Daly jste si letos předsevzetí, že poznáte nějaký ten exotický světa kraj? Pak pro vás máme, dámy, vynikající inspiraci – ženu, jež se svým partnerem Vaškem procestovala již značný kus světa a nemíní na své vášni nic měnit. Tou ženou není nikdo jiný než známá česká trampka a spisovatelka Saša Ryvolová…

Na setkání se ženou, která je mimo jiné autorkou několika cestopisných knih, Sašou Ryvolovou (62), jsem se nebývale těšila. Tato vitální a milá vdova po trampském písničkáři Wabim Ryvolovi mne svými cestopisnými knihami uchvátila již před mnoha lety. Vždy jsem neskonale obdivovala její smysl pro dobrodružství, energii a cit, s jakým své zážitky z cest popisuje. Před pár dny se mi splnilo jedno z mých tajných přání a se Sašou jsem se osobně setkala. Věřím tedy, že naším rozhovorem udělám radost vám všem…

vvv

Sašo, vaše knihy již několikrát mou rukou prošly a vždy se k nim pro jejich neobyčejnou atmosféru vracím. Zajímá mne, jak a kdy vlastně vznikají?
To mne velmi těší. Víte, po cestě si vedu velmi podrobný deník, do kterého se snažím dostat nejen reálie, ale i atmosféru místa, kde zrovna jsem. Doma pak deník přepisuji, je vlastně mým knižním základem.

Sašo, vy jste vdovou po Wabim Ryvolovi, cestovali jste dříve spolu?
Ne, Wabi nikdy do zahraničí necestoval, nemohl.Až po pádu železné opony odjel se svým bratrem Mikim do Austrálie, kam jej pozvali australští emigranti – trampové. Pamatuji si, jak byl z cesty vyděšený, přece jen z Kladna na druhý konec světa, to bylo něco nepředstavitelného.

Jak jste se tedy ke své cestovatelské vášni dostala?
Víte, já jsem cestování dostala zkrátka do vínku už do peřinky. Už v pěti letech jsme napsala svůj první cestopis, a to na toaletní papír (smích), vždy jsem milovala knihy – Májovky, Cooperovky, hrála jsem si na Vlaštovky a Amazonky... zkrátka v lásce k trampingu jsem se našla. Obdivovala jsem je. Vždy, když jsem nějakého trampa zahlédla ve vlaku, byla jsem jím fascinována…

cccc

Jak vlastně vypadal váš první tramp, pamatujete si na něj?
Zcela přesně! V sedmnácti letech jsem se společně se svým chlapcem vydala parníkem do Štěchovic. Potulovali jsme se tam, a když jsme se vraceli opět parníkem nazpět, tak do odplouvající lodi přiskočil dvoumetrový brýlatý muž, tramp každým coulem, který nás oba uchvátil. Během cesty do Prahy jsme se skamarádili a založili osadu, s níž jsme prožili deset let intenzivního trampingu po celém Československu. Byla to krásná léta, na která s láskou vzpomínám. Dnes už spolu ale bohužel nejezdíme, neboť nás limitují zdravotní a profesní důvody.

Sašo, prozradíte nám, kdy jste se seznámila s Wabim?
Mile ráda (smích). Bylo to na jednom koncertě u baru. Mně bylo 25 let a Wabi byl o sedmnáct let starší. I přesto ale okamžitě přeskočila jiskra jako hrom. Wabi byl pro mne zkrátka osudovým mužem. Obdivovala jsem ho, milovala, prožili jsme spolu velmi intenzivních dvacet let života, jež byl po jeho boku velmi vzrušující. Když zemřel, velmi dlouho jsem se z toho dostávala, a jelikož v této době padla železná opona, rozhodla jsem se, že vyjedu se svou dcerou Karolínou na dobrodružný výlet do zahraničí…

Kam jste se vydaly?
Stopem do Itálie. Doma jsme řekly, že vyrážíme do Benátek nad Jizerou (smích). Pak jsme podnikly cestu do Sýrie, Turecka, ale jelikož dcera v době, kdy jí bylo osmnáct, už se svou matkou cestovat nechtěla, byla jsem nucena si nalézt nového parťáka na cestování, z nějž se vyklubal můj cestovatelský, ale i současný životní partner Vašek.

ccc

Narazila jste na něj tedy při cestě?
Ne, ne (smích), na internetu! Tenkrát mi bylo 45 let a já se poprvé ve své nové práci, kam jsem nastoupila mezi svátky, setkala s počítačem. Samozřejmě jsem byla vykulená, ale jelikož bylo období dovolených a já seděla sama v kanceláři, měla jsem absťák po komunikaci – a tak jsem zkusila internet. Věděla jsem, že existuje něco jako tři dvojitá vé, seznam apod. Metoda pokus omyl se mi ale osvědčila, dostala jsem se na seznamku, kam jsem zadala svůj inzerát, neboť inzeráty ostatních mne pobuřovaly, řekla jsem si, že jim ukážu, jak se to dělá. Tehdy se mi ozvalo šest mužů a jedním z nich byl i Václav, který je mým partnerem nejen při cestách, ale i v životě.

Sašo, jakou cestu jste společně prvně podnikli?
Naše první cesta byla nezapomenutelná a zcela nás stmelila, není se totiž čemu divit, jelikož jsme se vydali autobusem Karosa ze Žďáru nad Sázavou až do Indie (smích)

Vy jste jeli do Indie autobusem?
Ano, přesně tak. Tehdy jsme jeli ještě s cestovní kanceláří, která pro velký úspěch tento zájezd již nikdy neopakovala. Byly jsme dvě party – první jela ze Žďáru do Dillí autobusem a zpět letěla, a my to měli obráceně. Do Dillí jsme přiletěli a zpět jeli naším putovním autobusem.

vvv

To si nedovedu představit! Jak cesta probíhala?
Byla velmi zážitková (smích). Uprostřed našeho autobusu byla vyvýšená chodbička, která sloužila jako zásobárna potravin, autobus byl přirozeně bez klimatizace, naše hladové krky sytil kuchař, jenž byl bývalým boxerem, honili nás teroristé a na závěr našeho putování jednoho spolucestujícího uštkla kobra. No, uznejte, že takový zážitek by silně stmelil každého z nás (smích).

Předpokládám, že dnes již s Václavem obdobné cesty nepodnikáte?
Dnes již necestujeme s cestovní kanceláří, ale po vlastní ose, na vlastní pěst. Každoročně se snažíme vyrazit na pět až šest týdnů do co nejexotičtějších a nejzajímavějších lokalit. Minulý měsíc jsme se vrátili ze Západní Papuy na ostrově Nová Guinea.

Sašo, popište nám, jak vaše cesty probíhají?
Naše cesty si s Vaškem plánujeme již minimálně půl roku dopředu a o dané zemi se snažíme zjistit co nejvíce informací. Vybíráme si pokud možno co nejlevnější letenky – stane se tedy, že na letišti mezi přestupy trávíme dvanáct hodin, ale to k našemu cestování patří. Snažíme se naše cestovní náklady srazit na minimum, přespáváme v levných ubytovacích zařízeních – občas spíme s hmyzem a potkany, ale drahé hotely nejsou stejně nic pro nás. Náš čas velmi rádi trávíme s domorodci, cestujeme tamní hromadnou dopravou, potápíme se…

Co vlastně pro vás cestování znamená?
Vzrušení, poznávání, odstřižení se od toho, co v civilním životě nemám ráda – všechny povinnosti, které když je opustím, zdají se mi zcela zbytečné.

Během našeho rozhovoru jste zmínila, že na mapě existuje řada bílých míst, která byste ráda zaplnila. Která místa to jsou?
To je velmi těžká otázka. Sice jsme s Vaškem procestovali kus světa, ale značná jeho část nám chybí. Určitě chci navštívit Austrálii, Nový Zéland, Tichomořské ostrovy…  S Vaškem máme sen, že až i on vyřeší své pracovní náležitosti a bude v důchodu jako já, pronajmeme si auto, takzvaný „bydlák, a vydáme se společně na cestu kolem světa. Zůstaneme tam, kde se nám bude líbit, a nebudeme limitováni časem… to je náš velký sen!

vvvv

Sašo, já vám z celého srdce přeji, ať se vám splní! Děkuji převelice za rozhovor a vy se už brzy můžete těšit na zážitky naší milé cestovatelky Saši Ryvolové ze Západní Papuy…

Zaujala-li vás Saša a chcete se toho o jejím životě a cestách dozvědět více, navštivte její stránky.

Čtete také:

Reklama