Když se jednou dostanete do „spárů“ doktorů, začnete se cítit nemocná, i kdybyste byla zdravá jako řípa. Přesně tenhle pocit se mě zmocnil, když jsem přestoupila k jiné obvodní lékařce. 

Vyplnila jsem dotazník, z něhož jednoznačně vyplývalo, že mám tuhý kořínek. Čekala jsem od nové paní doktorky chválu… ale ta se nekonala. Na otázku, zda mě něco bolí, jsem odpověděla, že ne, že se cítím skvěle… až na jednu maličkost. V noci mě občas pálí žaludek. Paní doktorka „zastřihala ušima“ a diagnostikovala to jako reflux jícnu, který neradno podceňovat, neboť může jít o prekancerózu, která se musí vyloučit odborným vyšetřením -gastroskopií. Doporučila mi jedno soukromé sanatorium a stručně nastínila, co dané vyšetření obnáší.

gastroscopy

Nejbližší volný termín byl až za měsíc, takže si dokážete představit, kam se ubíraly mé myšlenky. Neodbytně se soustředily na oblast žaludku a byly stále černější a černější. Ač jsem se snažila je od sebe odehnat, nedařilo se. Vkrádaly se do mé mysli stále častěji. Dokonce i kolegyně v práci zaregistrovaly, že jsem „nějaká smutná“.

Nastal den D, bylo překrásné počasí, ale já šla na kliniku jako na popravu: Co když je tohle můj poslední slunečný den? Co když se dozvím něco špatného? Na recepci mi sdělili, že mají hodinu skluz, což mi na klidu nepřidalo. Mohla jsem se sice „zabavit“ názorným videem jednotlivých vyšetření, ale dala jsem přednost procházce.

Za další hodinu a půl mě konečně zavolali do „předpokoje“ ordinace. Tam jsem se měla svléknout do podprsenky a uvolnit kalhoty v pase. Potily se mi ruce a byla mi zima.

Největší panika mě opustila až podáním ruky sympatické lékařky, která měla vyšetření provádět. Nevím, kdo tento rituál zavedl, ale musela jsem uznat, že potřesení pravicí působí velmi pozitivně.

Poučila mě, krok za krokem, co se bude dít, nevěda, že už jsem dávno poučena internetem. Sonda vedená nosem je prý mnohem šetrnější…

Pokud se ovšem do toho nosu vejde. Litovala jsem, že nemám rypák jako Cyrano…ale nebylo zbytí, musí jít krkem. Vzpomněla jsem si na katastrofické scénáře známých, kteří to podstoupili, ale snažila jsem se být statečná. Naštěstí po mě nechtěla, abych své útroby sledovala na monitoru. Soustředila jsem pohled na fešného asistenta, který podával různé „šlauchy“a snažila se vyloudit úsměv. Jak legrační.

Ani nevím, jak dlouho to trvalo, ale ta úleva, když se „vetřelec“ odporoučel, se nedá snad ani popsat.

A co teprve pocit, když mi paní doktorka sdělila, že tam nic špatného nevidí a já mohla odejít do sluncem prozářeného dne.

Co je transnasální gastroskopie?

Novinka v gastroskopii - gastroskopické vyšetření nosem. Vyšetření touto metodou je k pacientovi mnohem šetrnější, protože pacient necítí bolest a ani nemá problémy s dávicím reflexem.

Jaké jsou hlavní výhody?

  • pohodlí při vyšetření bez dávení

  • bez bolestivostivosti v krku

  • bez nutnosti podávání sedativ a premedikace

  • možnost rozhovoru při vyšetření

  • možnost jíst, pít a řídit krátce po vyšetření

zdroj: Sanatorium sv. Anny

Čtěte také:

Reklama