Doba letních dovolených se neúprosně blíží. Začínáme plánovat, kam pojedeme tentokrát.Cestovní kanceláře nabízí nejrůznější slevy, jen aby se sluncechtivý cestovatel vydal na svou pohádkovou dovolenou právě s tou či onou agenturou.

A když už cestovat, tak někam hodně daleko. A když hodně daleko, tak autobusem. A proč zrovna autobusem? Protože nemusíte řídit. Protože s sebou nemusíte vláčet mapy. Protože autobus je rychlejší než vlak. Protože autobus se pohybuje po pevné zemi. A protože proto.

Ale jen málo lidí si uvědomuje, že po nástupu do autobusu se v podstatě stává „nesvéprávným“. Jen si představte, že právě sedíte v tomto dopravním prostředku a jedete na dovolenou. Jsou to právě řidiči autobusu, kteří určují kudy se pojede (a tudíž, co po cestě uvidíte), na který film se budete dívat (pokud vůbec na nějaký), ale nejhorší je, že Vám také určují, kdy můžete vykonat onu potřebu. V modernějším autobuse je sice toaleta, ale tu Vám zakáží používat už během prvních pěti minut jízdy (tedy až na nouzové případy). Jenže když víte, že nesmíte, tak musíte každých deset minut a pokaždé nouzově. Pokud se Vás problémy s močovým měchýřem netýkají, jistě si vzpomenete na jakýsi článek, ve kterém se psalo, že dlouhé sezení může způsobit plicní embolii, a proto při každé zastávce zuřivě obíháte parkoviště, aby si snad Vaše krev nemyslela, že se může v žilách srazit. Pokud Vás ani toto netrápí, určitě si uvědomíte, že Vás z toho dlouhého sezení bolí záda.

Ale když Vás autobus celé pomačkané a bolavé konečně vyplivne na místě Vašeho několikadenního dovolenkového pobytu, zapomenete na všechny útrapy a je Vám jasné, že příště zase pojedete autobusem (musíte se přeci nějak dostat domů).