Jako dítko školou povinné, a vlastně i pak na střední škole, jsem žádné zásadní průšvihy nepáchala. Tedy ne že bych nechtěla a byla „od přírody“ nějak velevzorná, ale představa velmi pádné ruky mého přísného tatínka mne vždycky od dělání něčeho, „co se nemá“, dokázala velmi rychle odvrátit.

Přesto mi středeční téma nedalo, protože „školní“ průšvihy totiž nutně nemusí páchat jen žáčci v lavicích, ale i ti, kteří stojí za katedrou - učitelé. A věřte mi, že za těch skoro dvacet let, co učím na druhém stupni základní školy, se mi jich také povedlo pár „vyrobit“.

I když ony to byly asi spíše trapasy, ale pro mne v tu chvíli to prostě byl průšvih.

 
Poměrně dost brzy jsem na každé škole, kde učím známá tím, že přímo bytostně nesnáším, když přede mnou žáci mluví vulgárně, nebo rovnou sprostě. No... a teď si představte situaci, kdy scházím o velké přestávce dolů ze schodů, podjede mi noha a ty schody sjíždím dolů po zadní části těla.Nejen, že se mi přitom vyhrnula sukně a bylo mi vidět až do „Pardubic“, ale nějak úplně spontánně jsem si při dojezdu a tvrdém dosedu poněkud jadrněji  ústně ulevila. Nutno podotknout, že jsem přistála na chodbě plné žáků a všichni se zájmem sledovali, co to tam předvádím za prostocviky, a s ještě větším zájmem si vyslechli, jak mi z úst vyletělo „do pr***e!!“ Ještě poměrně dlouho potom jsem pak poslouchala ve  třídách od některých žáků ironické průpovídky typu: „Pepíku, nemluv sprostě, víš, že to paní učitelka nesnáší...“, ve chvíli, kdy někomu nějaký ten ostřejší výraz ujel; o narážkách na barvu mého spodního prádla ani nemluvím.

A to samozřejmě nebyl jediný průšvih… Povedlo se mi třeba zaspat, když jsme odjížděli na školní výlet, takže mě v onen osudný den budil zvonek u dveří v době, kdy už měl být autobus s výletníky půl hodiny na cestě. Když jsem se celá rozespalá vypotácela, za dveřmi stála asi půlka dětí z mojí třídy a velmi slušně se ptaly, jestli na ten výlet jedu taky. Ještě že s námi jela i kolegyně se svojí třídou a ty „moje“ dětičky u autobusu přepočítala a usadila dovnitř…

Nebo jsem se třeba zapomněla podívat před odchodem z práce, jestli ráno za někoho nesupluji a s přesvědčením, že mám ráno až od devíti, jsem odkráčela domů. O to větší bylo moje zděšení, když mi druhý den v 8:05 zazvonil telefon, v jehož sluchátku se ozval rozčílený hlas mé paní ředitelky, který se velmi energicky tázal, kdeže to jsem, když už mám pět minut učit v deváté bé. V tu chvíli mi tedy pořádně zatrnulo a myslím, že ten den jsem překonala světový rekord v době, za kterou je možno se obléknout, spáchat ranní hygienu a urazit asi kilometrovou vzdálenost do školy…

Ostatně i moje školní trapasy stály občas za to: zkuste třeba říct ve chvíli, kdy jste rozzlobení a posté okřikujete nějaké dítě, že mu napíšete pomazánku (samozřejmě jsem chtěla říct poznámku)... a máte z vyučovací hodiny spolehlivě „kůlničku na dříví“, protože dětičky nejdřív lehnou smíchy a pak začnou vymýšlet ještě větší pitomosti, než je ta, co se povedla říct vám. A umíte si představit, co se dělo v osmé třídě, když jsem s nimi chtěla napsat diktát a z pusy mi vylezl pokyn: “Otevřete si sešity, vyndejte si pera…“?

Vendula


Milá Vendulko,

VÍTÁM TĚ! Myslím, že patříš do spolku těch, pro které jsou trapasy prostě normální. Trapasy jsou na denním pořádku i u mě. Nemusím nic dělat, a vtom se něco stane. Je to jako blesk z jasného nebe.

Já to beru s nadhledem a vůbec mě nezajímá, co si o tom myslí druzí... A to je nejlepší, co můžeš udělat. Zůstat v klidu a být sama sebou. 

 

   školní průšvihy
aneb
Já jsem zlobila. Kdo víc?
Jaký nejhorší průšvih jste provedla ve škole?
Kdo koho zítra trumfne a dostane od nás kosmetiku?
Nečekejte a pište už nyní:
redakce@zena-in.cz

 

Reklama