Výpadky či ztrátu paměti určitě pozoruje na sobě každý z nás. Trápí vás, že si nemůžete vzpomenout na nějaké jméno? Máte plno práce a v zápalu pracovního dne zapomenete na to, že musíte zavolat matce, že jste slíbili kamarádce kafe nebo vyzvednout věci z čistírny? Pozorujete na sobě, že i když chcete, jsou věci, na které si nevzpomenete? Co s tím? Zeptala jsem se na to osobní terapeutky Pavly Štěpničkové.

Pavla ŠtěpničkováCo má vliv na paměť a jak ji můžeme trénovat?
Velký vliv na paměť má dlouhodobější stres. Stres se projevuje jako nepříjemný pocit nelibosti, napětí, duševního rozladění. V chování člověka se stres projevuje zvýšenou podrážděností, nervozitou, agresivními reakcemi nebo naopak apatií. Stres provází pocit únavy, vyčerpání a špatná soustředěnost, neboť při stresu se vyplavují stresové hormony, které jdou vždy ruku v ruce s blokací myšlení. Náš mozek je rozdělen na dvě části - pravou a levou hemisféru. Náš způsob učení je zaměřen spíš na levou hemisféru - jednoduše „biflujeme“ - ukládáme informace bez zapojení pravé hemisféry, bez obrazů, bez pozitivních prožitků. Tento proces je úporný, vyžaduje několikanásobné opakování, přináší pocity nelibosti, únavy a následně stres. Buď se tedy učení vyhýbáme nebo se k němu nutíme. Celý proces učení je pak provázen negativní zkušeností, musíme vynaložit hodně energie na překonání negativních pocitů spojených se stresem, unavíme se, a to následně vede samozřejmě k pocitu, že naše paměť je špatná.

Cestou, jak si učení zpříjemnit, je využití pravé hemisféry - informace spojovat s příjemnými asociacemi, obrazy, zapojit smyly, např. vůně. Důležité je najít způsob, jakým můžeme relaxovat.

Ginko bilobaTo, že si něco nepamatujeme nebo si nemůžeme rychle vzpomenout je podle vás ovlivněno stárnutím nebo jsou i jiné vlivy?
Znovu zopakuji - stresový způsob života, který dnes prožíváme, vede k blokaci myšlení, nadměrné zatěžování levé hemisféry zhoršuje schopnost koncentrace. Čím jsme starší, školy máme za sebou, tím klesá nutnost učit se novým věcem, již nejsme tak intenzivně v procesu učení. Je pak na nás, zda objevíme v sobě zvědavost a touhu stále se něčemu učit. Naše paměť nestárne, pokud nalezneme pozitivní motivaci pro učení a jednodušší způsob, jak informace ukládat - a ten tkví opět ve využití celého potenciálu našeho mozku. Dalším faktorem je přibývající zodpovědnost, kterou tak necítíme v mladém věku. Během života sbíráme pozitivní i negativní zkušenosti, také starosti nás zatěžují a stresují, což opět vede k blokaci myšlení.

Vím, že se při svých terapiích zabýváte metodou vyladění Pavla Štěpničkovápravé a levé mozkové hemisféry, můžete nám ji představit?
Svoji metodu jsem vyvinula na základě zkušeností s učením podle pravidel mozku a vím, jak funguje pravá a levá hemisféra a jak je důležitá motivace - touha se něco naučit, provázená radostí. Ze zkušenosti z psychoterapií vím, že to samé platí pro odhodlání něco změnit ve svém životě tak, aby byl radostnější. Šamanská moudrost mi ukázala cestu, jak s tím pracovat i zážitkovou formou, nejen myšlením a analýzou dosavadních zkušeností. V levé polovině mozku probíhá analýza, logické uvažování, sídlí zde rozum a rytmus. Pravá polovina mozku nám obstarává přehled, syntézu, tvořivost, obrazotvornost, intuici a hudbu. Relaxace při bubnování harmonizuje, neboť šamanský buben nese v sobě rytmus i hudbu a obě hemisféry zapojuje, vylaďuje, harmonizuje.

Pro koho je vhodná?
Vhodná je pro všechny, kteří chtějí využít ať už v pracovním nebo osobním životě celého potenciálu, který máme k dispozici a jednodušší a radostnější formou. Zapojením obou hemisfér současně je učení jednodušší, radostnější, nalezneme tvořivost a motivaci nejen v práci, ale i k hledání toho, co v životě skutečně chceme a potřebujeme, kým skutečně jsme a s jakým potenciálem jsme se narodili.

Děkujeme za odpovědi Pavle Štěpničkové, terapeutce

Pavla Štěpničková osobní terapeutka
Po studiích Pedagogické fakulty v Ostravě, obor jazyk český, hudební výchova a jazyk německý, se začala intenzivně vzdělávat v oboru psychoterapie. Absolvovala například terapeutický výcvik Poradenství a psychoterapie zaměřená na klienta, základní sebezkušenostní výcvik v dynamické psychoterapii ukončený zkouškou z obecné psychoterapie, cyklus seminářů FFSS EUROPE specializovaný na staré spirituální techniky léčby a tříletý nástavbový program šamanských technik ve Švýcarsku vedený Sandrou Ingerman. Má dlouholetou zkušenost s vedením relaxačních jazykových kurzů a seminářů zaměřených na osobnostní růst člověka formou aktivního nalézání jeho tvůrčích schopností. Vlastní hudební tvorbu prezentovala na pozoruhodném CD Návrat ztracené duše, vydaném v roce 2006 a na vlastních koncertech. V prosinci 2011 vyšlo její nové CD šansonů a písní Tak nevím... Ovládá také umění masáží lávovými kameny, indické masáže hlavy a reflexní terapie ruky. www.osobniterapeut.cz
http://www.facebook.com/osobniterapeut

Redakční tip: Výtažky z ginko-biloba pro lepší paměť

GinkoprimJak si udržet mozek co nejdéle v co nejlepší kondici? Nečekat na první příznaky a začít „trénovat“ včas. Prověřeným tipem je luštění křížovek či sudoku, dokonce i počítačové hry prokazatelně zvyšují pohotovost a schopnost soustředit se. Dobrou volbou jsou také přírodní přípravky obsahující výtažky z ginko-biloba - legendárního „stromu života“, jehož stáří se odhaduje na 200 milionů let! Extrakty z jeho listů se na posílení lidské paměti využívají už od 17. století. Kromě toho, že ginko pomáhá zvyšovat výkonnost mozku, navíc přispívá k celkovému prokrvení a mikrocirkulaci organizmu. V souvislosti s efektivní podporou duševní svěžesti se v poslední době často hovoří také o DMAE, což je látka, která patří mezi nootropika, mozkové nutridenty, kterým se pro jejich vlastnosti říká „potrava pro mozek“. Podle dosavadních výsledků vědeckých výzkumů a studií se dá předpokládat, že DMAE pomáhá ke zvýšení výkonnosti mozkových funkcí, má pozitivní vliv na náladu člověka, a to bez nežádoucích účinků a bez rizika vzniku závislosti.

Jedinečnou kombinaci těchto dvou aktivních látek vydatně podpořenou ještě hořčíkem, minerálem dobře známým svou schopností posílit odolnost organizmu, imunitu, příznivě působit na nervový systém a svalové funkce, nabízí nový doplněk stravy Ginko Prim Max s DMAE. Hotový elixír mládí! Více na www.walmark.cz

Reklama