Už zase… Maminka špatně skrývá podráždění. Tenhle týden už druhé povlečení! Desetiletá slečna pláče vztekem a ponížením. Proč zrovna já, proč nemůžu být jako jiné holky!

Dětí s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) je víc, než by se mohlo zdát - odborné prameny hovoří o přibližně 10-15 % prvňáčků a 1-2 % dospívajících. Důležité je rozlišit tzv. primární enurézu (počurávání nepřetržitě trvá od miminkovských dob) a onemocnění sekundární (problémy se objevily nečekaně, po třeba i několikaletém „suchém“ období). Právě sekundární enuréza mívá nejčastěji psychické příčiny – mezi postiženými je vyšší procento neklidných, hyperaktivních dětí s poruchou pozornosti. Často zde bývá souvislost se stresujícími událostmi, jako je narození sourozence, rozpad rodiny, stěhování, šikana ve škole apod.

Ve většině případů je za noční záplavy zodpovědná nedostatečnost nervového systému: mozek zkrátka není schopen močový měchýř účinně ovládat. Může však také jít o poruchu vodního metabolismu (dítěti chybí adiuretický hormon, který způsobuje, že se v noci tvoří méně moči než ve dne) nebo o nižší kapacitu močového měchýře (ta je velmi často dědičná). U malého procenta dětí může být počurávání příznakem jiných závažných chorob – infekce močových cest nebo ledvin. Je také třeba odlišit skutečnou noční enurézu od inkontinence – pokud dítě učurává i přes den, je  pravděpodobně porušena funkce močového měchýře a hrozí riziko zdravotních komplikací.

I z těchto důvodů je důležité, abyste rodinné tažení proti enuréze zahájili v ordinaci odborníka – dětského urologa nebo nefrologa. Základní vyšetření, které spočívá v rozboru moče a ultrazvukovém vyšetření ledvin a měchýře, pomůže vyloučit závažnější onemocnění. Následuje podrobné popovídání o denním režimu, pitných návycích i rodinných poměrech dítěte.

Co může udělat lékař? Jeho nejdůležitějším úkolem je vysvětlit dítěti zásady pitného režimu, zbavit je strachu, studu a pozitivně  motivovat celou rodinu. Už to mnohdy stačí, aby se situace zlepšila. Z léků bývá nejčastěji předepisován Adiuretin, který po dobu osmi hodin snižuje  tvorbu moči. Mnozí rodiče ale mají vůči podávání hormonálního preparátu svým dětem výhrady; přípravek by se navíc neměl používat dlouhodobě (max. 6 týdnů). Lze jej doporučit v situacích, kdy si dítě potřebuje být jisté, že neselže (např. když jede na školní výlet). V zahraničí se používají elektronické alarmy, které se rozezvučí, jakmile detektor vlhkosti umístěný v prádle nebo pod prostěradlem zaznamená první kapky. Názory na tato zařízení se různí: někteří je považují za značně stresující, mnohým dětem ale pomohla.

Co můžou udělat rodiče? Nikdy dítě za počurání netrestejte ani nezesměšňujte, i tak má co dělat, aby to nějak zvládlo. Za suché noci je pochvalte či odměňte, ty méně šťastné nekomentujte. Buďte proboha diskrétní a neprobírejte celou záležitost se sousedkou na schodech.
Noční buzení enurézu spíše upevní. Mezi 22. a 24. hodinou spí dítě velmi tvrdě, na WC dojde v polospánku, a ani si neuvědomuje, kde je.
Když jiné metody selžou, zkuste u dítěte výrazně snížit spotřebu sladkostí, především před spaním. Mnohým to už pomohlo.
S přibývajícím věkem se počet enuretiků snižuje a ve většině případů problémy časem vymizí. Přesto je lepší začít s léčením co nejdříve, protože děti – především po nástupu do školy – enurézou velmi trpí.

Je nutné zakazovat dětem pít po 17. hodině? To je drastické a prakticky neuskutečnitelné opatření. Platí ale, že čím více tekutiny do dítěte dostanete během dopoledne, tím menší žízeň bude pociťovat večer. Po „kritické hodině“ mu dávejte jen čistou vodu nebo neslazenou minerálku, té určitě nevypije moc.