Elizabeth Blackwellové trvalo opravdu dlouho, než se jí podařilo vystudovat vysněnou medicínu. Povedlo se jí to až po mnoha marných pokusech a odmítnutích na různých lékařských fakultách. Našli se i takoví, co jí dokonce radili, aby se na přijímačky převlékla za muže…
Nakonec byla přijata na Geneva Medical College ve státě New York. Ne že by tato škola byla tak osvícená a přijímala ženy-studentky. Zastávat lékařskou profesi v té době mohli jen muži. Malá univerzita měla jen sedm profesorů a sto padesát studentů. Všichni se tu znali. Při posuzování žádosti vedení školy dlouho váhalo a rozhodlo, že nechá studenty o přijetí Elizabeth Blackwellové hlasovat. Nebylo to vůbec obvyklé. Jenže studenti je převezli. Považovali to za dobrý fór, domluvili se a z recese jednohlasně hlasovali pro přijetí. Psal se rok 1847.
Elizabeth se narodila v roce 1821 v anglickém Bristolu v početné rodině prosperujícího majitele rafinérie cukru. Rodiče byli velmi liberální lidé a poskytli všem svým dětem - i dcerám - kvalitní soukromé vzdělání. V roce 1832 se rodina přestěhovala do Spojených států. Když o tři roky později otec nečekaně zemřel na malárii, zanechal rodinu takřka v chudobě. Starší děti si tedy brzy musely najít práci.
Když byla tedy Elizabeth konečně přijata ke studiu medicíny, všem pořádně vytřela zrak. Studium dokončila v roce 1849 s nejlepšími výsledky ve své skupině a ještě k tomu za poloviční dobu! Její promoce první ženy – lékařky na západní polokouli vzbudila velkou pozornost v americkém i zahraničním tisku. A Elizabeth chtěla dále studovat i pracovat v Evropě. Jenže zase narazila na předsudky a odmítání. Nakonec ji milostivě přijali v pařížské porodnici La Maternité. Jenže tady se nakazila vážnou infekcí a přišla o jedno oko. Ztratila tím možnost pracovat v budoucnu případně na chirurgii. Další její štací byla londýnská nemocnice. Po ročním působení se rozhodla pro návrat do Ameriky s úmyslem otevřít si soukromou praxi.
A zase nastaly problémy. Sehnat vhodné prostory byl nadlidský výkon. Nikdo jí je nechtěl pronajmout. A když se jí to konečně povedlo, zase se z domu odstěhovali ostatní nájemníci. Přece nebudou bydlet v domě, kde ordinuje „doktorka“!
Elizabeth si uvědomovala, jak je nutné předsudky vůči ženám - lékařkám překonat. Ukázalo se, že spousta žen-pacientek odmítá lékařské vyšetření proto, že se prostě styděly. Aby se jich dotýkal cizí muž? To by zemřely hanbou. A mnohé taky umíraly. Ovšem na druhou stranu získat důvěru těchto žen nebylo taky jednoduché. Elizabeth se rozhodla zaměřit na ženy a děti z nejchudších čtvrtí. Spolu se svou sestrou, která se stala druhou americkou lékařkou, a německou lékařkou Marií Zakrzewskou si otvírají vlastní nemocnici pro chudé ženy a děti. A do měsíce mají plno.
Když se toto Elizabeth podaří, jde ve svém snažení dál. Moc dobře si pamatuje na překážky, které byly ve studiu kladeny jí, a v roce 1868 prosadí a otvírá první Ženskou lékařskou kolej v Americe. Ale nemyslete si, že to tam mají dívky - studentky jednoduché! Naopak jsou na ně kladeny vyšší nároky než na klasické lékařské fakultě pro muže. Poté se Elizabeth přesouvá do Londýna a její zásluhou se i v Anglii ženám otvírá možnost studovat medicínu. Doktorka Blackwellová se tu stává vedoucí katedry hygieny na nově otevřené Londýnské lékařské škole pro ženy…
Přestože ji zajímalo „opačné pohlaví“, jak sama říkala, nikdy se neprovdala. Ve svých pětatřiceti letech ale adoptovala sirotka irského původu – holčičku Kitty. Nebylo to však jen z ušlechtilosti. Začala totiž psát knihy o sexuální výchově mládeže a vůbec o rodině. Potřebovala si tedy teorii na někom vyzkoušet. Kitty si k sobě připoutala natolik, že jí zakazovala stýkat se s vrstevníky. A další důvod? Elizabeth myslela na budoucnost, potřebovala společnici a - služebnou. Pro Kitty to prý nebyl žádný med.
Elizabeth byla činorodá do pozdního věku, bojovala za práva žen, zavedení očkování, zrušení prostituce. V roce 1907 se při pádu těžce zranila a měla trvalé následky. O tři roky později pak umírá ve svém domě v britském Hastingsu. Může být spokojená. Ženy mohou studovat! V té době už mají Spojené státy více než sedm tisíc žen - lékařek.
Ničeho nelitovala a na konci života řekla: „Není lehké být průkopníkem, ale je to fascinující. Nevyměnila bych ani jedinou chvilku svého života za všechno bohatství světa!“
V seriálu Jany Ládyové o zajímavých ženách si můžete také přečíst:
- První česká lékařka se překážek nezalekla
- Marie Curie – dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny
- Milena Jesenská nebyla pouhou přítelkyní Franze Kafky
Nový komentář
Komentáře
Jani,pěkný článek a díky za něj,o této ženě jsem nevěděla!!
kobližka — #11 Doktoři jsou jiná kategorie, ale Borská to napsala opravdu výborně, je tam spousta zajímavostí - životopis, ale v románové formě, neznámý svět muslimů (tenkrát ještě méně známý než dnes) a už tehdy musela pomáhat zoufalým matkám děvčat, (konkrétněji tedy ubohým nastávajícím nevěstám) která "spadla na konev" - jinak by byl o svatební noci průšvih!!
Jeji pribeh je zpracovany (myslim) v knize Barbary Wood "Doktorka Samantha", ktera vysla cesky.
Tak jsem pátrala a film nevypátrala, jen mi naskočila na setinu vteřiny do googlu za jméno té lékařky Liv Tyler, vygooglila jsem tedy její filmografii - no a nic! Určitě to byl tv seriál, to jsem si vzpomněla a viděla jsem ho určitě česky dabované.
Anai — #14 O filmu nemám tušení, zkoušela jsem to zadat na csfd, ale nejspíš jméno nebude v názvu filmu. Ale na YouTube jsem narazila na dost krátkých videí - třeba:
http://www.youtube.com/watch?v=vAcTo2w7SXE
Díky, Zuzi, za upozornění!
No jo, škoda, Jani, já bych si tu knížku hned koupila - a to si nekupuju nikdy žádné (mám malý byt)jiné, než lidí, které osobně znám.
O téhle ženě jsem ASI viděla film... je to možné?
Suzanne — #9 Milé dámy!
Jste všechny velmi laskavé! Díky!


Už mi to jedna kamarádka i navrhovala. Ne - takové ambice opravdu nemám. "Spisovatelů" je moc a čtenářů málo. Píšu ještě do jednoho tištěného časopisu a tam mám trochu větší prostor co do zajímavých témat i rozsahu. V maximální míře mohu využít našeho cestování po evropských městech a památkách, které jsou většinou spjaty s našimi dějinami a mají svůj příběh. Název z pochopitelných důvodů neuvádím.
Jen lituju, že jsem s tím vším nezačala dříve - neskonale mě totiž baví něco nového poznávat a neustále se vzdělávat.

Teda mimo jiného samozřejmě ...
Suzanne — #9 To je docela dobrý nápad
gerda — #10 Jsem asi barbar,ale nečetla.Já mám dojem,že se ta "moje" bichle jemnovala Doktoři,ale nejsem si jistá.
kobližka — #6 A četlas Doktorku z domu Trubačů? To se taky čte moc dobře.
Neplánujete vydat knihu? Tyhle krátké čtivé příběhy o zajímavých ženách?
Absolutně obdivuhodná žena!
A článek, který se hltá jedním dech, děkuji
Jani, opět super.
Díky,paní Ládyová,vymykáte se naprosto svými články a zaplať pánbů za to


Už je to pár let,co jsem četla nádhernou knihu (název jsem zapoměla) právě o doktorech,hlavní hrdinka byla právě průkopnice v ženském lékařství,bylo to strhující čtení.
skvělý článek
přiznám se, že jsem o téhle ženě průkopnici nic nevěděla. Takové články čtu moc ráda a už teď se těším na nějaké další zajímavé čtení
Díky za skvělý článek a nové informace!
Výjimečná osobnost, nic jsem o ní nevěděla. Ženské to v dějinách neměly lehké nikdy. Však mužská část lidstva dobře věděla, proč se tak vehementně brání tomu, aby jim ženy lezly "do zelí"
Chytrá emancipovaná žena si už bulíky na nos věšet nenechá
. Díky za zajímavé a hezké čtení.
fascinující příběh, krásně jste to, Jano, opět vybrala a zpracovala
Váš seriál je prostě skvělý
přijímačky na univerzitu byly opravdu originální - skoro bych řekla, že už pak raději podobnou nabídku s hlasováním neopakovali