Vřídky, uhry, pupínky… To všechno jsou projevy akné, kterými si projde každý. Většinou se jich zbavujeme po období puberty, no, někdy nás zošklivují i v těch nejlepších letech…
Je akné nemoc?
Odborná literatura uvádí, že ano. Akné neboli trudovitost je charakterizována jako kožní onemocnění, které je způsobeno zánětem mazových žláz.
Nejčastěji vzniká v období puberty vlivem hormonálních změn. Dalšími příčinami výskytu můžou být:
· Vrozené dispozice
· Hygiena (ošetření pleti, výběr kosmetických přípravků, kosmetické ošetření)
· Stravování (výběr potravin, stravovací zvyklosti, konzumace nápojů)
· U žen období menstruace ( vliv hormonů)
Akné se většinou spojuje s výrazním mazotokem, který se projevuje mastnou pletí. Může se projevovat „komedony“, černými tečkami až po rozsáhlejší hnisavé a jizvící projevy. Nejvíce postihuje obličej, hrudník a horní část zad.
Vážnost postižení se mění v závislosti na hormonální hladině. Problémy ve většině případů pominou samy, když postižení dosáhnou dvaceti let.
Léčba
Klasická medicína tuto nemoc léčí tzv. zevními přípravky (krémy, vody, apod) které se aplikují na postižená místa. V těžších případech se předepisují antibiotika nebo hormonální přípravky.
Alternativní lékařství doporučuje:
· Dbát na správnou a pravidelnou hygienu (doporučuje se udržovat pokožku úzkostlivě čistou - můžete se mýt až 5x denně za pomoci šetrných čističů pleti)
· Vyvarovat se silného make-upu
· Používat přírodní antibiotika, např. česnek, propolis, kterými se potírají postižená místa
· Pravidelnou masáž a pohyb za účelem látkové výměny a prokrvení
· Úpravu jídelníčku (strava bohatá na potraviny v přírodním stavu)
· Fytoterapii (užívaní léčivek - měsíček, heřmánek, řebříček pitím nebo omýváním)
· Homeopatii (léčitelé doporučují homeopatikum Kali bichromicum, Sulphur a Psorinum)
· Biochemickou tkáňovou sůl (pravidelné užívání síranu vápenatého)
· Aromaterapii (doporučuje se postižená místa potírat olejem z čajovníku)
Při neustupujících a vážných projevech navštivte lékaře! Ten provede odborné vyšetření a nasadí léčbu přizpůsobenou vašemu stavu.
Samo-kosmetika
Z vlastní zkušenosti vím, že pupínky nabádají k samo ošetření. Lékaři doporučují pupínky nemačkat, protože zhoršují zánět a vedou k zjizvení kůže. Předejte proto svoji pleť odborníkům. Taky se nedoporučuje potírat postižené místa lihem.
Víte, že držíte-li telefonní sluchátko příliš těsné na kůži, může to vyvolat výsev akné v okolí ucha nebo na bradě?
Dnešní soutěž 4. 4.:
č. 5 Alternativní léčba doporučuje:
V) vyvarovat se silného make-upu
F) mačkat pupínky
Nový komentář
Komentáře
Jak vyzrát nad akné? Existuje mnoho cest. Ale která je ta správná a jednoduchá? S tím vám poradí tento následující článek: https://www.hackni-svuj-zivot.cz/zdravi/co-vi-veda-o-akne-a-jak-s-nim-bojovat/ Během čtyř minut máte hotovo. Navíc nemusíte běhat nikde po doktorech. Stačí dát na doporučení Ivanky - mě :) Jsem tu pro vás, holky.
OMLOUVÁM SE TROCHU JSEM KONEC ZVORALA TO JSEM CELÁ JÁ TRDLO JSEM UTAHANÁ Z PRÁCE TAK MĚ OMLUVTE ZA TU CHYBU MOC DÍK
TESSA: Asi jsi chtěla něco sdělit, ale na mou duši netuším, co to mělo být
NEJLEPŠÍM LÉKEM JE DIANE 35 HLAVNĚ PRAVIDELNÉ ČIŠTĚNÍ OBLIČEJE A POUŽÍVAT MÍSTO MAKE-UPU AKNECOLOR DOSTÁNÍ V LÉKÁRNÁCH OBSAHUJE CLOTRIMAZOL A VELICE DOBŘE KRYJE HORMONY ČIŠTĚNÍ A SPOLEHLIVOST KRYTÍ S POJENÉ S UKLIDNUJÍCÍ LÁTKOU
Mojemama: zkoušela jsem od Biodermy ten krém Sébium a měla jsem po něm hrozně mastnej ksicht
a na pupínky nepomohl
Karcoolka: Mně taky tvrdili, že po porodu se mi plet spraví, mám za sebou dva a nespravilo se nic.Mám hormonální nerovnováhu a docela pomáhá HA,kvalitní kosmetika, vitamíny a zdravá strava.Ale tak týden před menzes se stejně osypu jako patnáctka...A mít hladkou pleŤ??? Utopie! Jsem ráda, že existují kvalitní přípravky na zamaskování....
Holky, psaly jste tu o řadě EFFACLAR od La Roche Posay. Opravdu to pomáhá? A co z té řady je nejúčinnější a nejlepší. Tahle kosmetika není nejlevnější, tak přeci si nepůjdu koupit celou řadu, že. Stačí třeba pleť. voda? Tyhle věcičky totiž moc dlouho nevydrží, když to má používat pravidelně. Jinak díky všem a přeju hezký den.
fileva: žiju v Praze, ale dík
Bridgetj 16: 3x do měsíce je to hodně málo. Musí se denně.
koukam, ze tam melo bejt, ze je ze Znojma
Aka: ja znam jednoho dobreho kozniho, ale je Znojma
bridgetj: cca 3 čtverečky čokolády denně, je to moc? Mám pocit, že se potřebuju nějak vyčistit zevnitř. Užívám psyllium... Pokud mi teď nezabere ten Dermabion, nechám si na kožním předepsat antibiotika... Znáš dobrého kožaře?
bridgetj: i normaderm už mám odzkoušený, nezabral
nepoužívám ani make-up ani pudr, když něco z toho použiju, za pár hodin jsem obsypaná čerstvými uhříky
S tím šmirglpapírem to zase není tak úplně vedle, švagrová byla na chemickém zbrušování pleti, protože má už od puberty pusu opravdu "strašnou"
"Dbát na správnou a pravidelnou hygienu (doporučuje se udržovat pokožku úzkostlivě čistou - můžete se mýt až 5x denně za pomoci šetrných čističů pleti)"
tak to bych zrovna nedoporučovala. Na akné bohužel trpím a čím víc, se o obličej starám, tím je to horší. Takže já se umyju vodou a hned potom se namažu hydratačním krémem proti akné. A je vystaráno
Je mi 26 a akné mám od 14. Nemůžu se toho ničím zbavit, opravdu už jsem vyzkoušela snad vše. Dělaji se mi bolavé vřídky, i černé tečky - na obličeji, v dekoltu, na zádech. Při menstruaci se to ještě zhorší. Antikoncepce nepomohla, navíc mi z ní bylo na
Tea tree je jediné, co to trošku zklidňuje. Teď jsem začala brát Dermabion, tak uvidím.
Na mě zabírá GS Eladen a Biosil taky není špatný
bude mi třicet a s akné mám problémy pořád. Vyzkoušela jsem všechno možné, nejvíc mi ale pomáhá pohoda a sluníčko.