„Díky umění našich lékařů a pokroku české transplantologie může malý František žít,“ uvedl v reakci na excelentní výkon týmu Transplantcentra IKEM jeho přednosta MUDr. Štefan Vítko, CSc.

Osmiměsíční František od narození trpěl neprůchodností žlučových cest. Onemocnění se projevuje výraznou žloutenkou a bez chirurgického řešení vede k smrti. Unikátní výkon byl u takto malého dítěte v ČR proveden vůbec poprvé. Při složitém devítihodinovém zákroku dvanáctičlenného týmu chirurgů, anesteziologů a dalších specialistů vedeného MUDr. Liborem Janouškem, byl kojenci voperován zmenšený štěp od většího zemřelého dárce. Jaterní štěp funguje výborně a dítě v péči lékařů IKEM a Fakultní Thomayerovy nemocnice dobře prospívá.

Transplantační běh
Při příležitosti 13. Evropského transplantačního kongresu ESOT 2007 pořádá 30. září v centru Prahy Česká transplantační společnost a Nadace Karla Pavlíka (prvního českého úspěšně transplantovaného pacienta) pod záštitou Českého olympijského výboru a primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma běh „Praha běží vstříc transplantacím“. Smyslem akce, jíž se zúčastní spolu s běžci po transplantacích také zdraví sportovci, je podpořit myšlenku dárcovství orgánů a jejich úspěšných transplantací.

Přes čtyřicet let transplantací
IKEM provozuje největší transplantační centrum v České republice, které patří v Evropě k nejaktivnějším. První česká transplantace, konkrétně ledviny, zde byla provedena v roce 1966. Od roku 1983 se v prostorách Transplantcentra IKEM provádí transplantace slinivky břišní u diabetiků, od roku 1984 transplantace srdce a od roku 1995 i transplantace jater. Ještě v letošním roce by v centru IKEM měla být provedena unikátní transplantace tenkého střeva, na kterou se v současné době tým lékařů a odborných specialistů Transplantcentra IKEM připravuje.

O transplantacích na Ženě-in ZDE.

Znáte někoho, kdo podstoupil transplantaci? Nechala byste si sama transplantovat nějaký orgán?