Už zase… Maminka špatně skrývá podráždění. Tenhle týden už druhé povlečení! Desetiletá slečna pláče vztekem a ponížením. Proč zrovna já, proč nemůžu být jako jiné holky!
Dětí s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) je víc, než by se mohlo zdát - odborné prameny hovoří o přibližně 10-15 % prvňáčků a 1-2 % dospívajících. Důležité je rozlišit tzv. primární enurézu (počurávání nepřetržitě trvá od miminkovských dob) a onemocnění sekundární (problémy se objevily nečekaně, po třeba i několikaletém „suchém“ období). Právě sekundární enuréza mívá nejčastěji psychické příčiny – mezi postiženými je vyšší procento neklidných, hyperaktivních dětí s poruchou pozornosti. Často zde bývá souvislost se stresujícími událostmi, jako je narození sourozence, rozpad rodiny, stěhování, šikana ve škole apod.
Ve většině případů je za noční záplavy zodpovědná nedostatečnost nervového systému: mozek zkrátka není schopen močový měchýř účinně ovládat. Může však také jít o poruchu vodního metabolismu (dítěti chybí adiuretický hormon, který způsobuje, že se v noci tvoří méně moči než ve dne) nebo o nižší kapacitu močového měchýře (ta je velmi často dědičná). U malého procenta dětí může být počurávání příznakem jiných závažných chorob – infekce močových cest nebo ledvin. Je také třeba odlišit skutečnou noční enurézu od inkontinence – pokud dítě učurává i přes den, je pravděpodobně porušena funkce močového měchýře a hrozí riziko zdravotních komplikací.
I z těchto důvodů je důležité, abyste rodinné tažení proti enuréze zahájili v ordinaci odborníka – dětského urologa nebo nefrologa. Základní vyšetření, které spočívá v rozboru moče a ultrazvukovém vyšetření ledvin a měchýře, pomůže vyloučit závažnější onemocnění. Následuje podrobné popovídání o denním režimu, pitných návycích i rodinných poměrech dítěte.
Co může udělat lékař? Jeho nejdůležitějším úkolem je vysvětlit dítěti zásady pitného režimu, zbavit je strachu, studu a pozitivně motivovat celou rodinu. Už to mnohdy stačí, aby se situace zlepšila. Z léků bývá nejčastěji předepisován Adiuretin, který po dobu osmi hodin snižuje tvorbu moči. Mnozí rodiče ale mají vůči podávání hormonálního preparátu svým dětem výhrady; přípravek by se navíc neměl používat dlouhodobě (max. 6 týdnů). Lze jej doporučit v situacích, kdy si dítě potřebuje být jisté, že neselže (např. když jede na školní výlet). V zahraničí se používají elektronické alarmy, které se rozezvučí, jakmile detektor vlhkosti umístěný v prádle nebo pod prostěradlem zaznamená první kapky. Názory na tato zařízení se různí: někteří je považují za značně stresující, mnohým dětem ale pomohla.
Co můžou udělat rodiče? Nikdy dítě za počurání netrestejte ani nezesměšňujte, i tak má co dělat, aby to nějak zvládlo. Za suché noci je pochvalte či odměňte, ty méně šťastné nekomentujte. Buďte proboha diskrétní a neprobírejte celou záležitost se sousedkou na schodech.
Noční buzení enurézu spíše upevní. Mezi 22. a 24. hodinou spí dítě velmi tvrdě, na WC dojde v polospánku, a ani si neuvědomuje, kde je.
Když jiné metody selžou, zkuste u dítěte výrazně snížit spotřebu sladkostí, především před spaním. Mnohým to už pomohlo.
S přibývajícím věkem se počet enuretiků snižuje a ve většině případů problémy časem vymizí. Přesto je lepší začít s léčením co nejdříve, protože děti – především po nástupu do školy – enurézou velmi trpí.
Je nutné zakazovat dětem pít po 17. hodině? To je drastické a prakticky neuskutečnitelné opatření. Platí ale, že čím více tekutiny do dítěte dostanete během dopoledne, tím menší žízeň bude pociťovat večer. Po „kritické hodině“ mu dávejte jen čistou vodu nebo neslazenou minerálku, té určitě nevypije moc.
Nový komentář
Komentáře
Vivian: na to já radši ani nemyslím
. U mě stačí pomyslet a je to tam
, děkuji, ale již nechci
evadolezalova: a nebo graviditas primordalis
Vivian: to ano
, ale bavíme se o velké žízni a chození na WC - tady se přímo nabízí diagnózy diabetes melitus a insipidus
evadolezalova: existujou taky jiný diagnózy.
Dájka: no jo, proužek jsem počurala, ale diabetes to není
Dájka: pokud by měla diabetes insipidus (úplavici močovou), tak by jí to bylo prd platný. U toho se cukr v moči nevyskytuje
Velká žízeň a noční močení? To nezní moc dobře. Asi bych počurala proužek z lékárny na přítomnost cukru v moči. Pro jistotu. Diabetes je potvora
Já si nevzpomínám, kdy jsem naposledy šla v noci na wc. Asi jako dítě.
Dvanáct hodin spánku o víkendu mi nědělá problém. Naštěstí. Já totiž tak nerada vstávám, že by mě to strašně štvalo
Kdysi jsme měli holčičku na táboře s tímto problémem, přestože brala léky, tak se to stalo...No, spacák se usušil a nikdo to nijak neřešil.
Syn coby předškolák chodil v noci občas místo na WC do koupelny...tam si sundal kalhoty a probudil se až v louži :-)Říkali jsme tomu "náměsíčnost" - trvalo to naštěstí jen krátce.
eva.jedelska: Taky jsme pak kupovali novou matraci :-)
arjev: Samík97: tohle byla čerstvě vystudovaná učitelka, a bylo to její první místo. Proto jsem myslela, že jde o nedorozumění či nedostatek praxe, a chtěla jsem se s ní napřed domluvit slušně. Bohužel se ukázalo, že to nepůjde.
Občas se asi takové věci stávají.
arjev: I když jsem taky "od fochu",přeložit paní učitelku na jinou školu nic neřeší, povaha se těžko předělá.Měla by odejít od přímé práce s dětmi.Bohužel jsou lidské zrůdy napříč populací.A kantorů bývalo dřív málo.Teď je zas pro změnu míň dětí.
arjev: no já taky 2-3x
Ale pít víc dopoledne rozhodně nepomáhá... Asi jak se ty ledviny rozjedou, tak potom filtrujou a filtrujou, i když už člověk nepije, takže jsem večer stejně vysušená a napít se musím... a pak v noci musím vstávat
Meander:
mně se to nestává, leda když jsem nemocná. Mí potomci se "courali na záchod" především proto, že se jim nechtělo spát.
Tak se střídavě chodívali napít a vyčůrat, dokud jsem jim to nezatrhla.
Meander: to pak jo. Ale jak píše Arjev, 3x za noc a ještě k tomu velká žízeň, to moc normální není. Spíš má nějaký problém
Rikina: Nojo, ale já se v noci necourám na záchod. Já se prostě vzbudím a dojdu se vyčůrat.
No radit dávat malým dtem minerálku
Chodím 1x až 2x za noc a měla jsem za to, že to je normální.
Doufám, že se nepletu.
arjev: a byla jsi u lékaře ? to není moc normální, co popisuješ. Kolik vypiješ přes den ? Máš pocit, že chodíš na WC častěji než je normální ? Mohla bys mít diabetes insipidus, proto se ptám