názvem „nekomedogenní”. Pokud si nejste jisti, zda jsou takové všechny vaše produkty, každý večer provádějte opravdu důkladné a hloubkové čištění.

Jak vzniklé černé tečky odstranit?
Domácí odstraňování se nedoporučuje, protože riskujete rozšíření zánětu a poškození kůže. Nechte to raději na odborníkovi, čímž může být kosmetička, pleťový terapeut nebo dermatolog. Dodržujte výše zmíněné kroky, ale mačkání vynechte. 

Zdroj: autorka článku, Instagram @skinatelierprague