Kašel dokáže děti pěkně potrápit, o to víc, pokud je suchý. Neustálé škrábání v krku, bolavé břišní svaly i hrudník a vyčerpání po prokašlaných nocích. Proč ale vzniká a jak se jej co nejdříve zbavit, aby nezatěžoval nejen dýchací cesty, ale celý dětský organismus?

Při neproduktivním kašli, jak se mu někdy také říká, se netvoří hleny, takže děti kašlou takzvaně naprázdno. Může mít celou řadu příčin a podle toho, o jakou se jedná, je třeba zvolit co nejdříve nejvhodnější léčbu.

Když pomineme jako možnou příčinu vdechnutí cizích těles, například potravy, nebo dráždivých látek, jako je kouř či prach, stojí za suchým kašlem nejčastěji infekce dýchacích cest. Bývá převážně virového původu, takže na ni neplatí nasazení antibiotik. K potlačení potíží je v takovém případě vhodné užívat takzvaná antitusika. Tyto léky suchý kašel tlumí, čímž nemocným výrazně uleví a dopřejí jim odpočinku od dráždění v dýchacím ústrojí.

kašel

I když to není podmínkou, suchý kašel při infekci dýchacích cest často postupně přechází ve vlhký. Pokud tomu tak je a pacient se cítí zahleněný, případně začne hleny odkašlávat, je vhodné zvolit takový přípravek, který hleny ředí, uvolňuje a pomáhá je odkašlat.

Určitě byste neměli zapomínat ani na dodržování pitného režimu a příjem dostatku vitaminů, důležité je i pravidelné větrání a zvlhčování vzduchu v bytě.

Suchým kašlem se projevují také alergie - záchvaty přicházejí v určitých situacích, místech či ročním období, obzvláště nyní, z jara.

Za dráždivým, suchým kašlem může stát i astma. V tomto případě se záchvaty objevují především v noci, brzy nad ránem a po fyzické námaze.

Kašlající děti mohou trpět také gastroezofageálním refluxem. Ten způsobuje nedostatečně těsná svalová manžeta mezi žaludkem a jícnem. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové se proto dostávají z žaludku do jícnu, který na to není uzpůsobený, a dochází k podráždění.

Méně často se u dětí suchým kašlem projevují vážné nemoci jako tuberkulóza, cystická fibróza nebo srdeční vady.

Pokud se kašel opakovaně vrací nebo trvá delší dobu (čtyři týdny), jedná se o chronický kašel a je vždy nutné konzultovat problém s dětským lékařem.

Režimová opatření proti suchému kašli:

kašelVětrejte dětský pokoj po dobu 5 minut ráno a udržujte v něm teplotu kolem 19-20°C.

 

 

kašelLžička medu nebo teplý nápoj s medem pomohou zklidnit suchý kašel.

 

 

POZOR!

Nepodávejte med dětem do 1 roku, protože nejsou chráněny proti bakteriím Clostridium botulinum! Tyto bakterie se mohou vyskytovat v medu a mohou u dětí způsobit botulismus. Od jednoho roku věku je dětský imunitní systém dostatečně vyzrálý, aby se bránil těmto bakteriím.

kašel Čistěte dítěti nos několikrát denně pomocí nosního výplachu isotonickým roztokem.

 

 

kašelDržte děti mimo dosah zakouřeného prostředí, prachu a ostatních dráždivých vlivů.

 

 

kašelDbejte, aby vaše dítě mělo dostatečný přísun tekutin.

 

 

GLYCEROL

  • Látka se zklidňujícími vlastnostmi
  • Působí pouze mechanicky
  • Vytváří na sliznici podrážděného hrdla ochranný film, který ji chrání proti vnějším vlivům a zvlhčuje ji

Více informací najdete na stránkách Petit Drill ZDE

 

Úlevou ke zmírnění suchého kašle u malých dětí může být PetitDrill, sirup na suchý kašel s glycerolem. Je určen dětem od 6 měsíců do 6 let. Funguje na bázi potažení hrdla ochranným zvlhčujícím filmem, který zklidňuje podráždění sliznice a který díky této ochranné vrstvě na sliznici chrání proti vnějším vlivům (kouř, exhalace atd.). PetitDrill neobsahuje cukr, parabeny ani umělá barviva. Má příjemnou jahodovou příchuť.

Petit Drill

Glycerol je látka, jejíž užití je doporučováno světovými autoritami, jako je například Světová zdravotnická organizace WHO, britská regulační autorita MHRA nebo americká regulační autorita FDA. Je to bezpečná substance, která působí pouze na mechanické bázi. Maminky se tak nemusí obávat vedlejších účinků.

Reklama