Mnoho z nás si pravděpodobně neuvědomuje, že už pětihodinová každodenní práce s počítačem stačí k tomu, abychom začali trpět tzv. syndromem suchého oka. Pokud bychom pátrali po hlavním důvodu, proč naše oči trpí, za hlavního „viníka“ bychom mohli označit nízkou frekvenci mrkání. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod.

Problém s očima se tak stává aktuálním nejen pro dříve narozené, ale i pro dnešní mladou generaci. Následkem pobytu v klimatizovaných prostorách, celodenní prací na počítači či několikahodinovým sledováním televize pociťuje čím dál více lidí příznaky syndromu suchého oka na vlastní kůži. Mezi nejčastější problémy patří pálení či svědění očí, pocit dráždění cizím tělískem, světloplachost nebo dokonce rozostřené vidění.

eye

Situace v čekárnách českých očních lékařů to pouze potvrzuje, celých 20 % jejich pacientů přichází právě s těmito problémy. Je však třeba říci, že tento výčet není úplný, protože vnímání obtíží má ryze individuální charakter. Problémy totiž mohou vyvolat i hormonální změny, nošení kontaktních čoček nebo vedlejší účinky užívaných léků včetně antikoncepce.

Když je oko suché, pomáhají umělé slzy

OcutearsPacientům, trpícím syndromem suchého oka, lékaři předepisují oční kapky, které označujeme jako tzv. umělé slzy. Častým problémem, se kterým se ale mnoho z nás setkalo je, že většina očních kapek obsahuje konzervanty, které slzný film oka naopak narušují a prohlubují tak potíže, které měly původně řešit. Mnoho lidí tak pociťuje při aplikaci očních kapek nepříjemné pocity a vyzkouší jich několik, než objeví ty pravé. Znevýhodněni jsou zejména uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát.

Na českém trhu není mnoho očních kapek, které by tyto konzervanty neobsahovaly. Jednou z výjimek jsou například oční kapky OCUTEARS, které léčí syndrom suchého oka, udržují správnou vlhkost povrchu oka, redukují zarudnutí a brání vniku nečistot. OCUTEARS navíc obsahují přírodní kyselinu hyaluronovou. Tato kyselina bývá označována za jeden z přírodních „zázraků“, napomáhá totiž rychlejší obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka. Díky svému složení jsou oční kapky OCUTEARS vhodné i pro nositele kontaktních čoček.

Se syndromem suchého oka bojujte mrkáním

eyeVhodným pomocníkem při potížích syndromu suchého oka může být i obyčejné mrkání, které po celodenní práci uvolní oční svaly a akomodaci. Pro naše oči je mrkání velmi důležité, protože šíří po povrchu oční rohovky a spojivek slzní tekutiny, čímž odstraňuje nežádoucí částečky (odumřelé buňky, mikroorganizmy, prach), které způsobují podráždění očí. Hlavním důvodem mrkání je tedy čištění a vlhčení oční tkáně, což je obvykle nevědomý proces. Velice důležitá je hlavně frekvence mrkání. Pokud se soustředíme na nějaký objekt, například při čtení, nebo práci na počítači, frekvence mrkání klesne na 3 až 4 mrknutí za minutu. To je hlavní příčinou toho, proč naše oči vysychají a stávají se unavenými. Pro srovnání, když jsme uvolnění a díváme se do dálky, mrkneme v průměru asi dvaadvacetkrát za minutu. Frekvence mrkání může být dokonce pomocníkem při diagnostice vážných onemocnění.

OcutearsZajímá vás, jak mrkání obelstí lidský mozek, či co mrkáním naznačují domácí mazlíčci? Tyto a další zajímavosti o mrkání naleznete na mrkejte.cz. Připravena je zde i speciální funkce, která vám umožní poslat známým speciální Mrkáčky. Pokud vás někdo naštval, nebo mu naopak chcete dát najevo, že se vám líbí, hoďte po něm okem na mrkejte.cz

Reklama