63b578758d58dobrazek.png

U bronchitidy rozlišujeme akutní a chronickou formu, přičemž obě se vyznačují v podstatě neustálým kašlem a silnou produkcí hlenu. Příčiny vzniku a léčba jsou však u každé formy rozdílné.

Co je bronchitida?
Bronchitida je velmi časté respirační onemocnění dolních cest dýchacích. Jedná se konkrétně o zánět výstelky, tedy sliznice průdušek. Nejprve zde dochází ke vzniku zánětlivého edému, později se tvoří hlen (exsudát), což dále vyvolává silný kašel.

Za rozvojem bronchitidy stojí nejčastěji různé mikroorganismy, např. respirační viry, bakterie, chlamydie, plísně a kvasinky. Obtíže ale může způsobovat také vdechování dráždivých par a plynů, přičemž jistou roli hrají i jiné faktory jako je prochladnutí, suchý okolní vzduch nebo zdravotní stav pacienta. Nakažlivost u akutní formy bronchitidy je minimální; chronická bronchitida – nakažlivost v podstatě nulová.

Příčiny vzniku bronchitidy
U bronchitidy rozlišujeme akutní a chronickou formu, přičemž obě se vyznačují v podstatě neustálým kašlem asilnou produkcí hlenu. Příčiny vzniku a léčba jsou však u každé formy rozdílné.

 • Akutní bronchitida – rozvíjí se náhle a zpravidla po prodělaném nachlazení, tedy po akutním infekčním zánětu horních cest dýchacích. Způsobuje ji tudíž virová či bakteriální infekce. Doba léčby je obvykle cca 7 dní, avšak při delším trvání může přejít až do chronické fáze.
 • Chronická bronchitida – je definovaná jako chronický produktivní kašel trvající min. 3 měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech, kdy jsou zároveň vyloučeny jiné možné příčiny kašle. Je reakcí na některé vnější vlivy či dráždění v podobě kouření (tzv. kuřácká bronchitida), prach, znečištěné ovzduší. Případně se objevuje při opakovaných zánětech průdušek a respiračního systému.

63b5788bb13a9blobid0.png
Foto: Unsplash.com

Akutní bronchitida příznaky
Akutní zánět průdušek tedy zpravidla plynule navazuje na prodělané nachlazení a jeho původcem většinou bývá respirační virus. Prvotním projevem je silný suchý kašel, přičemž virové onemocnění často provází i zvýšená teplota a bolest za hrudní kostí, vysvětluje MUDr. Jana Vyskočilová, plicní lékařka z EUC Kliniky Plzeň

Počáteční kašel tedy bývá suchý, dráždivý a nedochází při něm k potřebnému odchodu hlenu. Po několika dnech se však mění na kašel vlhký s produkcí hlenu. Má-li nemoc bakteriálního původce, hlen je hustší a zbarvený do žluta či zelena, provází ho vyšší teploty, až horečky a celkový průběh bývá závažnější.

Inkubační doba akutní bronchitidy je 1–3 dny. Je-li včas a vhodně léčena, obvykle odezní v průběhu 7–10 dnů. V případě vážnějších infekcí to však může trvat až několik týdnů. Mezi příznaky akutní bronchitidy souhrnně patří:

 • prvotní suchý kašel měnící se na vlhký,
 • vykašlávání hlenů,
 • bolest na hrudi,
 • teplota, až horečka, případně zimnice,
 • bolest v krku a ztížené dýchání,
 • bolest hlavy,
 • celková únava.

Chronická bronchitida příznaky
Jak již padlo, za chronickou bronchitidu je považován produktivní kašel trvající 3 měsíce a déle, a to minimálně 2 roky po sobě. Kašel bývá nejsilnější zrána, přes den pak slábne. Mezi projevy chronické bronchitidy souhrnně patří: 

 • vykašlávání žlutého či zeleného hlenu,
 • pocity dušnosti,
 • nechutenství,
 • celková únava.

Za rozvojem chronické formy stojí dlouhodobé podráždění dýchacích cest (viz výše). Sliznice je tedy silně podrážděná a citlivá, zánět se snáze šíří v těle, tudíž je léčba složitá. Není-li chronická bronchitida včas a vhodně léčena, může trvale poškodit průdušky či plíce, případně vyvolat zápal plic či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Akutní bronchitida léčba
Bronchitida patří mezi běžná onemocnění dýchací soustavy a ve své akutní formě často pouze doprovází běžné sezónní nachlazení. U většiny případů pak stačí domácí léčba a speciální léky na bronchitidu nejsou potřeba. Obvykle stačí klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin.

TIP: Kromě čisté vody jsou vhodné též polévky, vývary, minerální vody a bylinkové čaje.

Léky na akutní bronchitidu 
Pro léčbu v prvních dnech nemoci může lékař doporučit antitusika, tedy léky tlumící suchý kašel. Při následném vlhkém kašli se pak běžně užívají mukolytika a expektorancia čili léky usnadňující vykašlávání hlenu. Při těžkém zánětu průdušek bakteriálního původu lékař leckdy předepisuje antibiotika.

TIP: Domácí léčba bronchitidy lze podpořit též bylinkami a rostlinami, které působí blahodárně při dýchacích obtížích. Patří mezi ně česnek, tymián, zázvor, černý bez, jitrocel, lípa, mateřídouška či kombinace medu s cibulovou šťávou.

Chronická bronchitida léčba
Zde hraje při diagnostice a určování vhodného způsoby léčbu důležitou roli životní styl a rodinná anamnéza. Dále je třeba znát dobu trvání obtíží a typ vykašlávaného hlenu. K vyloučení CHOPN se používá vyšetření pomocí spirometru.
Při přetrvávajících obtížích lékař často předepisuje bronchodilatační léky pro rozšíření dýchacích cest, což pacientovi usnadňuje dýchání. Při dechové nedostatečnosti se navíc podává kyslík.

63b578960e0deobrazek.png

Nepodceňujte bronchitické příznaky
Bronchitida má zpravidla mírný průběh a léčba běžně trvá zhruba 1 týden. Opakující se zánět průdušek, neustupující, stupňující se či podezřele silné příznaky však není radno podceňovat – zanedbání léčby může vést např. k zápalu plic. Návštěvu či konzultaci s lékařem proto raději neodkládejte, zejména pak u kojenců, malých dětí, astmatiků, seniorů nebo oslabených jedinců (viz výše). Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.

Zdroj: www.euc.cz

Reklama