64f1aebb33b5eobrazek.png
Foto: Ilustrační. Shutterstock

Marie (55)
Škola, no jéje. Byla jsem pěkné kvítko a průšvihářka, takže mě ve třeťáku na střední vyhodili hned na začátku roku. Na konci prázdnin jsem zorganizovala party na střeše školy, jenže v noci. Samozřejmě se toho chytli všechny třídy a na střechu se nám vážně povedlo dostat. Přiznám se, že horší bylo, když tam kluci dotáhli alkohol a třetina lidí se opila do němoty. Bohužel někteří tak moc, že jsme museli zavolat pomoc a tím všechno prasklo. Všichni přežili ve zdraví, ale se mnou se rozloučili a nechtěli mě pak nikde vzít. Teď bych si za to nafackovala, ale zase budu mít plusové body u vnoučat, hádám.

Ivan (48)
Když jsem chodil do školy já, bylo to o hodně přísnější. Dneska učitel nesmí vztáhnout na dítě ruku, ale nás řezali, když jsme udělali něco špatně. Pamatuju si, jak nás posílali za dveře, museli jsme klikovat za sprostá slova a bylo to jediné, co pomohlo. Dnes jsou ve školách moc hodní a z dětí rostou spratci. Já jsem byl na fyzické tresty zvyklý i doma, táta mě řezal páskem, což je samozřejmě moc, ale občasný školní trest nebyl na škodu, i když jsem to tehdy viděl jinak.

Petra (61)
Na začátek školy nevzpomínám moc dobře, protože jsem byla tak trochu zakřiknuté dítě, které bylo ideální jako oběť šikany. To se samozřejmě taky stalo, měli jsme ve třídě partičku, podotýkám, že se jednalo o čtvrtou třídu základní školy, která si vždycky někoho vybrala, na dotyčného se zaměřila a dělala mu naschvály. Samozřejmě jsem to schytala já a pravidelně přicházela o svačiny, musela jsem čelit útokům mokré houby na tabuli a byla jsem nucena plnit úkoly. Teď už se tomu směju, ale tenkrát to k smíchu moc nebylo. A nejhorší je, že se nic nezměnilo a tohle se ve škole děje běžně dál.

Karel (40)
Mám takovou vtipnou vzpomínku z první třídy. Chodili jsme do školy teprve pár dní, ale rodiče mi to tam znechutili hned ze začátku. Po vyučování jsem chodil do družiny, když už jsem v ní zůstal jako poslední dítě, bylo to všem divné. Nepřišel si pro mě nikdo, protože se máma s tátou špatně domluvili a mysleli si, že si pro mě má přijít ten druhý. Učitelky rodiče naháněli, nemohli přijít ani jeden, tak jsme museli zmobilizovat babičku, která pro mě jela přes celé město. Cítil jsem se hrozně a myslel jsem si, že už mě nechtějí, tak mě prostě nechají ve škole. Hrozný zážitek v šesti letech.

Danuše (54)
Když mi bylo 15, schytala jsem v lavici spolužačku, která byla o trochu pomalejší než ostatní. Učitelka mě tenkrát určila jako osobu, která na spolužačku bude dohlížet, hlídat ji a v případě potřeby jí pomůže. Vnímala jsem to v tu dobu jako neuvěřitelně nefér a ostatní se mi za to smáli. Učitelka na mě hodila půlku zodpovědnosti, což mi ani teď nepřipadá spravedlivé. Naštěstí jsem se dobře učila, takže jsem stíhala ještě pomáhat jí, ale tenkrát jsem se cítila hrozně.

Zdroj: respondenti redakce

Čtěte také:

Reklama