Trápí vás bolesti zad? Ležíte v posteli, převalujete se ze strany na stranu a bolestí nemůžete usnout? Nebo se budíte s bolestí ve čtyři ráno a musíte vstát, protože bolestí ležet již nevydržíte? Pak věřte, že bolest zad je druhým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře. Nepodceňujte  prevenci a nespoléhejte na  chvilkovou úlevu pomocí léků proti bolesti. Ty neřeší příčinu bolesti. Důležitá je trvalá změna životního stylu a správné provádění každodenních činností, díky čemuž můžete svým zádům pomoci každý den a v každé situaci.

Proto Vám Žena-in.cz přináší rozhovor s paní Martinou Jelínkovou, spolumajitelkou JMP Studia zdravého spaní, www.loznice.cz. Věřte, že správná matrace vám pomůže v boji s bolestí zad a váš spánek bude kvalitnější.

Může být jedním z důvodů bolesti zad špatná matrace?

Ano, může. Na matraci strávíme přibližně třetinu dne (pokud počítáme den jako 24 hodin) a je to doba, kdy mají naše záda odpočívat a regenerovat. A kvalita matrace je samozřejmě velmi důležitá.

Pokud ano, proč?

Když ležíme a spíme na matraci, která je příliš tvrdá nebo příliš měkká nebo proleželá nebo má špatnou pružnost, tak nedochází ke správné podpěře těla a páteře. Tělo tak nemůže při ležení zaujmout svoji ideální polohu a následkem mohou být právě bolesti zad nebo kloubů. Naopak kvalitní a správná matrace může od bolestí zad ulevit.

polstar

A co polštář, na ten nesmíme zapomenout?

Polštář je samozřejmě nedílnou součástí „výbavy“ pro spánek. Kvalita polštáře má vliv především na oblast krční páteře a šíjových svalů. Podobně jako matrace, tak i nevhodný polštář může být příčinou nebo spolupříčinou bolesti zad. Polštář je velmi individuální záležitost, takže před nákupem se určitě doporučuje si polštář aspoň na chvíli vyzkoušet. Je důležité zvolit správnou výšku, tvrdost a tvar polštáře vzhledem k typu postavy a zvyklostem spaní.  Ideální jsou např. polštáře s možností regulace náplně nebo tvarované anatomické polštáře z kvalitní paměťové pěny. Hitem jsou polštáře z paměťové pěny, která obsahuje gelové kuličky – ty zaručí, že se polštář nepřehřívá a udržuje příjemné klima při spánku.

Podle čeho si tedy máme vybírat matraci a na co si dát pozor?

Podobně jako polštář je také matrace individuální záležitost. Rozhodně nevybírejte jen podle ceny, ale určitě podle kvality. Při nákupu matrace si dopřejte čas a na matraci nebo matracích si chvilku poležte. Zjistěte si informace o materiálech, tvrdostech a rozdílech u jednotlivých typů matrací. Nákup matrace je dlouhodobá investice „do sebe“. Pokud si například pořídíte matraci v ceně kolem deseti tisíc korun, a to už bude kvalitní matrace, tak při předpokládané životnosti deset let vás tato matrace bude stát necelé tři koruny denně. A to není zase tak vysoká částka za dobrý spánek.

valty

Jaké materiály se používají pro výrobu matrací, které určují kvalitu matrace?

Nejrozšířenější jsou matrace z polyuretanových pěn, ať již ze standardních, studených nebo paměťových. Na pohled často vypadají velmi podobně, ale mohou být velké rozdíly v jejich parametrech, kvalitě a životnosti. Prvním orientačním ukazatelem je často cena – velmi levná matrace nebude vyrobena z kvalitních materiálů. Důležitými parametry pěn jsou objemová hustota (tj. kolik materiálu je použito na daný objem) a s tím související elasticita – pružnost matrace. Na trhu najdeme i matrace pružinové nebo latexové – i zde je třeba hledat spíše kvalitnější výrobky. Kvalitní matrace má i delší životnost, a tak investice do kvality se zde určitě vyplatí. 

valty1

Máte pro nás nějaké tipy na matrace, které byste doporučila někomu, kdo má problém se zády?

Více než dvacet let na trhu a velmi oblíbený u zákazníků je systém VALTY – pružný rošt s matrací. Pružný rošt se vyrábí v několika tvrdostech podle váhy spáče. Společně s matrací zajistí anatomicky správnou podpěru těla při ležení na zádech i na boku. Při spánku jsou tedy naše záda ve správné poloze, mohou se dobře „natáhnout“ a uvolnit se. Výhodou je možnost změny tvrdosti roštu v průběhu užívání, takže pokud náhodou na poprvé tvrdost nevyhovuje, tak se dá jednoduchým způsobem změnit. Celý lehací systém VALTY je ideální i z hygienického hlediska – matrace dobře dýchá a údržba je jednodušší, než u klasických vysokých matrací.

 
Trápí vás bolesti zad? Pak se zajímavé a užitečné informace dozvíte na Bezbolestizad.cz