Bolest hlavy dokáže potrápitAž 80 procent lidí trpí bolestmi hlavy, která není záminkou, jak se vyhnout sexu nebo třeba práci. To není dojem, se zprávou přišla International Headache Society. A hlavně, primárním důvodem nebývají jiné nemoci, ale migéna, v níž většinou postižení hledají příčinu. Ta to však tak často nebývá, obvykle jde o tzv. tenzní bolesti. Podle International Headache Society k tomu mají co říci převážně ženy.

Na to reagovala Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, která si nechala udělat průzkum mezi ženami ve věku 18 až 65 let. S ním nás seznámila Alena Holoušová z Fakultní nemocnice v Brně, která jej pro LF MNU zpracovávala.

Téma průzkumu bylo posunuté od příčin bolestí hlavy k jejich léčení. Vyplynulo z něj, že 50,6 žen trpí těmito potížemi i několikrát týdně. Nejčastěji to trvá celý den. Většina z dotázaných připustila, že k doktorovi nechodí s vědomím, že to přejde.

Jak se tedy problému zbavují? Nezřídka volně prodejnými notoricky známými léky. Mají však i další způsoby, jak se jich zbavovat. Nejvíce žen využívá akupresuru (48,8 %), poté překvapivě masáže (43,8 %). Teprve po nich následuje odpočinek (32,5 %), ale také led na hlavu (23,8 %) nebo bylinné čaje (12,5 %)...

Nejpikantnější, co českým průzkum ukázal, je asi přiznání vysokého počtu žen, že už mají za sebou časté předstírání bolesti. To však není v rozporu s vysokými čísly ukazujícími, kolik jich skutečně často trpí. A kolik bolest občas předstírá? 89,4 %!

Tenzní bolest hlavy... Co to je? Co s tím?

Podle Holoušové trpí tenzní bolestí hlavy asi 70 % mužů a 80 % žen. Tenzní bolest hlavy je akutní bolest, která se vyznačuje nejen dočasným trváním - několik hodin až dnů - a většinou identifikovatelnými vyvolávajícími spouštěči. Dokáží je však zklidnit volně prodejná analgetika - léky proti bolesti, které jsou nakonec většinou užívány. Lidé nejčastěji sáhnou po Paralenu či po zázračné růžové pilulce, tedy Ibalginu.

„Skutečně to jsou nejčastěji užívané léky na utlumení bolesti. Já ale zdůrazňuji, že důležité je také dodržování denního režimu, vyhýbání se stresům a únavě,“ uvedl Marek Hakl, lékař z Centra pro léčbu bolesti pražské FN U sv. Anny.

Lékařka Neurologické kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Jolana Marková tento způsob vypořádání se s momentálními potížemi nejen potvrzuje, ale v podstatě i podporuje „Bohužel, i přes dostupnou první pomoc při bolestech hlavy tyto typy léků mnoho žen nevyužívá a bolest hlavy berou jako součást života, se kterou se nedá nic udělat,“ tvrdí.

Její slova potvrzují i výstupy z výzkumu pro Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity, kde sice 94,1% žen zná možnosti léčby bolestí hlavy, ale pouze 68,2 % žen ji léčí volně prodejnými léky. Proč není číslo vyšší? Ženy se obávají, že si častým polykáním těchto pilulek ublíží ještě více.

Obavy z návykovosti či působení vedlejších účinků nejsou podle Marka Hakla na místě. Jako příklad uvedl Ibalgin. „Není návykový, a proto je zcela bezpečný. Do 24 hodin od poslední podané dávky je biotransformován a vyloučen do moči. Obsahuje pouze jednu účinnou látku. Může tak konkrétně zacílit na určitý druh bolesti a navíc nezatěžuje organizmus jinými látkami, které tělo momentálně nepotřebuje a které mu tedy nepomohou,“ vysvětlil. Připomněl však, že doporučená maximální denní dávka bez předpisu je 1200 mg.

A co vy, taky máte v kabelce či v batůžku neustále nějaká analgetika, nebo patříte k malému procentu šťastlivců, kteří těmito bolestmi netrpí?