Ekzém v létě je naše velké téma. Obrátili jsme se na několik žen, které mají ve svém blízkém okolí někoho, kdo atopickým ekzémem trpí a má s ním v létě problémy, nebo jím trpí samy. Pokud se tento problém týká i vás, napište nám svůj příběh na redakční e-mail, autory tří příběhů odměníme. Uzávěrka zasílání je 15. 8. 2015. Z redakčního e-mailu jsme vybrali k publikaci první dva příběhy.

skinDobrý den, posílám Vám svůj příběh trápení s atopickým ekzémem. Doufám, že není pozdě. S atopickým ekzémem se potýkám již od narození, tedy téměř 24 let. Dříve jsem kvůli tomu držela různé diety, protože některé potraviny mi průběh ekzému zhoršovaly. Jak jsem starší, tak atopický ekzém je mírnější povahy a už jej mám, po většinu času, pouze na pár predilekčních místech (pod koleny, v loketních jamkách, na palmární straně zápěstí). Snažím se používat šetrnou kosmetiku. Samozřejmostí je nošení oblečení pokud možno jen z bavlny či dalších přírodních látek, nějaké umělé vlákna mé pokožka netoleruje a používání aviváže je pro mě úplné tabu. Co se týče moře, tak to mi bohužel též nepomáhá, jelikož ke všemu trpím sluneční alergií, tak dovolená u moře můj ekzém spíše akceleruje než utlumí a zatím jsem neobjevila opalovací přípravky, které by si s mou alergií poradily.V létě je tedy můj atopický ekzém zhoršený, v zimě jej udržuji v remisi. Léto mám velmi ráda, ale bohužel si jej nemůžu užívat úplně na plno, jak bych si jej užívala, kdybych nebyla svou pokožkou omezována.

S pozdravem

Vaše čtenářka Vendááá

Za lepším životním stylem i prostředím jsem se v dospělosti, již se svojí rodinou odstěhovala na vesnici a začala pěstovat ovoce, zeleninu, bylinky a později i chovat zvířata za účelem co nejzdravějších produktů, které do sebe a svých blízkých dostávám v podobě jídla. A tak se také stalo, že jsme zcela ze svého jídelníčku vypudili kravské mléko a nahradili ho mlékem kozím.  Z počátku jsme toto mléko konzumovali pouze v nejužší rodině, ovšem pouze do doby, než se k nám na vesnici nastěhovala rodina s třemi malými dětmi, kde syn trpěl opravdu nepěkným ekzémem. Když jsem malého viděla, tak mi ho bylo upřímně líto. Chlapec musel dokonce na noc nosit rukavice, poněvadž se škrábal až do krve. Potom mu ekzém mokval a praskal. Když jsem jeho mamince nabídla kozí mléko, tak mě s díky odmítla, že toto tedy opravdu ne-e, brr. Nechtěla jsem se vzdát a nabídla toto za nějakou dobu i otci chlapce. Ten kupodivu souhlasil s ochutnávkou a já zkusila při té příležitosti udělat malému obklady na ručičky. Bylo až s podivem, jak se mu již během chvíle zklidnila pokožka. Zmizel otok a zarudnutí ručiček. Dala jsem jim tedy kozí mléko i domů, aby zkusili na noc ještě udělat zábal.  Postupně začala pro mléko chodit i maminka. Používala ho na obklady a koupele svého syna a měla radost, jak mu pomáhá a hlavně se snížilo používání kortikoidních mastí a antihistaminik. Časem dokonce mléko začali i pít a dnes z něho maminka dělá dokonce i sýry a syrovátku při této výrobě vzniklou používá také na léčivé obklady svého syna.Ekzém je choroba kůže, kde se odráží i stav našeho zažívání a celkové dopady zničeného prostředí naší planety. Je to o stavu mysli, o tom, co jíme, o tom v čem žijeme. Je to onemocnění nepříjemné, které snižuje kvalitu života nejen nemocného. Jsem ráda, že jsem měla možnost pomoci. :)

S přáním pěkného dne – čtenářka vladka321

Léto je pro ekzematiky náročným obdobím. Co si o tom myslí odborník? Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

skin

Je léto pro ekzematiky náročným obdobím?
Letní období bývá obecně pro většinu atopiků „požehnaným“ obdobím. V letním období u většiny z nich nastává zklidnění atopického ekzému. Jedná se o komplexní mechanismus zklidnění projevů ekzému: psychohygiena (relaxace dětí na prázdninách a dospělých na dovolené), vliv slunce, moře, horského prostředí (tedy trávením dovolené mimo domov, který je pro ně zdroj roztočů, plísní, pylů a prachu).

Jaké mohou být spouštěče ekzému v letním období?
Spouštěčem atopického ekzému v letním období může být přehřátí a následné zapocení v horkém klimatu. Ekzém se může také zhoršit působením exotického jídla v prázdninové destinaci (exotické ryby, ovoce) nebo i obyčejných jahod, které k létu patří, nicméně přímo uvolňují histamin, který je příčinou zhoršení atopického ekzému.

Celý rozhovor si přečtěte zde: Jak na ekzém v létě? Odpovídá odborník MUDr. Radek Litvik //zena-in.cz/clanek/jak-na-ekzem-v-lete-odpovida-odbornik-mudr-radek-litvik

Napište nám svůj příběh

Pokud se tento problém – atopický ekzém v létě, týká i vás, napište nám svůj příběh na e-mail klara.krizova@zena-in.cz. Tři z příběhů odměníme vůní Avon Scent Essence blooming lotus. Uzávěrka zasílání je 15. 8. 2015.

Čtěte naše články

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin.

Reklama