menstruace

Bolestivá menstruace (odborně primární dysmenorea) je termín pro menstruační bolesti a křeče, které velmi nepříjemně ovlivňují život ženy, zejména v mladších věkových kategoriích. S těmito pacientkami se často setkáváme nejen v gynekologické ordinaci, ale obvykle i v ordinaci praktického lékaře. Hledají totiž často pomoc při řešení akutní bolesti a celé řady dalších souvisejících příznaků. Uváděné menstruační bolesti jsou často lékaři (zejména muži) nahlíženy jako zdánlivě banální záležitost, kterou není potřeba řešit.

Ze své každodenní praxe vím, že to bývá nepříjemný, bolestivý a veškerou aktivitu omezující stav, periodicky se opakující v reprodukčním věku ženy (od puberty do menopauzy). Problémy se často objevují v průběhu dospívání a s přibývajícím věkem (nebo po proběhlém těhotenství) ustupují. Podle různých odborných zdrojů zažije menstruační bolesti během svého fertilního období až 75 % žen.

Při menstruačním cyklu dochází k pravidelným změnám endometria (sliznice děložní dutiny). Bolest začíná obvykle dva až tři dny před začátkem krvácení a je charakterizována různě silnými tlakovými bolestmi v podbřišku, v kříži nebo v zádech. Někdy se promítá i do dolních končetin - hlavně do oblasti stehen. Menstruace bývá doprovázena velmi silnými křečemi, bolestmi hlavy, podbřišku a také průjmy či zvracením. Ve výjimečných případech může dojít až ke krátkodobé ztrátě vědomí. Výskyt těchto obtíží je pravděpodobně geneticky podmíněný a v rodinách se obtíže u žen vyskytují opakovaně. Předpokládá se, že silné děložní stahy (kontrakce) působící bolest a křeče jsou u těchto žen vyvolány vysokou hladinou prostaglandinů. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které si tělo vytváří pouze v nepatrném množství. Hrají klíčovou roli v rozvoji bolesti, horečky, zánětu a stimulují hladkou svalovinu. Při vzestupu jejich hladiny může dojít ke zvýšené stimulaci hladké svaloviny, která se pak projevuje bolestmi až průjmy (při stimulaci hladké svaloviny střeva - zrychlený transit time). Menstruačními bolestmi trpí obvykle dívky a mladší ženy s psychogenními obtížemi a ve většině případů jsou dobře řešitelným zdravotním problémem.

Závažnější je tzv. dysmenorea sekundární (je příznakem skrytého gynekologického onemocnění, např. endometriózy, zánětu dělohy apod.) a její léčba patří výhradně do rukou lékařů.

Právě bolest je nejčastějším důvodem samoléčby, ale také konzultací u lékaře. Samoléčba pomáhá, ale někdy i komplikuje práci lékaře. Je nutno ji chápat pozitivně a laickou veřejnost v tomto směru podporovat a vychovávat. Existuje celá řada volně prodejných léků, tzv. OTC - Over The Counter), které a pokrývají celou symptomatologii bolestivých stavů s vysokým výskytem v populaci, přičemž mají nízké riziko komplikací.

K volně prodejným lékům první volby, které by neměly chybět v dámské kabelce či příruční domácí lékárničce, patří historií prověřený Aspirin. Už více než sto let slouží lidstvu jako spolehlivý lék na bolestivé a horečnaté stavy. Když chemik společnosti Bayer hledal v roce 1897 účinný lék na bolest pro svého otce, syntetizoval kyselinu acetylsalicylovou (ASA). Přípravek byl zaregistrován pod obchodní značkou Aspirin. Stal se jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších léků na světě a používá se s úspěchem dodnes. Běžně se také používá při menstruačních bolestech. Podstatou účinku je tlumení funkce výše uvedených prostaglandinů (i v dávce menší než 100 mg, tj. 1 tableta Aspirinu), a tím oslabení nadměrné reakce na bolestivé stimuly. Aspirin se pyšní více jak stoletou historií (nejstarší uměle připravený lék) a mnoha spokojenými pacienty. I přes své stáří má stále lidstvu co nabídnout.

Ovšem Aspirin (kyselina acetylsalicylová - ASA) se užívá světově v tak masovém měřítku, že je třeba eliminovat správným užíváním i možné nežádoucí účinky. Pamatujme proto na několik pravidel užívání. Tablety užívejte po jídle a zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny. Nevhodné je současné požití alkoholu. Pro běžnou léčbu nepřekračujte denní doporučené dávky 1 až 4 g. Aspirin je vhodný k léčbě náhle vzniklé a krátce trvající bolesti. Aspirin ve vyšších dávkách (nad 4 g denně) neužívejte bez doporučení lékaře dlouhodobě.

Zvýšené opatrnosti je třeba při současném podávání dalších léků (zejména protisrážlivých), při výskytu žaludečních nebo dvanáctníkových vředů v současnosti nebo v minulosti, při těžším poškození jater a ledvin, při astmatu, pylové alergii, v poslední třetině těhotenství.

Pokud jsou respektována výše uvedená doporučení a dodržováno doporučené dávkování, má Aspirin vysoký bezpečnostní profil a je účinným lékem pro použití v případě bolestivé menstruace.

MUDr. Jana Vojtíšková, praktický lékař

Reklama